Historia odkurzaczy - od ręcznego po automatyczny

20.06.2022

2022-06-20T05:53:00.000Z//2022.06.20

|
Udostępnij:

Odkurzacz jest obecnie prawie w każdym domu, a mnogość dostępnych modeli sprawia, że mamy z czego wybierać. Wynalazek ten po raz pierwszy został opatentowany prawie 160 lat temu i od tego czasu przeszedł długą drogę od odkurzacza ręcznego, po praktyczne urządzenie bezprzewodowe, a nawet sprzęty automatyczne. Warto znać jego historię, aby docenić ten wyjątkowy dorobek techniki, który znacznie ułatwia codzienne życie.

odkurzacz ręczny

Pierwszy odkurzacz ręczny powstał w XIX wieku

Odkurzacz to doskonale znane urządzenie, które wykorzystuje pompę powietrza do zasysania kurzu i brudu ze sprzątanych powierzchni. Wynalazek ten pozwolił znacznie zwiększyć czystość w wielu domach na całym świecie. Początkowo jedyną alternatywą była szczotka oraz trzepanie dywanów, które cieszyło się dużą popularnością jeszcze w latach 90. Dziś mamy dostęp do zaawansowanych odkurzaczy bezprzewodowych, które sprzątają praktycznie same, a my możemy się w tym czasie zająć innymi obowiązkami.

Ustalenie wynalazcy pierwszego odkurzacza jest dosyć trudnym zadaniem, ale historycy nie mają wątpliwości, że jego początki sięgają XIX wieku. Początkowo urządzenia te działały na zupełnie innej zasadzie co dziś. Wynikało to z braku energii elektrycznej. Zdaniem większości źródeł pierwsza maszyna odkurzająca została skonstruowana w 1860 r. Opracował ją Daniel Hess z West Union. Tymczasem pierwsza elektrownia użytku publicznego powstała dopiero około 20 lat później.

Nie z wyboru, a z konieczności odkurzacze początkowo były napędzane siłą ludzkich rąk. Co ciekawe, mimo że odkurzacz ręczny stanowił duże ułatwienie w zachowaniu czystości, to cieszył się niewielką popularnością. Pierwsze maszyny powstały w zaledwie kilku egzemplarzach, a ich wadą była wysoka waga oraz nieporęczność. Urządzenie stworzone przez Daniela Hessa zbierało kurz i brud za pomocą obracającej się szczotki oraz mieszka zasysającego.

Inne dostępne źródła wskazują, że jednym z pierwszych odkurzaczy był Whirlwind wynaleziony w 1868 r. w Chicago. Miał on już wentylator, ale był napędzany ręcznie, co trudno uznać za wygodne rozwiązanie. Co ciekawe, do obsługi niektórych z takich maszyn były potrzebne aż dwie osoby.

Dalsze losy odkurzania na świecie

Odkurzacze ręczne, które nieco bardziej przypominały już dzisiejszy sprzęt, zaczęły powstawać w XX wieku. W przeważającej części były to wciąż urządzenia mechaniczne. Doskonałym przykładem jest tutaj brytyjski odkurzacz Star, który został opatentowany i stworzony przez firmę Star Engineering Co Ltd w Wolverhampton w latach 1910-1938 r.

Urządzenie było wyposażone w blaszany, cylindryczny zbiornik na kurz. Od góry miał on przymocowany płócienny mieszek przywołujący na myśl harmonijkę. Poruszało się nim za pomocą metalowego uchwytu, który był zakończony przyjemną w dotyku, drewnianą gałką. „Pompowanie” mieszka siłą ludzkich rąk generowało podciśnienie, które zasysało kurz i brud do pojemnika. Podobnie jak dzisiejsze odkurzacze piorące czy bezprzewodowe urządzenie to miało ssawkę. Mimo że trudno to sobie wyobrazić, był to pierwszy, dobrze przemyślany sprzęt odkurzający na świecie.

Odkurzacze piorące – rewolucja XX wieku

Pierwsze odkurzacze przez wiele lat były jedynie sprzętem luksusowym. Dopiero po II wojnie światowej ich cena spadła i stały się popularnym wyposażeniem polskich domów. Zapoczątkowało to erę burzliwego rozwoju nowych technologii. Doskonałym przykładem jest pierwszy odkurzacz piorący, który został stworzony przez przedsiębiorstwo Williama Hoovera – The Hoover Company.

Obecnie odkurzacze piorące cieszą się olbrzymią popularnością. Do niedawna wykorzystywano je jedynie w hotelach, przemyśle czy lokalach użyteczności publicznej. Dziś można je spotkać w wielu gospodarstwach domowych. Oprócz tego, że takie urządzenie dokładnie zasysa kurz, to jednocześnie może umyć podłogę lub wyprać dywan oraz wykładzinę. Można go także wykorzystać do czyszczenia tapicerki w samochodzie.

Odkurzacz bezprzewodowy – wynalazek na miarę XXI wieku

Współczesne odkurzacze są przykładem ergonomicznych sprzętów, których użytkowanie dla wielu osób odczarowało sprzątanie kojarzone z przykrym obowiązkiem domowym. Prawdziwą rewolucją okazały się odkurzacze bezprzewodowe, które znacznie ułatwiają proces usuwania kurzu i brudu. Brak ciągnących się kabli i konieczności przełączania wtyczki do pobliskich gniazdek to wynik zastosowania wytrzymałych akumulatorów. Pojemne baterie wytrzymują nawet kilka cykli sprzątania, a ich ładowanie nie zajmuje wiele czasu.

Prawdziwą rewolucją wśród urządzeń RTV okazał się automatyczny odkurzacz bezprzewodowy. Największą popularność zyskała znana wielu konsumentom Rumba, która doczekała się wielu równie jakościowych następców. To urządzenia, dzięki którym mieszkania i domy sprzątają się praktycznie same, co doceniają w szczególności właściciele zwierząt, które pozostawiają sierść na podłodze.

Przeczytaj także:

Zdarza się, że telefon nieco zwalnia, gdy jest w nim zainstalowanych zbyt wiele aplikacji. Warto je zweryfikować i usunąć niepotrzebne.

17.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

6 lipca w życie wejdzie nowa unijna dyrektywa, w myśl, której w nowych samochodach będą montowane czarne skrzynki.

16.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W Polsce jest kilka ciekawych parków rozrywki, do których warto zabrać swoje dzieci. Które są najlepsze?

15.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.