Wszystko co powinieneś wiedzieć o nowej telewizji naziemnej DVB-T2

25.10.2021

2021-10-25T06:48:00.000Z//2021.10.25

|
Udostępnij:

Według danych z 2020 r. opublikowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ponad 95 proc. gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne. Korzystają one z naziemnej telewizji cyfrowej, której sygnał rozpowszechniany jest za pomocą specjalnych, rozlokowanych w całym kraju nadajników. Wyparły one telewizję satelitarną, która była popularna w naszym kraju jeszcze dwie dekady temu. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, wkrótce czeka nas kolejna rewolucja.

dekoder DVB-T2

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej podyktowana jest przede wszystkim zapisami dyrektywy unijnej. Do tej pory wszyscy nadawcy telewizji w Polsce korzystali z technologii DVB-T, która weszła w życie w 2013 r. i na zawsze zastąpiła telewizję analogową. Teraz czas na kolejne zmiany – w 2022 r. naziemne programy cyfrowe będą nadawane za pomocą technologii drugiej generacji, o nazwie DVB-T2.

Co się zmieni? DVB-T2 – kanały i ulepszenia

Technologia DVB-T2 otwiera przed nami nowe możliwości. Działa ona szybciej i znacznie wydajniej. DVB-T2 wyróżnia się przepustowością na poziomie sięgającym aż 40 Mb/s. przy szerokości pasma 8 Mhz. Jest to wynik dwa razy lepszy niż w przypadku DVB-T. Co to oznacza dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej? Przede wszystkim większą niż do tej pory liczbę kanałów. Do tego pozwala ona na korzystanie z programów o rozdzielczości wyższej niż Full HD. Umożliwi to spopularyzowanie jakości Ultra HD oraz 4K, którą do tej pory odbierały tylko nieliczne kanały, a tym samym poprawi doznania wizualne widzów. Dekoder DVB-T2 zapewni również czystszy, bardziej krystaliczny dźwięk w formacie Dolby Atmos. Póki co, nie znane są jeszcze nowe kanały DVB-T2, prawdopodobnie jednak ich lista zostanie niedługo opublikowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Początek nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w formacie DVB-T2 zapowiadany jest na 2022 r. Proces ten będzie jednak postępować stopniowo. Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Cyfryzacji postanowiły podzielić go na województwa. Technologia DVB-T2 pojawi się najwcześniej w województwach: dolnośląskim, opolskim i lubuskim – już pod koniec marca przyszłego roku. Następnie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim. Jest ona planowana na koniec kwietnia. W maju DVB-T2 wejdzie w życie w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w województwie łódzkim, świętokrzyskim i śląskim. Natomiast najpóźniej, pod koniec czerwca przyszłego roku, będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego oraz podlaskiego. Wraz z opublikowaniem tych informacji, pojawiły się nowe pytania i wątpliwości – czy, by odbierać kanały DVB-T2 konieczny będzie dekoder DVB-T2 lub specjalna antena DVB-T2? Część osób zaczęła się również martwić, że nowe wymagania sprzętowe będą poza ich zasięgiem finansowym.

Czy będziemy musieli kupić nowy telewizor lub dekoder DVB-T2?

Jak w przypadku każdej nowoczesnej technologii, także teraz, do jej odbioru konieczne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu. Nie warto się jednak martwić na zapas. Okazuje się bowiem, że telewizory dopasowane do wymogów DVB-T2 sprzedawane są w Polsce już od kilku lat. Właściciele nowych odbiorników nie muszą się więc obawiać kolejnych wydatków. Osoby posiadające starsze telewizory mają kilka możliwości – zakup nowego, nowoczesnego sprzętu lub – bardziej budżetowo – zaopatrzenie się w dekoder DVB-T2. Można go nabyć w wielu sklepach z elektroniką już za kilkadziesiąt złotych. Innym rozwiązaniem jest także pokojowa antena DVB-T2. Specjaliści zaznaczają jednak, że nie ma konieczności wymiany posiadanych do tej pory anten odbiorczych.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera DVB-T2?

Nowy system kodowania naziemnego sygnału telewizyjnego w Polsce jest obecnie w fazie testów. Aby dowiedzieć się, czy posiadany sprzęt jest do niego dostosowany, można zajrzeć do instrukcji obsługi lub skontaktować się z producentem. Większość telewizorów wyprodukowanych po 2017 r. posiada odpowiednie parametry. Można również skorzystać z udostępnionych w aż 49 lokalizacjach kanałów testowych. By to zrobić, należy uruchomić skanowanie i dodać do listy kanały DVB-T2. Jeśli nie da się ich uruchomić, oznacza to konieczność dokupienia dodatkowego urządzenia, jakim jest dekoder DVB-T2. Na szczęście jest to popularny sprzęt, dostępny w większości sklepów oraz wyróżniający prostą, intuicyjną obsługą.

Przeczytaj także:

Czy sadzenie lasów może zapobiec ociepleniu klimatu? Poznaj fakty i mity na ten temat z różnych badań przeprowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie.

23.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Budowa przeprawy o długości 55 kilometrów kosztowała 20 miliardów dolarów. Gdzie znajduje się ta architektoniczna perełka na skalę światową?

20.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zastanawiasz się, o ile wzrośnie Twoja rata kredytu? Skorzystaj z kalkulatora online i nie daj się zaskoczyć. Warto się do tego przygotować.

19.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.