Profesjonalne zdjęcie zrobisz telefonem

28.07.2023

2023-07-28T08:18:00.000Z//2023.07.28

|
Udostępnij:

Fotografia mobilna staje się coraz bardziej zaawansowana. Ma to miejsce ze względu na lepszą dostępność wysokiej jakości sprzętu, a także rozwój techniczny. Obecnie trendy w fotografii coraz częściej kierowane są w stronę smartfonów. Wykorzystuje się je do robienia profesjonalnych fotografii.

trendy w fotografii

Używanie sztucznej inteligencji AI

Trendy w fotografiimobilnej już od dawna wykorzystują sztuczną inteligencję. Rozwój ten jest najszybszy od lat. Daje coraz większe możliwości osobom które chcą wykonywać zdjęcia smartfonem.

Fotografia mobilna i rozwój sztucznej inteligencji pozwalają na robienie niezwykłych zdjęć. Oferują wiele funkcji i możliwości. Dzięki AI smartfony mają funkcje rozpoznawania scen. Aparaty tworzą też ustawienia w czasie rzeczywistym. Można również korzystać z algorytmów AI do poprawiania jakości zdjęć lub usuwania szumów. Możliwe jest wygładzanie krawędzi czy upiększanie zdjęcia. Funkcje rozpoznawania twarzy i detekcji obiektów pozwalają z kolei na robienie idealnych ujęć portretowych. Pozwalają też na uchwycenie ruchu w dynamicznych zdjęciach akcji.

Wraz z rosnącą mocą telefonów, AI otwiera również drzwi do tworzenia artystycznych efektów. Są to zdjęcia w stylu malarskim czy efekty szkła obiektywu. Używanie sztucznej inteligencji w fotografii mobilnej daje możliwość tworzenia różnych zdjęć. Pobudza to kreatywność oraz umożliwia fotografom osiągnięcie wyjątkowych efektów. Trendy w fotografii związane z AI z pewnością będą się rozwijały. Raport "Smartphone Photography 2021" który został opracowany przez Futuresource Consulting jest bardzo ciekawy. Mówi, że technologie sztucznej inteligencji są jednym z głównych trendów w fotografii mobilnej.

Fotografia mobilna i obiektywy

Aby korzystać z rozwoju technologi i nadążać za trendami w fotografii, warto zwrócić uwagę na obiektywy. Są one dostępne zarówno w formie wbudowanej w smartfonie jak i jako dodatkowe obiektywny nakładane na urządzenie. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Dają dużo większe możliwości niż nawet dobrej jakości smartfony fotograficzne jeszcze kilka lat temu. Warto zatem podkreślić szybki rozwój jakości fotografii mobilnej.

trendy w fotografii

Fotografia mobilna jest teraz bardzo wysokiej jakości. Jest tak głównie dzięki postępowi technologicznemu i coraz lepszym aparatom w smartfonach. Ale rozwój nie zatrzymuje się na wbudowanych obiektywach. Obecnie istnieje dostęp do zewnętrznych obiektywów, które można nakładać na smartfony. To ciekawy gadżet, który daje nowe możliwości fotografowania. Dzięki nim można uzyskać efekty, które wcześniej były dostępne tylko dla profesjonalnych aparatów. Obiektywy takie są łatwe w użyciu. Można jest też prosto kupować i transportować. Jest to opcja dla fanów fotografii. Nie muszą oni kupować drogiego sprzętu, a mogą osiągnąć dobre rezultaty.

Podczas wybierania nowego telefonu warto zwrócić uwagę na aparat. Trzeba wybrać odpowiedni rodzaj i typ. Dostępnych jest wiele telefonów z różnymi aparatami. Niektóre mają lepsze sensory od innych. Różnice są często bardzo duże. Trendy w fotografii są niezwykle widoczne. Niektóre telefony mają lepsze aparaty do zdjęć plenerowych a inne do zdjęć portretowych. Aby wybrać odpowiedni smartfon fotograficzny, należy poświęcić trochę czasu. Należy wybrać go do konkretnego celu. Trzeba uwzględnić jakie zdjęcia będą nim wykonywane. Warto wybierać modele które mają dobre opinie.

Raport "The Smartphone Market in Europe" firmy Counterpoint Research jest trafny. Mówi, że coraz więcej smartfonów oferuje obiektywy szerokokątne. Zwiększa to popularność fotografii panoramicznej.

Korzystanie z funkcji HDR i zdjęć panoramicznych

Funkcja HDR (High Dynamic Range) w smartfonach pozwala na uchwycenie większej ilości szczegółów. Działa w jasnych i ciemnych obszarach zdjęcia. Działa poprzez wykonanie serii zdjęć z różnymi ustawieniami ekspozycji. Następnie są one łączone w jedno zdjęcie, wyważone pod względem światła. Funkcja HDR jest szczególnie przydatna, gdy mamy do czynienia z kontrastowymi scenami. Pomaga w fotografowaniu zachodów słońca lub wnętrz o różnych poziomach oświetlenia. Fotografia mobilna HDR daje coraz większe możliwości. Można zatem dziś używając zwykłego smartfona, wykonać nasycony barwami obraz. Daje on zapierający dech efekt.

trendy w fotografii

Panoramiczne zdjęcia w smartfonach pozwalają na uchwycenie szerokiego widoku. Dzięki tej funkcji można zrobić zdjęcie, które jest bardzo długie i pokazuje więcej niż zwykłe. Wystarczy obrócić telefon wokół siebie, aby otrzymać piękne, szerokie zdjęcie. Obecnie wszystkie smartfony mają taką funkcję. Warto z niej korzystać, aby dokładnie przedstawić całe miejsce.

Używanie trybu nocnego

Według raportu "Smartphone Camera Module Market - Growth, Trends, COVID-19 Impact, and Forecasts (2021-2026)" opracowanego przez Research and Markets, rośnie popyt na aparaty w smartfonach z lepszą wydajnością w słabym oświetleniu. Trendy w fotografii kierują się zatem w stronę nocnych sesji zdjęciowych z telefonem.

Wiele smartfonów ma tryb nocny do robienia zdjęć w słabym świetle. Ten tryb używa różnych technik i algorytmów, aby uzyskać jasne i ostre zdjęcia nawet przy niewielkim świetle. Aby zrobić dobre zdjęcia nocne, ważne jest trzymanie aparatu stabilnie. Można skorzystać ze statywu lub oparcia, żeby uniknąć rozmycia. Próbowanie z różnymi ustawieniami, takimi jak balans bieli, ISO i czas naświetlania, pozwala uzyskać różne efekty. Fotografia nocna w smartfonach oferuje wiele możliwości. Odkrywanie tej techniki może przynieść niesamowite efekty i emocjonujące doświadczenia fotograficzne. Fotografia mobilna w trybie nocnym oferuje niezliczone możliwości. Warto zatem wybrać się na sesję nocną.

Po zrobieniu zdjęcia, pozostaje kwestia obróbki. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu; Jak obrabiać zdjęcia na swoim laptopie? oraz Z jakiego papieru korzystać, drukując zdjęcia?

Przeczytaj także:

Czy wiesz, jakie dane gromadzi o Tobie gigant technologiczny Google? O wielu nie zdajesz sobie sprawy, chociaż wcześniej wyraziłeś na nie zgodę.

27.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacje do zarządzania czasem ekranu pozwalają na kontrolę czasu spędzanego przed monitorem przez dorosłych i dzieci. Ma to wiele zalet.

26.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Fontanna solarna sprawi, że letnie wieczory staną się jeszcze bardziej relaksujące i przyjemne. Ekologiczne rozwiązanie jest też dobre dla naszej planety.

25.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.