Czy informacje z Wikipedii są wiarygodne?

28.02.2023

2023-02-28T07:46:00.000Z//2023.02.28

|
Udostępnij:

Powoływanie się na Wikipedię nie zawsze jest dobrym pomysłem. Chociaż to ogromna kopalnia darmowej wiedzy, może zdarzyć się, że ta wiedza... nie będzie rzetelna. Wikipedia ma natomiast wiele innych zalet. Dlatego warto z niej korzystać, ale zawsze z dozą ostrożności.

Wikipedia

Czym jest Wikipedia?

Wikipedia to internetowa encyklopedia, którą można odnaleźć pod linkiem: Wikipedia.org. Powstała w 2001 roku, ma około 300 wersji językowych. Tworzą ją wolontariusze, którym zresztą każdy może zostać. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Jeśli ktoś chce się podzielić swoją wiedzą, ma taką możliwość. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Jednak zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez „radę redakcyjną” i każdy ma możliwość samodzielnego edytowania Wikipedii. To główny powód, przez który informacje mogą nie być wiarygodne.

Nie ma gwarancji

Wikipedia na swojej stronie informuje, że nie udziela gwarancji, zapewnień ani obietnic dotyczących poprawności publikowanych treści. Czytelnicy korzystają z Wikipedii na własną odpowiedzialność. Ponadto część artykułów jest słabej jakości. Korzystając z wiedzy, trzeba mieć na uwadze, że opublikowane treści nie zostały przejrzane przez osoby kompetentne w poszczególnych dziedzinach wiedzy i nie stanowią rzetelnej informacji. Wikipedia ma jednak wiele zalet.

Ogromna baza wiedzy

Chociaż może zdarzyć się, że znalezione informacje są mało rzetelne lub kiepskiej jakości, to należy pamiętać, że to sporadyczne przypadki. Większość opisanych haseł jest wysoce merytorycznych, a przede wszystkim – łatwo dostępnych i darmowych. Nie ma drugiej tak bogatej bazy wiedzy, do której można mieć bezpłatny dostęp w każdej chwili. Ponadto w porównaniu do tradycyjnych encyklopedii szybciej reaguje na zachodzące w świecie zmiany – każdy bowiem może ją edytować. Zawsze jednak dodając informację w Wikipedii, trzeba podać źródło wiedzy. Dzięki temu czytelnik może samodzielnie ocenić, czy dana informacja jest wystarczająco wiarygodna, lub odwołac się do wskazanego źródła i tam poszukać szczegółowych informacji na interesujący go temat.

Przeczytaj także:

Teleskop Hubble każdego dnia robi zdjęcia kosmosu. NASA udostępniła narzędzie, w którym można podglądać, co danego dnia zostało sfotografowane.

27.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aktualizacja Windowsa 11 pozwoli na posiadanie nowych widżetów, które prezentują się dużo estetyczniej. Poprawi się też wydajność komputera.

24.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Na tę podstępną chorobę cierpi coraz więcej osób. Walka z nią nie jest ani łatwa, ani szybka. Wymaga specjalistycznego leczenia i wsparcia najbliższych.

23.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.