Google - obserwator naszego życia

27.07.2023

2023-07-27T09:26:00.000Z//2023.07.27

|
Udostępnij:

Google, jako jedna z największych firm technologicznych na świecie, posiada dostęp do niezliczonej ilości informacji. Od momentu powstania w 1998 roku, zyskała pozycję wszechwiedzącej istoty cyfrowego świata. Choć dostarcza nam narzędzi, które ułatwiają życie, to warto się zastanowić, jakie dane Google gromadzi o nas i w jaki sposób te informacje są wykorzystywane.

google wie wszytsko

Historia przeglądania

Jednym z najbardziej oczywistych i intymnych zbiorów danych jest historia przeglądania. Google przechowuje informacje o:

  • stronach, które odwiedzamy,
  • wyszukiwaniach,
  • aplikacjach,
  • wideo, czy muzyce, które oglądaliśmy i słuchaliśmy.

Może to zaskoczyć, jak dokładnie firma wie, jakie tematy nas interesują, jakie choroby badamy, czy też jakie miejsca chcielibyśmy odwiedzić.

Lokalizacja

Wiele z nas używa smartfonów z systemem Android lub usług lokalizacyjnych Google Maps, które pozwalają gigantowi technologicznemu śledzić naszą lokalizację przez większość czasu. To pozwala na:

  • dokładne określenie tras i ulubionych miejsc,
  • określenie częstotliwości podróży,
  • a nawet wykrycie, czy na co dzień dojeżdżamy do pracy.

Wi-Fi i sieci społecznościowe

Dzięki mapowaniu sieci Wi-Fi, z których korzystamy, Google jest w stanie stworzyć mapę naszych ruchów w przestrzeni publicznej. Dodatkowo, jeżeli używamy logowania do różnych usług z poziomu konta Google, firma może śledzić nasze aktywności na różnych stronach internetowych i aplikacjach.

google wie wszystko

Wyszukiwania głosowe

Zapewne wielu z nas korzysta z asystenta głosowego Google Assistant. To, co niektórzy mogą zignorować, to fakt, że dane z naszych wyszukiwań głosowych są przechowywane przez Google. Oznacza to, że firma posiada dokładny zapis naszych zapytań i preferencji.

Kalendarz i plany

Jeśli korzystamy z usługi Google Kalendarz, firma wie, jakie mamy plany, spotkania czy wydarzenia w najbliższym czasie. To intymne dane, które rzucają światło na nasze prywatne życie.

Zainteresowania i preferencje

Google zbiera informacje z naszych interakcji z reklamami, treściami i stronami internetowymi, co pozwala im określić nasze zainteresowania i preferencje. Dzięki temu serwuje nam spersonalizowane reklamy, które mają większe szanse na naszą uwagę.

Analiza emocji

Zaskakujące może być to, że Google pracuje również nad technologią analizy emocji, na przykład analizując nasze zdjęcia w poszukiwaniu wyrazów twarzy i emocji. To oznacza, że mogą mieć dostęp do informacji o naszych nastrojach i emocjach.

Jak widzisz, Google jest niezaprzeczalnie potężnym obserwatorem naszego cyfrowego życia, gromadząc olbrzymią ilość danych na temat naszych aktywności, preferencji i intencji. Podczas korzystania z usług Google musimy być świadomi, że nasza prywatność może być zagrożona.

Przeczytaj także:

Aplikacje do zarządzania czasem ekranu pozwalają na kontrolę czasu spędzanego przed monitorem przez dorosłych i dzieci. Ma to wiele zalet.

26.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Fontanna solarna sprawi, że letnie wieczory staną się jeszcze bardziej relaksujące i przyjemne. Ekologiczne rozwiązanie jest też dobre dla naszej planety.

25.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Technologia staje się kluczowym czynnikiem w rozwoju inteligentnych miast, które dążą do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

24.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.