Jak odinstalować zainstalowaną aplikację na telefonie?

17.06.2022

2022-06-17T05:38:00.000Z//2022.06.17

|
Udostępnij:

Aplikacje mobilne na smartfona mogą znacznie ułatwić życie, a także stać się źródłem doskonałej rozrywki. Niestety nieużywane programy niepotrzebnie zajmują pamięć telefonu, co może spowalniać jego działanie. Warto więc od czasu do czasu pozbyć się niepotrzebnych funkcji. Usunięcie aplikacji z Androida lub iPhone’a jest proste i nie zajmuje wiele czasu.

odinstalowanie aplikacji

Przeciętny użytkownik ma na swoim smartfonie 40 aplikacji mobilnych

Według badań firmy Simform przeprowadzonych w 2020 r. przeciętny użytkownik posiada w swoim telefonie blisko 40 aplikacji mobilnych. Tymczasem okazuje się, że w praktyce korzystamy z mniej niż połowy. W samym 2019 r. na świecie pobrano aż 204 mld aplikacji. Zdecydowanie więcej programów przechowują na swoim urządzeniu osoby młode. Wraz z wiekiem maleje liczba zainstalowanych na telefonie funkcji.

Wśród dostępnych aplikacji mobilnych największą popularnością cieszą się media społecznościowe, komunikatory oraz gry, z których korzysta prawie 60 proc. badanych. Najmniejszą popularnością cieszą się natomiast aplikacje związane z podróżami, finansami oraz sprzedażą e-commerce. Co istotne, 75 proc. respondentów przyznało, że aktywnie korzysta z około 5 aplikacji mobilnych każdego dnia. Warto więc na podstawie tych badań zastanowić się, czy nie uwolnić swojego smartfona on wielu nadprogramowych funkcji, które spowalniają jego działanie.

Usunięcie aplikacji z Androida

Odinstalowanie aplikacji ze smartfona wbrew pozorom wcale nie jest trudnym zadaniem. W przypadku urządzeń z oprogramowaniem Android można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich umożliwia zarządzanie dostępnymi aplikacjami poprzez sklep Google Play. Drugi natomiast poprzez ustawienia telefonu.

Usunięcie aplikacji z Androida poprzez sklep Google Play wygląda następująco:

  • Otwórz aplikację sklep Google Play.
  • Wybierz ikonę profilu w prawym górnym rogu.
  • Wybierz funkcję „Zarządzanie aplikacjami i urządzeniami” – „Zarządzaj”.
  • Wybierz z listy aplikację, którą chcesz usunąć.
  • Kliknij funkcję „Odinstaluj”.

Jeśli natomiast chcesz usunąć aplikację z Androida poprzez ustawienia telefonu, wybierz w panelu folder „Aplikacje” i odszukaj interesujący cię program. Następnie kliknij jego ikonę. Po otwarciu nowego okna tuż pod nazwą aplikacji pokaże się opcja „Odinstaluj”.

Co istotne, odinstalowanie aplikacji nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami dla użytkownika. Jeśli uznasz, że wybrany program nadal będzie ci potrzebny, możesz go swobodnie zainstalować ponownie na swoim urządzeniu. Dodatkowo, jeśli aplikacja była płatna, wcale nie musisz jej ponownie kupować. Wystarczy, że zainstalujesz ją na swoim urządzeniu po raz kolejny.

Odinstalowanie aplikacji z iPhone’a

Usuwanie aplikacji mobilnych z urządzeń marki Apple jest równie proste i intuicyjne. Aby uzyskać zamierzony efekt, postępuj według instrukcji:

  • Dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji, którą zamierzasz usunąć na ekranie początkowym lub w bibliotece aplikacji.
  • Wybierz funkcję „Usuń aplikację” i potwierdź swój wybór.

Naturalnie w przypadku iPhone’ów również możesz ponownie zainstalować usunięty program, jeśli uznasz, że jest ci potrzebny.

Odinstalowywanie aplikacji – najważniejsze zalety

Usunięcie aplikacji z Androida czy urządzenia z systemem iOS ma kilka zalet, obok których trudno przejść obojętnie. Przede wszystkim pozwala ono uporządkować ekran swojego smartfona oraz sprawić, że łatwiej będzie nam odszukać potrzebne funkcje. Wielu użytkowników decyduje się na ten krok, aby zwolnić odrobinę pamięci na karcie swojego smartfona. Dzięki temu można zyskać przestrzeń na inne, bardziej potrzebne aplikacje mobilne lub zdjęcia, filmy oraz pozostałe pliki.

Innym celem deinstalacji jest potencjalne przyspieszenie działania urządzenia. Dotyczy to w szczególności telefonów starszej generacji, które z obciążoną nadmiernie pamięcią rzeczywiście działają zdecydowanie wolniej. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli wolnej pamięci jest zbyt mało, to system urządzenia nie jest w stanie zmieścić wszystkich plików. Taka sytuacja może sprawić, że zabraknie pamięci operacyjnej na bieżące działanie smartfona. Fragmentacja plików ma zdecydowanie mniejsze znaczenie w przypadku pamięci rodzaju UFS lub eMMC.

Dodatkowo warto pamiętać, aby po odinstalowaniu aplikacji, której nie używamy, wyczyścić pamięć podręczną telefonu. Dzięki temu urządzenie pozbędzie się innych zbędnych plików, które wywołują spowolnione działanie.

Podczas porządków na urządzeniu mobilnym należy zachować ostrożność. Usunięcie niektórych aplikacji systemowych może spowodować poważne utrudnienia w działaniu smartfona, a nawet sprawić jego całkowitą awarię. Nie warto więc usuwać programów, których samodzielnie nie instalowaliśmy i nie wiemy do czego służą.

Przeczytaj także:

6 lipca w życie wejdzie nowa unijna dyrektywa, w myśl, której w nowych samochodach będą montowane czarne skrzynki.

16.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W Polsce jest kilka ciekawych parków rozrywki, do których warto zabrać swoje dzieci. Które są najlepsze?

15.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ubezpieczenie turystyczne może uratować Twoje zdrowie, ale też kieszeń, kiedy za granicą dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

14.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.