Zmiany w obowiązkowym wyposażeniu auta

16.06.2022

2022-06-16T10:49:00.000Z//2022.06.16

|
Udostępnij:

Wraz ze zmianą kartki w kalendarzu na lipcową, zmieniają się wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Dokładnie od 6 lipca zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nowe samochody będą musiały być wyposażone w czarne skrzynki. Czy dotyczy to również już użytkowanych pojazdów?

wyposażenie auta

Kierowcy jeszcze nie przyzwyczaili się do nowego taryfikatora mandatów. Ten temat poruszaliśmy w artykule: Nowe taryfikatory mandatów za przekroczenie prędkości. Teraz czekają ich kolejne zmiany. Dotyczą one jednak tylko przyszłych posiadaczy nowych aut, kupionych w salonie. W życie wejdą unijne przepisy o obowiązkowym wyposażeniu nowych modeli i generacji samochodów. Nowe samochody będą musiały mieć:

  • inteligentnego asystenta prędkości (ISA),
  • zaawansowane systemy hamowania awaryjnego,
  • system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach,
  • system wykrywania obiektów przy cofaniu,
  • system monitorujący senność i uwagę kierowcy,
  • czarną skrzynkę, czyli rejestrator danych na temat zdarzeń drogowych,
  • awaryjny sygnał stopu,
  • ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon.

Producenci przez dwa lata będą mieli okres przejściowy, na dostosowanie się do nowych wymogów. Dobra wiadomość jest taka, że pojazdy, które zostaną wyprodukowane przed 6 lipca i będą oferowane do sprzedaży, nie będą musiały być wyposażone w urządzenia rejestrujące.

Czym jest czarna skrzynka?

Największe zainteresowanie wzbudza konieczność posiadania czarnej skrzynki. To małe urządzenie zamontowane w niewidocznym miejscu. Nie rejestrują obrazu, ani dźwięku. Działają na podobnej zasadzie, jak te w samolotach. Rejestrator zbiera dane dotyczące parametrów jazdy, takie jak prędkość, aktywność tempomatu, zapięcie pasów bezpieczeństwa, czy użycie hamulca. W razie wypadku takie informacje pozwolą odtworzyć przebieg zdarzenia i ewentualnie ustalić winę. W serwisie motofakty.pl, redakcja informuje, że koszt takiego urządzenia to około 400 zł, dlatego można spodziewać się, że samochody nowej generacji będą nieco droższe.

Przeczytaj także:

W Polsce jest kilka ciekawych parków rozrywki, do których warto zabrać swoje dzieci. Które są najlepsze?

15.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ubezpieczenie turystyczne może uratować Twoje zdrowie, ale też kieszeń, kiedy za granicą dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

14.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Obróbka zdjęć jest możliwa w warunkach domowych i nie ma potrzeby angażowania w to specjalistów. Wystarczy odpowiedni program i nieco zaangażowania.

13.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.