Które sklepy są czynne w niedzielę?

15.09.2021

2021-09-15T06:33:00.000Z//2021.09.15

|
Udostępnij:

Klienci chcą kupować, sklepy chcą sprzedawać – niezależnie od dnia tygodnia. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, pozwala na pewne wyłączenia, z których chętnie korzystają sieciówki. Wystarczy, aby klienci, mieli możliwość nadawania i odbierania paczek, co pozwoli na otwarcie punktu i jednoczesne dokonywanie zakupów. Oczywiście, to czy punkty pocztowe działają, jest poza kontrolą, ale i na to polski rząd ma sposób. Rozważana jest opcja raportowania osiąganych przychodów z punktów pocztowych.

sklepy niedziela

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W 2021 roku takich handlowych niedzieli będzie jeszcze tylko dwie – 12 i 19 grudnia. To skutek ustawy o zakazie handlu, która obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Są jednak sklepy, które mogą działać w „zakazane niedziele”. Jest aż 32 takich wyłączeń i dotyczą one np. cukierni, lodziarni, kwiaciarni, stacji paliw czy saloników prasowych.

Gdzie robić zakupy w ostatni dzień tygodnia?

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy również punktów, które świadczą usługi pocztowe. Tę lukę w prawie wykorzystały sieciówki, które nie chcą rezygnować z dużej rzeszy klientów, pragnących dokonywać zakupów w niedzielę. Badania dowodzą, że nadal część klientów preferuje zakupy stacjonarne, o czym dowiesz się z artykułu: Prawie 1/3 internautów nie kupuje w sieci. Dlaczego?

Coraz więcej sieci handlowych decyduje się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe, tłumacząc się rozwojem usług pocztowych. Dlatego w niedzielę można dokonywać zakupów stacjonarnych w wybranych sklepach marki Kaufland, Biedronka, Lidl, Carrefour, Stokrotka, Polomarket, Delikatesy Centrum, Lewiatan czy sieć Abc.

Zamów online, odbierz w paczkomacie

Sprawdzanie, które sklepy są czynne w niedzielę, może okazać się problematyczne. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się sklepy, w których można dokonywać zakupów przez internet. Dobrym przykładem jest Lidl, gdzie na stronie internetowej lidl-sklep.pl zamawia się produkty, a odbiera w paczkomatach. Darmowa dostawa jest możliwa od czerwca 2021 roku i dotyczy zamówień od 199 zł. Przy zamówieniach poniżej tej kwoty, koszt dostawy do paczkomaty to 9,99 zł. Klienci mogą korzystać z ponad 700 paczkomatów – także przy sklepach Lidl. Płatności dokonuje się przelewem, BLIKiem lub kartą. Co ciekawe, InPost posiada również sieć lodówkomatów. Znajdują się one w Warszawie i Krakowie, łącznie w 50 lokalizacjach.

Przeczytaj także:

Dzięki aplikacji Librus Synergia rodzice mają dostęp do elektronicznego dziennika. Żadna jedynka, czy uwaga nie umknie ich uwagi. 

14.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Elon Musk od zawsze był krok do przodu. Nic się nie zmieniło w tej kwestii. Jego kolejny pomysł, to reklama świetlna w... kosmosie. Jak to będzie wyglądać?

13.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Smart home to innowacyjny cel nowego budownictwa. Takie urządzenia zdominowały nasze wnętrza. Okazuje się, że lodówka, również może być smart.

10.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.