Co zrobić po zalaniu telefonu?

06.04.2021

2021-04-06T06:33:00.000Z//2021.04.06

|
Udostępnij:

Każdemu może zdarzyć się zalać telefon. Wystarczy odrobina nieuwagi, która może kosztować sporo pieniędzy. Dlatego warto sprawdzić, jak postępować w przypadku takiego nieszczęścia. Jak wysuszyć telefon oraz co zrobić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia urządzenia?

zalany telefon

Jakie są skutki zalania telefonu?

Badanie dotyczące funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów przeprowadzone w grudniu 2018 roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazało, że już prawie 75 proc. Polaków używa na co dzień smartfonów. 24 proc. badanych wskazało na telefony tradycyjne, a 0,8 proc. na jednoczesne użytkowanie smartfona i telefonu tradycyjnego. Informacje te pokazują, że wielu z nas ma przy sobie zawsze urządzenie mobilne, a to mimo wielu zalet stwarza też niestety ryzyko wypadków. Idealnym tego przykładem jest zalany telefon.

Mimo że wielu producentów chętnie reklamuje swoje modele telefonów jako wodoodporne, to ochrona ta całkowicie nie sprawdza się w poważniejszych sytuacjach. Nie mówimy tu naturalnie o wylaniu na swoje urządzenie kilku kropel wody lub herbaty, ale o bardziej drastycznych zdarzeniach. Utopienie smartfona w toalecie, w morzu lub jeziorze, czy w głębokiej kałuży to jedynie początek najczęściej przytrafiających się wypadków.

Kontakt z wodą lub innymi cieczami jest szczególnie niebezpieczny dla delikatnej elektroniki zastosowanej w smartfonach. Najkosztowniejsze awarie zazwyczaj dotyczą płyty głównej, połączeń miedzianych, gniazda baterii, czy też pamięci telefonu oraz kart pamięci. Warto więc sprawdzić, jak zachować się, kiedy przytrafi ci się zalany telefon. Co zrobićw takiej sytuacji?

Zalany telefon – pierwsza pomoc

Zalanie telefonu to niewątpliwie stresująca sytuacja, jednak warto wtedy zachować spokój. Dzięki temu istnieje duża szansa, że uda ci się uratować swoje urządzenie. Przede wszystkim warto pamiętać, że zalany telefon nie powinien być włączany bezpośrednio po wypadku, co może doprowadzić do zwarcia, a sprzętowi nie będzie można pomóc. Tymczasem wielu użytkowników bezmyślnie podejmuje próbę sprawdzenia, czy urządzenie przetrwało nieszczęśliwe podtopienie.

Jednocześnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że zalany telefon może działać bez zarzutu bezpośrednio po wypadku, co nie powinno być zbyt szybko powodem do radości. Destrukcyjne działanie wody może objawić się nawet kilka tygodni po zalaniu. Warto więc zachować zimną krew, rozłożyć urządzenie i zabrać się za jego ratowanie. Jak wysuszyć telefon odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Zalany telefon – co zrobić?

W internecie można znaleźć dwie podstawowe rady, które polecane są w przypadku zalanych urządzeń:

  • Umieszczenie telefonu w opakowaniu z ryżem,
  • Wysuszenie telefonu suszarką.

Obie ze wspomnianych metod mogą okazać się skuteczne, jednak mają też swoje wady, co może negatywnie wpłynąć na zalany telefon. Co zrobić?

Ryż rzeczywiście ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć. Umieszczenie telefonu w pojemniku z ryżem może więc osuszyć go w trudno dostępnych miejscach. Minusem takiego rozwiązania są niewielkie pyłki, które często dostają się w szczeliny obudowy. Mogą być one przyczyną kolejnej awarii.

Logicznym pomysłem na to, jak wysuszyć telefon wydaje się też wykorzystanie suszarki. Może ona co prawda pomóc zalanemu urządzeniu, jednak nigdy nie masz pewności, że dokładnie wysuszyłeś wszystkie elementy w jego wnętrzu.

Zalany telefon – co zrobić? Udaj się do specjalisty!

Nawet jeśli samodzielnie uda ci się osuszyć i uruchomić telefon, nigdy nie masz pewności, czy w jego wnętrzu nie pozostała wilgoć. To z kolei może powodować korozję, która z czasem i tak może zepsuć zalany telefon. Co zrobić więc w takiej sytuacji?

Najlepiej udać się do specjalisty, który dysponuje nie tylko odpowiednimi narzędziami (wanienka ultradźwiękowa z wodą destylowaną), ale również wiedzą i doświadczeniem. Osoba zajmująca się naprawą elektroniki zabezpieczy poszczególne podzespoły przed korozją, a to zawsze tańsze rozwiązanie niż naprawa zepsutych w jej wyniku elementów.

Jak wysuszyć telefon – gra na czas

Załóżmy, że twoje urządzenie wpadło właśnie do kałuży, co oznacza niechybny problem – zalany telefon. Co zrobić? Przede wszystkim należy działać szybko, aby uniknąć nieodwracalnych usterek, które w praktyce oznaczają dotkliwe koszty. Aby jednak być przygotowanym na taką sytuację, należy już wcześniej wyposażyć się z zestaw precyzyjnych śrubokrętów. Jak wysuszyć telefon? Nowoczesne smartfony posiadają szczelne obudowy, które trzeba jak najszybciej rozkręcić i wyjąć baterię. Następnie ręcznikiem papierowym i suszarką możesz delikatnie osuszyć widoczne elementy.

Jeśli nie masz w pobliżu małych śrubokrętów, zrezygnuj z działania na swoją rękę i wybierz się jak najszybciej do specjalisty. Dodatkowo warto pamiętać, że w każdej sytuacji lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamiast więc stawać przed dylematem, jak wysuszyć telefon, wyposaż się w wodoszczelny pokrowiec, który będzie lepszym zabezpieczeniem niż obietnica producenta o wodoodporności urządzenia. Warto to zrobić, zwłaszcza kiedy wybierasz się na wakacje nad wodę.

Przeczytaj także:

Amazon to potężna konkurencja dla znanego w naszym kraju Allegro oraz chińskiego AliExpress. Sprawdzamy, czy kupowanie na Amazon jest trudne i pokazujemy, jak zrobić to krok po kroku.

02.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Aby uczestniczyć w nadchodzące Święta Wielkanocne we mszy świętej, wcale nie trzeba opuszczać swojego domu. Transmisję nabożeństwa on-line możesz obejrzeć z poziomu własnej kanapy.

01.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wiek dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z internetem, wciąż się zmniejsza, co wymaga wdrożenia nowych rozwiązań. Już teraz Facebook zapowiada wprowadzenie specjalnej wersji serwisu Instagram dla dzieci, z którego mogliby korzystać najmłodsi poniżej 13. roku życia.

30.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.