10 zasad bezpieczeństwa podczas letnich burz

01.08.2023

2023-08-01T12:26:00.000Z//2023.08.01

|
Udostępnij:

Wraz z upływem lata, atmosfera nagrzewa się, tworząc korzystne warunki do powstawania potężnych burz, które często niosą ze sobą niebezpieczne pioruny, silne wiatry i obfite opady deszczu. Dla naszego bezpieczeństwa jest niezmiernie ważne, aby wiedzieć, jak odpowiednio się przygotować i zachować w czasie burzy.

burza

1. Monitoruj prognozy pogody

Regularnie śledź prognozy pogody, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy burze są bardziej prawdopodobne. Wczesne ostrzeżenie pomoże Ci lepiej przygotować się na nadchodzące zagrożenie. Warto też śledzic radary burz. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak działa radar burz i do czego on służy?

2. Zostań w bezpiecznym miejscu

Jeśli burza zbliża się do Twojej okolicy, staraj się pozostać wewnątrz budynku. Unikaj wychodzenia na otwarte przestrzenie, takie jak plaże czy pola, ponieważ stanowią one potencjalnie niebezpieczne miejsca podczas uderzenia pioruna.

3. Unikaj wody

Nie zbliżaj się do basenów, jezior, rzek ani innych zbiorników wody podczas burzy. Pioruny mają skłonność do uderzania w najwyższe punkty, a woda może przewodzić prąd elektryczny.

burza

4. Unikaj metalowych przedmiotów

W czasie burzy unikaj dotykania metalowych przedmiotów lub używania urządzeń elektrycznych. Pioruny mogą spowodować prądy indukcyjne, które stanowią zagrożenie dla Twojego zdrowia.

5. Ogranicz korzystanie z telefonu i komputera

Podczas burzy staraj się ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych, które są podłączone do sieci elektrycznej. W razie uderzenia pioruna, mogą one zostać uszkodzone lub spowodować porażenie prądem.

6. Zabezpiecz okna

W przypadku silnych wiatrów zamykaj okna i drzwi, aby zapobiec wdmuchnięciu opadającego deszczu do wnętrza budynku.

7. Unikaj metalowej biżuterii

W czasie burzy staraj się nie nosić metalowej biżuterii, ponieważ może ona przyciągać pioruny.

8. Plan awaryjny

Wszyscy domownicy powinni znać plan awaryjny w przypadku nagłego pogorszenia się warunków pogodowych. Ustalcie, gdzie schronienie wewnętrzne znajduje się w waszym domu i jak bezpiecznie się tam dostać.

9. Zatrzymaj się w samochodzie

Jeśli burza zaskoczy Cię podczas jazdy samochodem, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu z dala od drzew i słupów energetycznych. Pozostaw pojazd zamknięty i nie korzystaj z telefonu komórkowego.

10. Pamiętaj o zasadach

Nie warto ryzykować swojego życia ani życia innych, ignorując zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Właściwe przygotowanie, ostrożność i przestrzeganie wskazówek mogą pomóc Ci uniknąć niebezpieczeństw związanych z letnimi nawałnicami i cieszyć się bezpiecznym latem.

Miej świadomość, że burza to potężny żywioł. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytasz artykuł: Pozyskiwanie energii z piorunów – czy to możliwe?

Przeczytaj także:

Nowoczesne technologie w edukacji przynoszą nowe możliwości i urozmaicają procesu nauki. Sprawiają, że jest on bardziej interesujący dla uczniów.

31.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aparaty w naszych komórkach pozwalają wyczarować zdjęcia, niczym te wykonane przez profesjonalne aparaty fotograficzne. Co ma na to największy wpływ?

28.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy wiesz, jakie dane gromadzi o Tobie gigant technologiczny Google? O wielu nie zdajesz sobie sprawy, chociaż wcześniej wyraziłeś na nie zgodę.

27.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.