Jak pomóc Ukrainie?

01.03.2022

2022-03-01T07:51:00.000Z//2022.03.01

|
Udostępnij:

Rosyjska inwazja na Ukrainę spędza sen z oczu całemu światu. Wiele osób nie patrzy na tragiczne doniesienia biernie, tylko stara się pomóc. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić. Dlatego przedstawimy listę organizacji, które udzielają bezpośredniej pomocy poszkodowanym, właśnie je warto wspomóc.

pomoc Ukrainie

Łączymy się w pomocy ukraińskim rodzinom, jak tylko możemy. Nie wystarczą jednak słowa otuchy i załączenie flagi w profilowym zdjęciu. Liczy się pomoc rzeczowa i finansowa. Większość matek z dziećmi, które docierają do Polski, nie mają niczego, przede wszystkim schronienia. Do Polski dotarło już ponad 300 tysięcy ludzi - głownie kobiet i dzieci. Każdej z tych osób, trzeba pomóc.

W wielu miastach działają zbiórki żywności, środków higienicznych i chemicznych, odzieży, pościeli, koców. Warto zapytać w urzędach, gdzie można te rzeczy dostarczać. Można również pomóc, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu. Najważniejsze w tym momencie jest wsparcie finansowe, aby te rodziny mogły zakupić najważniejsze rzeczy.

pomagamukrainie.gov.pl

Najważniejszym serwisem łączącym potrzebujących i tych, którzy chcą pomóc, jest serwis uruchomiony w niedzielę przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To pomagamukrainie.gov.pl. Tam właśnie jest koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy. Na stronie znajduje się formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych wsparciem Ukraińców. Koordynowane są tam zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim, więc potrzebujący wiedzą jak wyszukać dla siebie konkretnej formy pomocy.

Lista polskich organizacji

Prężnie działają również organizacje prowadzące w Polsce zbiórki na rzecz Ukrainy: Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Ukraiński Dom w Warszawie, Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam, Firmy dla Ukrainy - Fundacja Pomagam, Fundacja Siepomaga.pl, Fundacja Siepomaga.pl - Pomoc dla Vasyla i jego rodziny, Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie, Fundacja Otwarty Dialog, Fundacja Gdańska, Fundacja HumanDoc, SOS Wioski Dziecięce, Fundacja Świętego Mikołaja, Unicef Polska, Polska Misja Medyczna, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Caritas, Fundacja Nasz Wybór, Warto Razem, Fundacja Dobrych Inicjatyw, Fundacja Avalon, Fundacja Zbieramy Razem, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy, Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp.

Lista ukraińskich organizacji

Warto również finansowo wesprzeć ukraińskie organizacje: Army SOS, Come back alive, Razom for Ukraine, Skrzydła Feniksa, Szpitalnicy, Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek, Vostok SOS, Voices of Children.

Przeczytaj także:

Coraz więcej uwagi poświęcamy zagadnieniu recyklingu odpadów. Słusznie, bo ilość elektrośmieci w polskich gospodarstwach zwiększa się z roku na rok.

28.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rysików do tabletu. Czym kierować się podczas wyboru, aby spełnił oczekiwania?

25.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zwykły telewizor nie spełnia swoich funkcji? Oczekujesz czegoś więcej? Nie musisz kupować nowego, wystarczy, że zmienisz go w smart TV.

24.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.