Wszystko, co musisz wiedzieć o robotach odkurzających

09.04.2021

2021-04-09T08:25:00.000Z//2021.04.09

|
Udostępnij:

Postęp technologiczny wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Jego głównym zadaniem jest optymalizacja dotychczasowych, codziennych czynności, co udało się również w przypadku odkurzaczy. Samodzielne roboty odkurzające to recepta na czyste podłogi i higieniczne warunki życia. Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

odkurzacz automatyczny

Polacy cenią sobie porządek w domu

Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, Polacy cenią sobie porządek we własnym domu, regularnie sprzątając dla siebie i innych. Co piąty respondent przyznaje nawet, że lubi tę czynność i nie ma problemu z jej wykonywaniem. Jednak co dziesiąty badany przyznaje, że sprzątanie go nudzi i trudno mu znaleźć na nie czas, ale przeszkadza mu nieład w domu.

Nadzieją napawa fakt, że tylko 4 proc. respondentów stanowczo odpowiedziało, że nie lubi tej czynności. Ta grupa osób przyznaje, że wolałaby, aby posprzątał za nich ktoś inny. Jak się okazuje, postęp technologiczny sprawia, że jest to możliwe. Wystarczy zakupić odkurzacz automatyczny. Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Robot odkurzający – co to jest?

Roboty odurzające każdego roku pojawiają się w kolejnych polskich domach ze względu na wygodę działania, automatyzm i możliwość sprzątania nawet wtedy, kiedy gospodarzy nie ma w domu. Jedną z najważniejszych cech tego typu sprzętów jest bezprzewodowe działanie, co jest podawane jako największą z zalet, jakie ma odkurzacz automatyczny. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego sprzętu?

Robot odkurzający to niewielkie, niskie urządzenie, które zazwyczaj ma owalny kształt. Dzięki temu z łatwością samodzielnie dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, co zwalnia gospodarza z obowiązku samodzielnego odkurzania mieszkania.

Jak działa odkurzacz automatyczny?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, warto zapoznać się z zasadą działania robotów sprzątających. Urządzenia tego typu wyposażone są w czujniki, za pomocą których wykrywają zabrudzenia, ale również przeszkody na swojej drodze. Dzięki temu robot może bezpiecznie pracować nawet w ciasnych pomieszczeniach oraz piętrowych domach. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są również w kamery.

System czyszczący odkurzacza automatycznego składa się ze szczoteczek, które kierują zabrudzenia pod główną szczotkę czyszczącą. Wiąże się to z obowiązkiem regularnego opróżniania zbiornika oraz ładowania baterii. Sprzęt ten wyposażony jest w akumulator, co umożliwia mu bezprzewodowe działanie. Jaki odkurzacz automatyczny do sierści powinni wybrać posiadacze zwierząt? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Odkurzacz automatyczny – na co zwrócić uwagę?

Nie wiesz jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Zastanawiasz się, jaki odkurzacz automatyczny do sierści sprawdzi się najlepiej? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy zwrócić uwagę na 4 podstawowe elementy:

  • Pojemność akumulatora,
  • Pojemność pojemnika na odpadki,
  • Moc silnika,
  • Czujniki ruchu.

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać – pojemność akumulatora

Przede wszystkim czas pracy urządzenia należy dopasować do potrzeb i powierzchni swojego mieszkania. Pod uwagę warto więc wziąć czas pracy robota na jednym ładowaniu. Odkurzacze działające poniżej 60 minut sprawdzą się jedynie w przypadku bardzo małych mieszkań. Warto więc postawić na odkurzacz pracujący do 120 minut lub powyżej, co pozwoli na jednym ładowaniu sprzątnąć większe powierzchnie. Trzeba też pamiętać, że pojemność baterii z czasem niestety się zmniejsza.

Jaki odkurzacz automatyczny do sierści – pojemność pojemnika

Odkurzacze automatyczne to niewielkie urządzenia, dlatego ich pojemniki na odpady siłą rzeczy nie zachwycają swoją pojemnością. Jest to szczególnie istotne dla posiadaczy zwierząt, których sierść stanowi znaczy odsetek zanieczyszczeń. W takim przypadku najlepiej postawić na robota z pojemnikiem wielkości minimum 0,7 litra, co pozwoli na kilka cykli odkurzania.

Jak działa odkurzacz automatyczny – moc silnika

Załóżmy, że podjąłeś decyzję i chcesz mieć własny odkurzacz automatyczny. Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się z jego funkcjonalności? Istotna jest przede wszystkim moc urządzenia. Parametr ten wskazuje, jak szybko i z jaką siłą odkurzacz będzie sprzątał podłogi w domu. Urządzenia poniżej 30 W to słabe rozwiązanie, które na pewno nie sprawdzi się u osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie jaki odkurzacz automatyczny do sierści. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie robot 35 W, który pracuje efektywnie i szybko.

Czujniki ruchu, czyli jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Roboty odkurzające wyposażone są w czujniki:

  • Zbliżeniowe – umożliwiają zmianę trasy w przypadku pojawienia się przeszkody,
  • Uskoku terenu – pozwalają zatrzymać się przed schodami lub antresolą,
  • Kurzu – wskazują robotowi miejsca szczególnie zabrudzone, co zwiększa efektywność sprzątania.

Jak działa odkurzacz automatyczny? Wykorzystuje wszystkie wspomniane czujniki, z których informacje przetwarzane są przez specjalne oprogramowanie.

Odkurzacz automatyczny – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiesz już, jaki odkurzacz automatyczny do sierści sprawdzi się najlepiej. Przyjrzyjmy się jeszcze obsłudze robotów. Wiele urządzeń zaprogramujesz za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji na swoim smartfonie. Dzięki temu urządzenie może rozpocząć sprzątanie, nawet kiedy nie ma cię w domu. To bardzo przydatna funkcja, która podpowiada, jak działa odkurzacz automatyczny.

Przeczytaj także:

Płatności internetowe stały się popularnym sposobem na płacenie za swoje zakupy w sklepach on-line a także opłacanie rachunków. Nie każdy jednak jest w stanie rozpoznać, w jakiej fazie znajduje się jego płatność.

08.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Smog stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego warto monitorować jakość powietrza. Jeżeli okaże się, że jest ona zła, lepiej powstrzymać się od spacerów. Gdzie znaleźć rzetelne informacje na temat jakości powietrza?

07.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Odrobina nieuwagi może kosztować wiele pieniędzy, dlatego warto sprawdzić, jak postępować w przypadku zalanego telefonu. Jak go wysuszyć  oraz co zrobić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia? Sprawdź!

06.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.