Dlaczego warto aktualizować telefon?

06.02.2023

2023-02-06T08:19:00.000Z//2023.02.06

|
Udostępnij:

Aktualizacja telefonu to bardzo popularna możliwość, która jest nam proponowana podczas użytkowania urządzenia. Nie zawsze jednak zgadzamy się na nią i aktualizujemy oprogramowanie telefonu producenta oraz system operacyjny do najnowszej wersji. W tym tekście podpowiadamy, dlaczego warto aktualizować telefon oraz jak przeprowadzić taką operację.

aktualizacja telefonu

Bezpieczeństwo

Pierwszym powodem, dla którego aktualizacja telefonu jest bardzo ważna, jest bezpieczeństwo. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy trzeba robić aktualizacje w telefonie, a jest to pytanie, które ma jedyną słuszną odpowiedź – Tak trzeba!

Nasze telefony są regularnie narażone na niebezpieczeństwa ze strony wirusów, hakerów czy innych pułapek. Producenci oferujący aktualizacje - zarówno nakładki systemowej oraz samego systemu operacyjnego np. Androida, podczas aktualizacji dostarczają rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo. Zmiany te aktualizują oprogramowanie pod tym kątem, naprawiają dziury systemowe tzw. back door-y, które są regularnie wyszukiwane i odkrywane przez przestępców do włamań.

W cyfrowym świecie czas płynie bardzo szybko, a pojawienie się nowych zagrożeń stale naraża nas coraz bardziej na różnego rodzaju ataki. Często nawet w ciągu kilku miesięcy pomiędzy różnymi aktualizacjami może powstać wiele wirusów lub może zostać odkrytych wiele usterek danego systemu, które narażają nas na niebezpieczeństwo. Może być to zainfekowanie telefonu wirusem, kradzież pieniędzy z naszego konta czy wyciek danych. Jeśli zatem chcemy bezpiecznie używać naszego urządzenia, na którym często przechowujemy newralgiczne dane, osobiste zdjęcia, powinniśmy regularnie instalować każdą aktualizację, która pojawi się na naszym urządzeniu. Aktualizacja telefonu jest zatem wręcz konieczna.

Ważnym powodem do którego, warto to robić, jest również prostota. Nie musimy znać się w sposób zaawansowany na telefonach, nowych technologiach, a aktualizację możemy zainstalować jednym kliknięciem — nie musząc nic robić. Aktualizacja telefonu to bardzo proste dbanie o nasze bezpieczeństwo i zdecydowanie powinniśmy poświęcić czas na taki ruch.

Wydajność

Często zadajemy sobie pytanie, czy trzeba robić aktualizacje w telefonie, jeśli na telefonie nie przechowujemy ważnych danych, a urządzenie wykorzystujemy jedynie do podstawowej działalności. W takim przypadku również warto wykonywać aktualizację systemu operacyjnego, gdyż wiąże się to z poprawieniem wydajności.

Producenci telefonów po wypuszczeniu danego modelu na rynek pracują nadal nad jego rozwojem. Bardzo często na przestrzeni kilku lat Potrafią wprowadzić aktualizacje znacząco zwiększające wydajność urządzenia. Dzieje się tak, gdyż specjaliści z danej marki unowocześniają oprogramowanie w taki sposób, aby urządzenie lepiej wykorzystywało swoją architekturę technologiczną. W praktyce oznacza to, że po zainstalowaniu kolejnych aktualizacji nasz telefon może działać szybciej, sprawniej, a także stabilniej. Często dzięki temu będziemy mogli uruchomić programy i aplikacje, których nie mogliśmy używać wcześniej, a te, które używamy, będą działały płynniej. Jest to widoczne zwłaszcza w grach. Aktualizacja telefonu jest zatem bardzo dobrym sposobem na zwiększenie jego wydajności.

Bardzo popularną funkcjonalnością, która cieszy się sporym zainteresowaniem, jest poprawa wydajności pracy baterii. Często aktualizacje potrafią wydłużyć czas pracy urządzenia na baterii nawet o kilkanaście procent, a więc jest to niezwykle zauważalna zmiana. Jeśli zatem chcemy korzystać z bardziej wydajnego urządzenia lub wykorzystujemy w pełni jego zasoby, warto aktualizować telefon, aby otrzymywać jeszcze więcej mocy.

Nowe elementy

Aktualizacja telefonu to również nowe elementy, opcje i funkcjonalności, które mogą pojawić się na naszym urządzeniu. Mogą być to zarówno nowe elementy graficzne i design, nowe funkcje i aplikacje, a także nowy sposób działania obecnych programów, które mamy już zainstalowane. Jeśli zatem wahamy się, czy trzeba robić aktualizacje w telefonie, warto robić je ze względu na dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki aktualizacjom możemy zatem korzystać z wielu przydatnych funkcji, które usprawnią telefon i sprawią, że będzie jeszcze bardziej przydatny, aniżeli jest w obecnej chwili. Nowe elementy, które pojawiają się podczas aktualizacji telefonu, mogą całkowicie odmienić jego formę.

Jak zrobić aktualizację telefonu?

Aktualizacja telefonu to bardzo prosta czynność, którą można wykonać jednym kliknięciem. Aby zaktualizować nasze urządzenie, należy odnaleźć w ustawieniach zakładkę aktualizacji oprogramowania lub skorzystać z powiadomień, które będą nas bombardowały, jeśli możliwość aktualizacji naszego telefonu w ogóle się pojawi. Wystarczy wtedy zgodzić się na zaktualizowanie oprogramowania, a następnie rozpocząć jego proces jednym kliknięciem. Po rozpoczęciu aktualizacji urządzenia pobierze ono od producenta daną aktualizację, a następnie się zresetuje. Instalacja może potrwać kilka minut, a urządzenie może nieco się nagrzać, co jest naturalnym zjawiskiem ze względu na intensywną pracę.

Jeśli nie wiemy, jak zrobić aktualizację telefonu możemy sprawdzić filmiki i tutoriale na YouTube, które w praktyczny sposób pokazują jak w konkretnym modelu przejść cały proces. Aktualizacja telefonu to bardzo ważna rzecz. Gdy zastanawiamy się, czy trzeba robić aktualizacje w telefonie, odpowiedź zawsze jest pozytywna, a jeśli nie wiemy, jak zrobić aktualizacje telefonu, warto poprosić o pomoc.

Przeczytaj także:

Łączenie się z internetem za pomocą VPN, a nie bezpośrednio jest legalne i ma wiele zalet. Istnieją nawet darmowe rozwiązanie pozwalające korzystać z sieci VPN.

03.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Jeżeli wymyślenie szczepionki na Covid-19 zajęło kilka miesięcy, to dlaczego przy tak zaawansowanych technologiach, nadal nie ma leku na raka?

02.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Tegoroczne ferie nie należą do najtańszych. Tygodniowe wczasy w górach mogą kosztować nawet 10 tysięcy - biorąc pod uwagę wszystkie wydatki rodziny.

02.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.