Wszystko co powinieneś wiedzieć o nowej telewizji naziemnej DVB-T2
Według danych z 2020 r. opublikowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ponad 95 proc. gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne. Korzystają one z naziemnej telewizji cyfrowej, której sygnał rozpowszechniany jest za pomocą specjalnych, rozlokowanych w całym kraju nadajników. Wyparły one telewizję satelitarną, która była popularna w naszym kraju jeszcze dwie dekady temu. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, wkrótce czeka nas kolejna rewolucja.
Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej podyktowana jest przede wszystkim zapisami dyrektywy unijnej. Do tej pory wszyscy nadawcy telewizji w Polsce korzystali z technologii DVB-T, która weszła w życie w 2013 r. i na zawsze zastąpiła telewizję analogową. Teraz czas na kolejne zmiany – w 2022 r. naziemne programy cyfrowe będą nadawane za pomocą technologii drugiej generacji, o nazwie DVB-T2.
Co się zmieni? DVB-T2 – kanały i ulepszenia
Technologia DVB-T2 otwiera przed nami nowe możliwości. Działa ona szybciej i znacznie wydajniej. DVB-T2 wyróżnia się przepustowością na poziomie sięgającym aż 40 Mb/s. przy szerokości pasma 8 Mhz. Jest to wynik dwa razy lepszy niż w przypadku DVB-T. Co to oznacza dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej? Przede wszystkim większą niż do tej pory liczbę kanałów. Do tego pozwala ona na korzystanie z programów o rozdzielczości wyższej niż Full HD. Umożliwi to spopularyzowanie jakości Ultra HD oraz 4K, którą do tej pory odbierały tylko nieliczne kanały, a tym samym poprawi doznania wizualne widzów. Dekoder DVB-T2 zapewni również czystszy, bardziej krystaliczny dźwięk w formacie Dolby Atmos. Póki co, nie znane są jeszcze nowe kanały DVB-T2, prawdopodobnie jednak ich lista zostanie niedługo opublikowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Kiedy możemy spodziewać się zmian?
Początek nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w formacie DVB-T2 zapowiadany jest na 2022 r. Proces ten będzie jednak postępować stopniowo. Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Cyfryzacji postanowiły podzielić go na województwa. Technologia DVB-T2 pojawi się najwcześniej w województwach: dolnośląskim, opolskim i lubuskim – już pod koniec marca przyszłego roku. Następnie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim. Jest ona planowana na koniec kwietnia. W maju DVB-T2 wejdzie w życie w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w województwie łódzkim, świętokrzyskim i śląskim. Natomiast najpóźniej, pod koniec czerwca przyszłego roku, będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego oraz podlaskiego. Wraz z opublikowaniem tych informacji, pojawiły się nowe pytania i wątpliwości – czy, by odbierać kanały DVB-T2 konieczny będzie dekoder DVB-T2 lub specjalna antena DVB-T2? Część osób zaczęła się również martwić, że nowe wymagania sprzętowe będą poza ich zasięgiem finansowym.
Czy będziemy musieli kupić nowy telewizor lub dekoder DVB-T2?
Jak w przypadku każdej nowoczesnej technologii, także teraz, do jej odbioru konieczne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu. Nie warto się jednak martwić na zapas. Okazuje się bowiem, że telewizory dopasowane do wymogów DVB-T2 sprzedawane są w Polsce już od kilku lat. Właściciele nowych odbiorników nie muszą się więc obawiać kolejnych wydatków. Osoby posiadające starsze telewizory mają kilka możliwości – zakup nowego, nowoczesnego sprzętu lub – bardziej budżetowo – zaopatrzenie się w dekoder DVB-T2. Można go nabyć w wielu sklepach z elektroniką już za kilkadziesiąt złotych. Innym rozwiązaniem jest także pokojowa antena DVB-T2. Specjaliści zaznaczają jednak, że nie ma konieczności wymiany posiadanych do tej pory anten odbiorczych.
Jak sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera DVB-T2?
Nowy system kodowania naziemnego sygnału telewizyjnego w Polsce jest obecnie w fazie testów. Aby dowiedzieć się, czy posiadany sprzęt jest do niego dostosowany, można zajrzeć do instrukcji obsługi lub skontaktować się z producentem. Większość telewizorów wyprodukowanych po 2017 r. posiada odpowiednie parametry. Można również skorzystać z udostępnionych w aż 49 lokalizacjach kanałów testowych. By to zrobić, należy uruchomić skanowanie i dodać do listy kanały DVB-T2. Jeśli nie da się ich uruchomić, oznacza to konieczność dokupienia dodatkowego urządzenia, jakim jest dekoder DVB-T2. Na szczęście jest to popularny sprzęt, dostępny w większości sklepów oraz wyróżniający prostą, intuicyjną obsługą.
Przeczytaj także:
Wpływ sadzenia lasów na ochłodzenie klimatu na świecie
Czy sadzenie lasów może zapobiec ociepleniu klimatu? Poznaj fakty i mity na ten temat z różnych badań przeprowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie.
23.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJGdzie znajduje się najdłuższy most drogowy na świecie?
Budowa przeprawy o długości 55 kilometrów kosztowała 20 miliardów dolarów. Gdzie znajduje się ta architektoniczna perełka na skalę światową?
20.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJO ile wzrośnie Twoja rata kredytu?
Zastanawiasz się, o ile wzrośnie Twoja rata kredytu? Skorzystaj z kalkulatora online i nie daj się zaskoczyć. Warto się do tego przygotować.
19.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.