Co to jest HAIKU?

23.03.2023

2023-03-23T07:44:00.000Z//2023.03.23

|
Udostępnij:

Haiku to specyficzny rodzaj utworu, wywodzący się z odległego zakątka ziemi a dokładnie z Japonii. W swojej prostocie, a zarazem oryginalności jest wyjątkowym rodzajem wyrazu poetycznego. Jak napisać haiku po polsku?

Haiku

Co to jest haiku?

Ten oryginalny rodzaj wierszy cechuje przede wszystkim jak największe zagęszczenie przesłania w minimalnej liczbie słów. Haiku składa się bowiem tylko z czterech krótkich wersów. W japońskiej wersji, haiku liczą dokładnie siedemnaście sylab. Nie używa się tu wyszukanych słów, wręcz przeciwnie. Im bardziej proste słowa tym lepiej. Jednak nie można zapominać o wyrażeniu przesłania – ono bowiem jest kluczowe. Pozornie prosty wiersz, okazuje się więc sztuką, bo nie jest łatwo z użytkiem kilkunastu prostych słów wyrazić, coś ważnego. Od autora wymaga się więc kreatywności, otwartości i cierpliwości.

Jak napisać haiku?

W haiku nie pojawiają się w nich elementy rymowane. Wiersz jest bardzo krótki, ale ma skłaniać do interpretacji i odczytania jego znaczenia. W haiku są tylko trzy wersy. Pierwszy składa się z pięciu sylab, drugi liczy ich siedem, a trzeci ma pięć sylab. Często haiku odnosi się do elementów przyrody, natury w odniesieniu do wewnętrznych przeżyć piszącego. Wiersze tego rodzaju mogą również jak przybierać żartobliwy ton.

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć haiku, musisz trzymać się reguł. Przede wszystkim zastanów się, jakie przesłanie chcesz przekazać odbiorców. Dobierz porównania, które temu posłużą. Najlepsze będą te odnoszące się do natury. Stwórz haiku, używając prostych, niewyszukanych słów. Sprawdź, czy Twój utwór ma trzy wersy, a sylab jest łącznie siedemnaście. Nie staraj się szokować, ale spraw aby Twój utwór był elegancji i błyskotliwy.

Przeczytaj także:

Bałtyk jest mocno zanieczyszczony. Znajdują się w nim martwe strefy, w których nie mogą żyć zwierzęta. To ostatni dzwonek, aby coś w tej sprawie zmienić.

22.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Kolorowe soczewki mogą zupełnie odmienić wygląd. Będą idealne na bal przebierańców, ale też na co dzień, jeśli wybór padnie na te podkreślające kolor oczu.

21.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Jakie są najbardziej innowacyjne sposoby na oszczędzanie energii? To już nie tylko panele fotowoltaiczne, ale na przykład panele perowskitowe.

20.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.