Wsparcie dla rodzin w spłacie kredytów hipotecznych – kto skorzysta?

21.06.2022

2022-06-21T06:13:00.000Z//2022.06.21

|
Udostępnij:

Zgodnie z projektem ustawy z wakacji kredytowych kredytobiorcy będą mogli skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Ta realna pomoc, ma pomóc tym osobom, które straciły możliwość terminowej spłaty zobowiązania, bądź jest to zbyt trudne i obciążające dla domowego budżetu.

wakacje kredytowe

Trudna sytuacja kredytobiorców, jest bezpośrednio związana z wysokimi stopami procentowymi, które od października 20221 roku są sukcesywnie podnoszone. Niektóre raty kredytów wzrosły nawet o 100%. Taka zmiana nie może być obojętna dla domowego budżetu, dlatego kredytobiorcy są w coraz trudniejszej sytuacji. Problem dostrzega rząd, który postanowił im pomóc. Na co można liczyć?

Jak można przeczytać na stronie rządowej: gov.pl, pomoc będzie przeznaczona tylko dla rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Frankowicze nie skorzystają na rządowym wsparciu. Planowane są cztery filary wsparcia dla kredytobiorców:

  • Filar 1: 4 miesiące „wakacji kredytowych” - wniosek o wakacje kredytowe będzie można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nie zostaną naliczone odsetki do wartości kredytu za okres wakacji kredytowych.
  • Filar 2: pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami – to pomoc dla rodzin, które nie mogą spłacać rat kredytów. Rząd przewiduje dopłaty w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie na okres do 3 lat. Aby skorzystać z dopłat do rat kredytów, trzeba spełnić warunki: co najmniej jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie, miesięczny dochód w 2022 r. po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza: 1552 zł /os. w gospodarstwach jednoosobowych i 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych.
  • Filar 3: wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u od 1 stycznia 2023 r. Dzięki likwidacji WIBOR-u i wprowadzeniu nowego oprocentowania kredytów w kieszeniach kredytobiorców pozostaną dodatkowe środki. Według obliczeń rządu to rozwiązanie spowoduje spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł rocznie.
  • Filar 4: Dodatkowy mechanizm odporności systemu – Fundusz Pomocy. To oznacza, że banki będą miały możliwość stworzenia dodatkowego systemu bezpieczeństwa sektora bankowego.

Przeczytaj także:

Historia odkurzaczy sięga XIX wieku. Te, które możemy kupować dzisiaj, niczym nie przypominają pierwowzoru.

20.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zdarza się, że telefon nieco zwalnia, gdy jest w nim zainstalowanych zbyt wiele aplikacji. Warto je zweryfikować i usunąć niepotrzebne.

17.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

6 lipca w życie wejdzie nowa unijna dyrektywa, w myśl, której w nowych samochodach będą montowane czarne skrzynki.

16.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.