Windows 11 to więcej możliwości

15.11.2021

2021-11-15T07:31:00.000Z//2021.11.15

|
Udostępnij:

Microsoft to najpopularniejszy producent systemów operacyjnych oraz oprogramowania biurowego. W październiku odbyła się premiera jego nowego, długo wyczekiwanego produktu – Windowsa 11. Czym różni się od swojego poprzednika i jakie możliwości oferuje?

Windows 11

Windows 11 i fenomen Microsoftu

Kryjące się pod nazwą Microsoft Corporation przedsiębiorstwo informatyczne założone przez Billa Gatesa oraz Paula Allena działa nieprzerwanie od 1975 r. bijąc rekordy popularności na całym świecie. Oferuje oprogramowanie komputerów i smartfonów, rozbudowane pakiety biurowe, nowoczesną chmurę, a nawet gry komputerowe. Prawdopodobnie każdy przynajmniej raz zetknął się z produktami Microsoftu, a w większości komputerów zainstalowany jest należący do koncernu system operacyjny. Pierwszy Windows (tzw. wersja 1.0.) ukazał się w 1985 r. Od tamtego czasu przechodził szereg ulepszeń i aktualizacji. Kilka tygodni temu premierę miała kolejna, 11 już wersja oprogramowania – wyczekiwany i niemal do końca owiany tajemnicą Windows 11. Środowisko informatyczne i fani nowinek technologicznych czekali na niego z niecierpliwością. Czy było warto?

Windows 11 – premiera i spore zaskoczenie

Microsoft przez lata przyzwyczaił swoich użytkowników do prostoty oraz funkcjonalności. Każda kolejna wersja oprogramowania była wzbogacana o nowe możliwości, jednak bardzo podobna do poprzedniej pod względem wizualnym. Tym razem twórcy postawili na nowy, ciekawy design. Najnowszy Windows 11 wyróżnia się odświeżonym interfejsem – kolory są bardziej nasycone i wyraziste, a ikony większe. Nieco inaczej wygląda również menu, pasek startowy oraz pasek zadań. Wprowadzone zmiany sprawiają, że Windows 11 wciąż jest bardzo praktyczny i intuicyjny w obsłudze, a przy tym znacznie bardziej atrakcyjny dla oka. Zmienił się także widok okien widżetów – pokazują one zdecydowanie szerszy obraz. Patrząc na interfejs oprogramowania, już na pierwszy rzut oka widać, że najnowszy Windows 11 stawia na maksymalizację informacji przy minimalizacji treści. Bez wątpienia jest to odpowiedź na aktualne oczekiwania użytkowników.

Nowe oprogramowanie, mniej aktualizacji

Premiera Windowsa 11 przyciągnęła wielu użytkowników, na co dzień korzystających z usług Microsoftu. Zwracają oni uwagę na jeszcze jedną zaletę – zauważalnie mniejszą liczbę aktualizacji. Do tej pory informacja o potrzebie ich przeprowadzenia pojawiała się średnio raz w miesiącu. Według zapowiedzi Windows 11 ma jej wymagać jedynie raz w roku. Dotyczy to jednak tylko dużych aktualizacji systemowych – aktualizacje zabezpieczeń będą się pojawiały bez zmian.

Najnowszy Windows 11 oferuje wiele innowacji

Po kolejnej wersji oprogramowana wszyscy spodziewali się poprawy funkcjonalności, jednak – jak to zwykle bywa – idącej w parze z większymi wymaganiami sprzętowymi. Tym razem stało się jednak zupełnie inaczej. Sporym zaskoczeniem może być fakt, że Windows 11 działa już przy 2 GB RAM-u. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że starsza wersja – Windows 10 – potrzebowała 2 razy lepszych parametrów. Na stronie producenta można znaleźć informację, że do obsługi najnowszego Windowsa 11 konieczny jest przynajmniej 2- rdzeniowy procesor min. 1 GHz, 64 GB miejsca na dysku oraz wyświetlacz HD o rozdzielczości 720 p. Zdecydowanie nie są to wygórowane wymagania. Wręcz przeciwnie – bez problemu spełni je większość laptopów i komputerów PC średniej oraz dobrej klasy wyprodukowanych po 2018 r., jednak właściciele starszego sprzętu mogą mieć problem z instalacją i użytkowaniem.

Premiera Windowsa 11 przyniosła więcej zaskoczeń – producenci postanowili poprawić jakość obsługi dotykowej oraz umożliwić uruchamianie i obsługę aplikacji Android na urządzenia wyposażonych w system Windows 11. Do tej pory wzajemnie się one wykluczały, wszystko wskazuje jednak na początek nowej współpracy. Ciekawą propozycją jest także możliwość komunikacji użytkowników za pomocą SMS-ów.

Oprogramowanie dostępne już od przyszłego roku

Zakończenie użytkowania poprzedniej wersji – Windowsa 10 – zaplanowane jest na drugą połowę 2025 r. Jak zapowiada producent, po tym czasie nie będą wydawane żądne dodatkowe aktualizacje, nawet te związane z zabezpieczeniami komputera. W związku z tym przejście na Windowsa 11 prędzej czy później stanie się konieczne. System ma być dostępny dla wszystkich użytkowników w postaci bezpłatnej aktualizacji już pod koniec bieżącego roku. Nie postał jeszcze jednak dokładny harmonogram, trudno więc w tym monecie określić, czy dla wszystkich użytkowników będzie ona dostępna w tym samym czasie. Jej rozpowszechnienie planowane jest na 2022 r. Pierwsze urządzenia fabrycznie wyposażone w Windows 11 również pojawią się w przyszłym roku.

Przeczytaj także:

Według zapowiedzi producenta, w 2024 roku zostanie wyprodukowany pierwszy polski samochód elektryczny Izera. To będzie innowacja na skalę światową.

12.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W Dniu Singla, warto zastanowić się, które portale randkowe są najbardziej popularne. Gdzie jest największa szansa na znalezienia wyjątkowej osoby?

11.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Niektóre osoby rezygnują z wygodnych zakupów online, z obawy o bezpieczeństwo danych osobowych. Czy rzeczywiście jest się czego bać? 

10.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.