TOP 5 przypadkowych wynalazków, które zmieniły świat 

04.03.2022

2022-03-04T06:14:00.000Z//2022.03.04

|
Udostępnij:

Współczesne życie ludzi jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko za sprawą wynalazków, które zostały stworzone na przestrzeni tysięcy lat. Część z nich była celowym owocem prac twórczych i naukowych. Inne natomiast powstały z całkowitego przypadku, a mimo to do dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne życie. Poznaj najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat na lepsze – zarówno te niezbędne, jak i ułatwiające życie.

wynalazki, które zmieniły świat

Wynalazki, które zmieniły świat – pierwszy antybiotyk

Jednym z najważniejszych przypadkowych wynalazków w dziejach ludzkości było odkrycie antybiotyku – penicyliny. Substancja ta hamuje proces rozwoju niektórych czynników chorobotwórczych, dlatego szybko okazała się zbawienna dla ludzkości. Odkrycia tego dokonał Alexander Fleming w 1928 r. Penicylina nie powstała celowo – naukowiec odkrył ją przypadkiem podczas poszukiwania skutecznej szczepionki na tyfus. Na jednej z płytek badawczych, na których hodował bakterie, Fleming zauważył nalot specyficznej pleśni - Penicillium chrysogenum. Zainteresowała go ona tylko dlatego, że wokół skupiska zniknęły wszystkie bakterie.

Tak oto powstał jeden z najważniejszych wynalazków, który zmienił świat. Penicylina umożliwiła skuteczną walkę z wieloma chorobami nękającymi ludzkość na całym świecie. Krótko po pojawieniu się penicyliny opracowano również inne antybiotyki naturalne, ale również syntetyczne i półsyntetyczne. Stanowiło to ważny przełom w medycynie.

Przypadkowe wynalazki - promieniowanie rentgenowskie

Dziełem przypadku powstało też w 1895 r. powszechnie wykorzystywane w diagnostyce medycznej promieniowanie rentgenowskie. Odkrycia dokonał niemiecki fizyk – Wilhelm Roentgen podczas rutynowych eksperymentów z wykorzystaniem promieni katodowych. Uczony zauważył, że promienie te pozostawiają ślad na fluorescencyjnym kartonie postawionym w poprzek płynącej wiązki elektronów. Dzięki temu Roentgen wywnioskował, że cząsteczki światła mają zdolność do przenikania obiektów stałych.

Promieniowanie rentgenowskie to ważny wynalazek, który zmienił świat. Jego nazwa powstała od nazwiska wspominanego niemieckiego fizyka. Prześwietlenia ciała są dziś powszechną metodą diagnostyczną. Ciekawostką jest, że pierwsze, historyczne prześwietlenie szkieletu wykonano u samej żony Roentgena.

Dynamit – kolejny wynalazek, który zmienił świat

Zanim omówimy ważne polskie wynalazki, warto wspomnieć również o dynamicie, który został odkryty przez Alfreda Nobla. W XIX w. popularnym, lecz bardzo niestabilnym materiałem wybuchowym była nitrogliceryna. Transport oraz przechowywanie tej substancji były bardzo niebezpieczne, ale niezbędne dla ludzkości.

Wszystko się zmieniło, kiedy Nobel podczas testowania różnych wariantów nitrogliceryny w swojej fabryce, wylał przypadkowo jedną z fiolek na ziemię. Początkowe przerażenie bardzo szybko zastąpiło niedowierzanie, ponieważ nitrogliceryna nie wybuchła. Okazało się, że połączenie jej z ziarnami piasku jest skutecznym środkiem stabilizującym. Wkrótce ziarenka piasku zastąpiono specjalną formą silikonu, a dynamit zaliczono do grona przypadkowych wynalazków, które przysłużyły się ludzkości.

Polskie wynalazki zmieniające życie – monokryształy

Monokryształy - wyjątkowy wynalazek polskiego metalurga i chemika – Jana Czochralskiego, stworzył podstawy dla dzisiejszej elektroniki. Bez monokryształów ciężko dzisiaj wyobrazić sobie działanie niewielkich urządzeń mobilnych czy aparatów fotograficznych. Metalurg odkrył monokryształy w 1916 r. przez absolutny przypadek. Jak do tego doszło? Podczas codziennych czynności przez nieuwagę zanurzył stalówkę pióra nie w kałamarzu, a w tyglu z roztopioną cyną. Kiedy wyciągnął pióro, jego oczom pokazał się pręcik metalu.

Dzięki polskiemu wynalazkowi wyciąganie monokryształów jest powszechnie stosowane w produkcji kryształów półprzewodnikowych. Stosuje się je podczas budowy tranzystorów wykorzystywanych w urządzeniach elektrycznych.

Wyjątkowe polskie wynalazki – nauka o witaminach

Witaminy to ważne organiczne związki chemiczne o zróżnicowanej budowie, bez których nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ich nazewnictwo oraz pierwsze odkrycia w tej dziedzinie zawdzięczamy Polakowi – Kazimierzowi Funkowi. Polski biochemik pracował i prowadził swoje badania na Uniwersytecie Berlińskim. Podczas poszukiwania przyczyn choroby beri-beri – Polak odkrył i wyodrębnił z otrąb ryżowych pierwszą witaminę. Była nią witamina B1. Ten przypadkowy wynalazek zapoczątkował kolejne okrycia poprzez wyizolowanie poszczególnych witamin z różnych pokarmów. Na podstawie swoich wieloletnich badań Kazimierz Funk stworzył naukę o witaminach, a w późniejszym czasie zaangażował się w walkę z awitaminozą. W ten sposób wniósł olbrzymi wkład w rozwój medycyny, a polskie wynalazki znów zasłynęły na całym świecie.

Lista wynalazków, które zmieniły świat, jest zdecydowanie dłuższa i mogłaby zająć setki stron. Ich wpływ na nasze współczesne życie jest niepodważalny. Mimo to czasami trudno uwierzyć, że część ważnych dla nas odkryć jest dziełem przypadku.

Przeczytaj także:

Obecnie w Polsce występują dwa ostrzeżenia: CHARLIE CRP i BRAVO. Co oznaczają?

03.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wiele mówi się o sankcjach nałożonych na Rosję w zakresie systemu SWIFT. Wyjaśniamy, jakie będą tego konsekwencje.

02.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Każdy może się przyłączyć na rzecz akcji pomocy ukraińskim rodzinom, poszkodowanym w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

01.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.