Czym jest system SWIFT? 

02.03.2022

2022-03-02T06:11:00.000Z//2022.03.02

|
Udostępnij:

Największa sankcja Unii Europejskiej w stosunku do Rosji to odcięcie jej od systemu SWIFT. Na czym polega ta restrykcja? Jakie będzie miała konsekwencje?

system SWIFT

Zachód odciął Rosję od międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT. Od poniedziałku obserwujemy, jak bardzo był to dotkliwy cios dla systemu bankowego.

Sankcje nałożone na rosyjskiego agresora, będą miały również konsekwencje dla gospodarki w Europie. Niestety, ale koszt ratowania Ukrainy będzie dotkliwy. Nie ma jednak nic ważniejszego od ratowania niepodległości Ukrainy i ocalenia życia.

Czym jest system SWIFT?

SWIFT to skrót od Stowarzyszenia dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Oznacza sieć do bezpiecznego wysyłania i odbierania poleceń przelewu lub informacji o przelewach. Nadzorują ją banki centralne w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Ma ogromne znaczenie, bo korzysta z niej aż 11 000 instytucji finansowych świata, z czego w samej Rosji z systemu SWIFT korzysta 314 instytucji finansowych. Wszystkie one pozostały bez zewnętrznego finansowania.

Konsekwencje dla Rosji

Decyzja o odcięciu Rosji od SWIFT zapadła w sobotę 26 lutego. Usunięcie Rosji z systemu SWIFT oznacza ogromne problemy dla największych banków, które mają obecnie ograniczoną zdolność do prowadzenia handlu poza granicami. Sankcje uniemożliwiły prowadzenie międzynarodowych transakcji, co realnie i w dynamicznym tempie wpłynęło na osłabienie rosyjskiego rubla. Putin kolejnego dnia po wprowadzeniu sankcji zakazał obywatelom dokonywania transakcji za granicę, aby zatrzymać kapitał wewnątrz państwa. Rosjanie masowo wypłacają pieniądze z bankomatów, których jest coraz mniej. Są również odcięci od systemu płatniczego Visa i MasterCard. Zamrożone zostały również rezerwy Banku Rosji.

Konsekwencja dla Zachodu

Wprowadzone sankcje dotyczące systemu SWIFT mają na celu pogorszenie sytuacji gospodarczej Rosji. Jak wiadomo, system to sieć naczyń połączonych, dlatego skutki będą odczuwane również na całym świecie, w tym oczywiście w Polsce. Prognozuje się, że wzrosną ceny żywności. Rosja może przestać wysyłać surowce, takie jak gaz, ropę oraz pszenicę.

Przeczytaj także:

Każdy może się przyłączyć na rzecz akcji pomocy ukraińskim rodzinom, poszkodowanym w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

01.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz więcej uwagi poświęcamy zagadnieniu recyklingu odpadów. Słusznie, bo ilość elektrośmieci w polskich gospodarstwach zwiększa się z roku na rok.

28.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rysików do tabletu. Czym kierować się podczas wyboru, aby spełnił oczekiwania?

25.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.