Które sklepy są czynne w niedzielę?

15.09.2021 |
Udostępnij:

Klienci chcą kupować, sklepy chcą sprzedawać – niezależnie od dnia tygodnia. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, pozwala na pewne wyłączenia, z których chętnie korzystają sieciówki. Wystarczy, aby klienci, mieli możliwość nadawania i odbierania paczek, co pozwoli na otwarcie punktu i jednoczesne dokonywanie zakupów. Oczywiście, to czy punkty pocztowe działają, jest poza kontrolą, ale i na to polski rząd ma sposób. Rozważana jest opcja raportowania osiąganych przychodów z punktów pocztowych.

sklepy niedziela

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W 2021 roku takich handlowych niedzieli będzie jeszcze tylko dwie – 12 i 19 grudnia. To skutek ustawy o zakazie handlu, która obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Są jednak sklepy, które mogą działać w „zakazane niedziele”. Jest aż 32 takich wyłączeń i dotyczą one np. cukierni, lodziarni, kwiaciarni, stacji paliw czy saloników prasowych.

Gdzie robić zakupy w ostatni dzień tygodnia?

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy również punktów, które świadczą usługi pocztowe. Tę lukę w prawie wykorzystały sieciówki, które nie chcą rezygnować z dużej rzeszy klientów, pragnących dokonywać zakupów w niedzielę. Badania dowodzą, że nadal część klientów preferuje zakupy stacjonarne, o czym dowiesz się z artykułu: Prawie 1/3 internautów nie kupuje w sieci. Dlaczego?

Coraz więcej sieci handlowych decyduje się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe, tłumacząc się rozwojem usług pocztowych. Dlatego w niedzielę można dokonywać zakupów stacjonarnych w wybranych sklepach marki Kaufland, Biedronka, Lidl, Carrefour, Stokrotka, Polomarket, Delikatesy Centrum, Lewiatan czy sieć Abc.

Zamów online, odbierz w paczkomacie

Sprawdzanie, które sklepy są czynne w niedzielę, może okazać się problematyczne. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się sklepy, w których można dokonywać zakupów przez internet. Dobrym przykładem jest Lidl, gdzie na stronie internetowej lidl-sklep.pl zamawia się produkty, a odbiera w paczkomatach. Darmowa dostawa jest możliwa od czerwca 2021 roku i dotyczy zamówień od 199 zł. Przy zamówieniach poniżej tej kwoty, koszt dostawy do paczkomaty to 9,99 zł. Klienci mogą korzystać z ponad 700 paczkomatów – także przy sklepach Lidl. Płatności dokonuje się przelewem, BLIKiem lub kartą. Co ciekawe, InPost posiada również sieć lodówkomatów. Znajdują się one w Warszawie i Krakowie, łącznie w 50 lokalizacjach.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.