Wszystko, co powinieneś wiedzieć o VPN'ie

11.06.2021

2021-06-11T06:25:00.000Z//2021.06.11

|
Udostępnij:

Surfowanie po internecie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, przed którymi warto się chronić. Pojęcie VPN pojawia się w tym kontekście bardzo często, ponieważ pozwala zabezpieczyć prywatność użytkowników on-line. Dzięki temu można nie tylko chronić swoje dane, ale również uniknąć ataków hackerskich, czy dyskryminacji ze względu na swoją lokalizację. Wszyscy użytkownicy internetu, zarówno indywidualni, jak i biznesowi powinni pomyśleć o zabezpieczeniu VPN. Co to jest? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

darmowy VPN

VPN – co to jest?

VPN to skrót od określenia Virtual Private Network, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza wirtualną sieć prywatną. W efekcie sieć VPN szyfruje działania w internecie, ukrywa adres IP i chroni tożsamość użytkowników on-line. Zarówno darmowy VPN, jak i wersje płatne oferują w różnym zakresie bezpieczny dostęp do stron internetowych, aplikacji i platform rozrywkowych z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu usługi VPN można uznać za najprostszy sposób zapewniający bezpieczeństwo w sieci.

Wzrost zainteresowania technologią VPN

Po wybuchu pandemii koronawirusa miliony ludzi na całym świecie przeniosło swoją pracę lub naukę do domu, co spowodowało znaczny wzrost zainteresowania technologią VPN. Badanie Global Market Insights 2020 sugeruje, że w roku 2026 rynek rozwiązań VPN będzie wart co najmniej 70 mld USD. Z kolei analizy Top10VPN.com pokazują, że globalny popyt na VPN wzrósł w drugiej połowie marca zeszłego roku aż o 41 proc., a obecnie pozostaje wyższy o 22 proc. niż przed wybuchem pandemii.

Według badania Global Market Insights aż połowa ankietowanych korzysta z sieci VPN ze względu na ochronę swojej prywatności podczas użytkowania publicznych sieci Wi-Fi. Dodatkowo dla użytkowników ważna jest także jakość obrazów wideo przesyłanych przez prywatne sieci VPN, która jest znacznie lepsza od tej przesyłanej przez publiczną sieć. Co ciekawe, statystyki pokazują, że w kwietniu 2021 roku globalny popyt na usługi strumieniowego przesyłania danych przez sieci VPN wzrósł o 85 proc. Mimo to informatycy przypominają, że darmowy VPN jest bardziej podany na włamanie od wersji płatnej.

VPN darmowy lub płatny – w jaki sposób działa?

Wiemy już, że jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia swoich działań w sieci jest VPN. Darmowy dostęp gwarantuje podstawową ochronę, ale warto pamiętać o jej włączeniu. Dzięki temu można zagwarantować sobie natychmiastowe połączenie z routerem usług VPN i korzystać bezpiecznie z internetu. Efekt? Nikt nie zobaczy twojego prawdziwego adresu IP, ponieważ jesteś identyfikowany adresem IP dostawcy usług VPN. Co to jest i jak działa ta technologia?

Oprócz ukrywania adresu IP użytkownika darmowy VPN lub wersja płatna szyfruje połączenie, dzięki czemu nie widać, jakie dane pobierasz, wysyłasz, czy przekazujesz. Szyfrowanie to zabieg polegający na przekształceniu czytelnego tekstu w nieczytelny kod. Wśród najczęściej wykorzystywanych rodzajów szyfrowania można wyróżnić:

  • Haszowanie,
  • Kryptografię symetryczną,
  • Kryptografię asymetryczną.

Każdy z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony, ale skutecznie zniekształca przekazywane przez ciebie dane, dlatego nikt nie może ich odczytać.

Dodatkowa warstwa zabezpieczeń w postaci własnego systemu rozpoznawania nazw (DNS) to kolejne rozwiązanie oferowane przez płatny, rzadziej darmowy VPN. DNS, a właściwie Domain Name System to coś w rodzaju internetowej książki telefonicznej. W systemie nazw domenowych tekstowe adresy URL są powiązane z właściwymi adresami IP. Dzięki temu w wyszukiwarkę wystarczy wpisać nazwę witryny, zamiast długiego ciągu cyfr. Hackerzy mogą śledzić żądania DNS, aby monitorować twoją aktywność w sieci. System rozpoznawania nazw DNS działający w ramach sieci VPN blokuje takie działania poprzez dodatkowe szyfrowanie.

VPN – darmowy sposób zabezpieczenia dla każdego

Nikt nie lubi być obserwowany i śledzony w sieci, nawet jeśli nie ma nic do ukrycia. Właśnie dlatego warto zdecydować się na VPN. Darmowy lub płatny dostęp do tej technologii chroni prywatność w wielu sytuacjach. Oto kilka najczęściej spotykanych przykładów:

  • Korzystanie z darmowego Wi-Fi – cyberprzestępcy korzystają z wielu metod kradzieży danych w publicznych hotspotach, ale zabezpieczenie przez sieć VPN sprawia, że nie musisz się tym martwić,
  • Maskowanie swojej lokalizacji – sprawdza się zwłaszcza w krajach autorytarnych, gdzie zagrożona jest wolność słowa,
  • Uzyskiwanie dostępu do zablokowanych treści – korzystanie z serwisów społecznościowych i streamingowych za granicą jest możliwe, dzięki zamianie adresu IP za pośrednictwem serwera VPN i przekierowania połączenia z internetem,
  • Unikanie śledzenia i inwigilacji – ważne zarówno w sprawach biznesowych, jak i prywatnych, aby dane o twojej aktywności nie dostały się w niepowołane ręce,
  • Ochrona dla graczy – VPN ułatwia radzenie sobie z atakami DDoS, ograniczaniem przepustowości i dostępu do treści.

Darmowy VPN to podstawowe zabezpieczenie, z którego warto korzystać na każdym urządzeniu mobilnym. Wersje płatne tego systemu sprawdzą się natomiast w przypadku ochrony danych biznesowych.

Przeczytaj także:

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020, zostały przełożone o 12 miesięcy. Oczywiście, powodem była szalejąca pandemia koronawirusa. Fani piłki nożnej będą mogli, w końcu przez najbliższy miesiąc zasiąść przed ekranem i oglądać rozgrywki piłkarzy. Gdzie będą transmitowane na żywo?

10.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Można zauważyć, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami smartfonów, komputerów czy telewizorów. Najbardziej niepokojący jest fakt, że po elektronikę sięgają coraz mniejsze dzieci. Co się dzieje z dzieckiem, gdy zbyt wiele czasu spędza przed monitorem?

09.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W Polsce podobnie jak w kilku innych europejskich krajach można pobrać już cyfrowy certyfikat COVID UE. Polacy w ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrali ponad milion paszportów covidowych. 

08.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.