Transformacja cyfrowa w Polsce

05.05.2023

2023-05-05T07:13:00.000Z//2023.05.05

|
Udostępnij:

Transformacja cyfrowa w Polsce, jak i na świecie jest już widoczna na wielu płaszczyznach. Nie omija również firm i świadczonych przez nie usług cyfrowych. Jakich zmian w tej kwestii można się spodziewać w najbliższym czasie?

Transformacja cyfrowa w Polsce

Automatyzacja procesów czyli wydajność

Transformacja cyfrowa przede wszystkim przynosi wiele rozwiązań związanych z automatyzacją procesów. Można mówić tutaj zarówno o wykorzystywaniu nowych linii produkcyjnych, robotów, a także funkcjonowaniu konkretnych firm związanych np. z usługami cyfrowymi. Więcej na temat automatyzacji, dowiesz się z artykułów:

Transformacja cyfrowa będzie zatem przynosiła kolejne automatyczne rozwiązania. Będą one coraz chętniej wykorzystywane w wielu branżach. Przedsiębiorstwa i firmy produkcyjne, mogą wykonywać swoją pracę coraz szybciej, a także dokładniej i stawać się coraz bardziej konkurencyjne na rynku. Biorąc pod uwagę usługi cyfrowe — te będą wykonywane znacznie dokładniej i bardziej efektywnie. Wykorzystywanie robotów może przyspieszać proces produkcji elementów fizycznych oraz cyfrowych.

Transformacja cyfrowa w Polsce lub na świecie przyniesie zatem zmiany związane z większą szybkością rozwoju firm i marek. Wiąże się to ze zmianą układu sił w konkretnych branżach, a także zmianą działania wielu firm. Cyfrowa transformacja biznesu przewraca do góry nogami praktycznie każdą branżę, w której dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wiele firm może stać się branżowymi liderami. Do tej pory, nie mieli do szansy stać się nimi, bez automatyzacji. Będą to zmiany związane zarówno ze strategią działania, zatrudnieniem pracowników czy wykorzystywaniem osób.

AI czyli sztuczna inteligencja

Zdecydowanie jedną z najbardziej obiecujących nowych technologii cyfrowych, jakie przynosi transformacja cyfrowa w Polsce oraz na świecie jest sztuczna inteligencja. Jest to bardzo zaawansowane rozwiązanie technologiczne, które porównywalne jest z inteligencją ludzką, a często nawet przewyższa ją w wielu aspektach.

Transformacja cyfrowa w Polsce

Transformacja cyfrowa z pewnością wprowadzi sztuczną inteligencję do codzienności wielu firm i przedsiębiorstw. Liczne czynności, które do tej pory były wykonywane przez osoby, będą wykonywane przez sztuczną inteligencję. Można mówić tutaj o pisaniu tekstów, artykułów do gazet, ofert czy treści marketingowych. Podobnie sprawa ma się z generowaniem zdjęć, wideo, a także muzyki. Sztuczna inteligencja potrafi również w dużo krótszym czasie niż żywa osoba wygenerować konkretną reklamę czy raport.Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Sztuczna inteligencja - najnowsze trendy.

Cyfrowa transformacja biznesu zmieni zatem wykorzystanie pracowników w wielu branżach. Będą oni musieli przebranżowić się lub zmienić specjalizację, aby zarządzać sztuczną inteligencją i obsługiwać ją.

Wirtualna rzeczywistość czyli bezpieczeństwo

Transformacja cyfrowa w Polsce oraz światowa to również wirtualna rzeczywistość. Jest ona znana już od dawna, choć rozpatrywana była głównie w kontekście rozrywkowym. W najbliższych latach może jednak znacząco zmienić wiele branż i biznesów. Jej wykorzystywanie może przynieść wiele korzyści.

Wirtualna rzeczywistość może pomagać wykonywać najtrudniejsze i najbardziej mozolne czynności w różnych branżach. Przy wykorzystywaniu technologii VR nie trzeba będzie już ręcznie lub komputerowo wizualizować pewnych modeli czy miejsc. Będzie można zobaczyć je w ciągu kilku sekund, zakładając specjalne okulary.

Transformacja cyfrowa w Polsce

Wirtualna rzeczywistość może również zwiększyć znacząco bezpieczeństwo w branżach, gdzie wykonywanie czynności jest trudne i ryzykowne. Mowa tutaj o szkoleniach w niebezpiecznych warunkach np. strażaków lub ratowników górskich czy wizualizacji narządów, dzięki którym lekarze będą mogli lepiej przygotować się do operacji. Cyfrowa transformacja wpłynie zatem na bezpieczeństwo, a także wydajność firm w wielu gałęziach biznesu. O szczegółach tych zmian informowaliśmy w artykule: Wirtualna rzeczywistość w przyszłości

E-dostępność czyli możliwości

Cyfrowa transformacja biznesu to również dostępność. Obecnie sieć jest rozwinięta w taki sposób, że można opierać się na niej i świadczyć usługi online. Jest to widoczne zwłaszcza w branży usług cyfrowych, która rozwija się niezwykle dynamicznie.

Cyfrowa transformacja biznesu pozwala np. na:

  • weryfikowanie tożsamości,
  • załatwianie spraw formalnych,
  • dokonywanie operacji bankowych,
  • komunikację,
  • pozyskiwanie informacji,
  • funkcjonowanie urządzeń domowych,
  • organizację rozrywki,
  • zapewnianie bezpieczeństwa.

Transformacja cyfrowa w Polsce jak i na świecie będzie przynosiła zatem zmiany w jakości świadczonych usług w wielu branżach. Cyfrowa transformacja biznesu pozwoli na powstawanie nowych firm, pomysłów, startupów czy rozwiązań, które będą pozwalały również prowadzić kolejne biznesy. To będzie prowadziło do zwiększenia konkurencyjności w poszczególnych branżach.

Przedsiębiorstwa będą mogły również obniżać koszty związane z działalnością, przenosząc się do internetu, a także oferować większy komfort dla klientów. Będzie to możliwe dzięki świadczeniu usług online np. rezerwacyjnych. Ma to już miejsce w wielu branżach np. gastronomicznej czy zakupowej.

Przeczytaj także:

Prezent w formie rzeczowej, czy pieniężnej? Przyjęcie w domu, czy w restauracji? Trwający sezon komunijny wiąże się z wieloma różnymi rozterkami.

04.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Technologie proekologiczne często znacząco przewyższają możliwości ludzi oraz ich moce przerobowe. Można się spodziewać jeszcze większego rozwoju w przyszłości.

28.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Ciekawym pomysłem na majówkę i nie tylko, jest rodzinny wypad do jednego z czterech w naszym kraju Muzeów Iluzji - w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.

27.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.