Technologie kosmiczne - nowe możliwości dla rozwoju ludzkości

27.03.2023

2023-03-27T10:56:00.000Z//2023.03.27

|
Udostępnij:

Technologie kosmiczne przeważnie kojarzone są z najnowszymi zdobyczami i odkryciami naukowymi oraz dalekimi podróżami na obce planety. Mogą jednak dawać również możliwości rozwoju dla ludzkości i znacząco wpływać na życie codzienne wielu milionów osób.

technologie kosmiczne

Łączność bezprzewodowa

Technologie kosmiczne, które wykorzystujemy już na co dzień to przede wszystkim łączności bezprzewodowe. Są to łączności różnego rodzaju takie jak GPS czy podczerwień. Z oczywistych względów, technologie kosmiczne nie mogą wykorzystywać rozwiązań kablowych, a szybka i stabilna komunikacja bezprzewodowa jest kluczem do sukcesu przy różnego rodzaju misjach oraz projektach kosmicznych.

Rozwój ludzkości może skorzystać na intensywnym badaniu takich technologii przez agencje np. NASA. Specjaliści poświęcają zatem ogromne sumy pieniędzy, a także nakłady czasowe na odkrywanie i udoskonalanie technologii łączności. Dobrym przykładem jest projekt Starlink, czyli projekt internetu satelitarnego. Opiera się o satelity komunikacyjne umieszczone w kosmosie, które mają okrywać swoim zasięgiem całą ziemię. Po zakończeniu projektu łączność internetowa będzie możliwa z każdego miejsca na świecie bez względu na lokalizację, warunki atmosferyczne czy inne zmienne na powierzchni ziemi.

Technologie kosmiczne wykorzystywane do tego projektu w znaczący sposób zmieniają życie wielu osób. Problemy z dostępem do internetu, zasięgiem czy jakością są jednymi z częstszych powodów wykluczeń społecznych, a także problemów komfortowego korzystania z internetu. Rozwój ludzkości z pewnością będzie postępował dużo szybciej, jeśli łączność internetowa będzie dostępna prosto i tanio z dowolnego miejsca na świecie – co realnie mogą zapewnić satelity kosmiczne.

Inżynieria materiałowa

Technologie kosmiczne to przede wszystkim inżynieria materiałowa. To właśnie na potrzeby różnorodnych misji kosmicznych rozwijane są śmiałe i imponujące projekty związane z wytrzymałymi materiałami.

NASA rozwija technologie polimerowe mające na celu stworzyć ubrania niezwykle wytrzymałe na wysokie temperatury. Mają służyć do tworzenia skafandrów kosmicznych. Obecnie są one wykorzystywane przez strażaków, kierowców wyścigowych czy zawody wymagające ochrony przed skrajnymi temperaturami. W przyszłości rozwój tej technologii kosmicznej może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa tych wszystkich osób, które są narażone na ekstremalne temperatury. Z pewnością pomoże uratować to wiele żyć ludzkich.

Technologie kosmiczne to również kontynuowanie pewnych projektów czy wynalazków. Dokładnie dzieje się tak z odmrażaniem powierzchni. Proces ten dobrze znany jest z lotnisk na których w zimie skrzydła i powierzchnie samolotów są odmrażane specjalnym preparatem. Ta kosmiczna technologia pochodząca z projektów kosmicznych jest rozwijana nadal. Obecnie postęp sprawił, że możliwe jest odmrażanie torów kolejowych, co znacząco wpływa na rozwój ludzkości i umożliwienie łatwiejszego przepływu dóbr.

Standaryzacja i jakość jedzenia

Jedną z najciekawszych technologii kosmicznych, które mogą wpłynąć na rozwój ludzkości, jest standaryzacja i przechowywanie jedzenia. Jak wiadomo, z wielu względów na orbitę okołoziemską np. na stację kosmiczną lub na loty kosmiczne nie można zabierać tradycyjnego pożywienia. Jest ono dostarczane w specjalnie spreparowanej formie. Najczęściej jest to żywność liofilizowana lub podawana specjalnym procesom. Ma to na celu zmniejszyć do minimum jej objętość przy zachowaniu jak największej wartości odżywczej. Żywność taka przechowywana jest w hermetycznych opakowaniach bez powietrza czy specjalnych tubkach. Technologia jest udoskonalana przez agencje kosmiczne od lat, aby żywność zajmowała jak najmniej miejsca, a także była jak najbardziej wydajna i bezpieczna dla kosmonautów.

Technologia wytwarzania jedzenia oraz jego przechowywania w taki sposób może znacząco pomóc ludzkości. Pożywienie w takiej formie może być dostarczone do odległych zakątków świata, do których droga zajmuje wiele tygodni czy nawet miesięcy. Wykorzystywanie najnowszych technologii obróbki i pakowania pożywienia może również wspomagać głodujące rejony na świecie, gdzie będzie można dostarczyć więcej wartości odżywczej przy pojedynczym transporcie. Dzięki temu więcej osób będzie mogło pozyskiwać odpowiednią ilość kalorii i wartości odżywczych, co wpłynie na zapobieganie powszechnemu głodowi. Takie przechowywanie i transport pożywienia są bardzo efektywne. Długi termin przydatności może również pomóc w zgromadzeniu zapasów pożywienia na nieprzewidziane sytuacje takie jak klęski żywiołowe, epidemie czy kryzysy. Rozwój ludzkości z pewnością skorzysta na standaryzacji pożywienia przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań. Technologie kosmiczne nie muszą dotyczyć jedynie wielkiego podboju kosmosu, ale mogą zmienić również codzienne życie wielu osób na lepsze.

Kosmiczne wycieczki

Rozwój ludzkości to również przełamywanie barier. Nie inaczej jest z turystyką kosmiczną która właśnie staje się możliwa dla wszystkich osób posiadających odpowiednio zasobny portfel. Technologie kosmiczne umożliwiają obecnie wszystkim osobom w odpowiednim stanie zdrowia po zakupieniu biletu podróż w kosmos. Z pewnością jest to element rozwoju ludzkości który na zawsze zmieni życie na ziemi, a w przyszłych latach pozwoli doświadczać wszystkim tego, co obecnie jest zarezerwowane jedynie dla elitarnej garstki osób.

Przeczytaj także:

Automatyzacja pracy to coraz powszechniejsze zjawisko w wielu branżach. Wiążą się z nią nieuniknione zmiany w zatrudnieniu oraz sposobie pracowania wielu osób.

24.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Haiku to bardzo krótki, ale wymagający kreatywności utwór poetycki. Pochodzi z Japonii, ale w Polsce również ma swoich entuzjastów. Jak go stworzyć?

23.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bałtyk jest mocno zanieczyszczony. Znajdują się w nim martwe strefy, w których nie mogą żyć zwierzęta. To ostatni dzwonek, aby coś w tej sprawie zmienić.

22.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.