Martwe strefy na Morzu Bałtyckim

22.03.2023

2023-03-22T10:21:00.000Z//2023.03.22

|
Udostępnij:

Dzisiaj, 22 marca w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim obchodzimy Dzień Ochrony Bałtyku. Został on ustanowiony, po to aby zwrócić uwagę społeczności na konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy stanu Morza Bałtyckiego. Niestety nie jest dobrze, czego dowodem są martwe strefy na Bałtyku.

martwe strefy na Bałtyku

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Bałtyk jest płytkim morzem śródlądowym, w którym całkowita wymiana wód zajmuje aż 30 lat. To oznacza, że wszystkie zanieczyszczenia są kumulowane przez wiele lat. W konsekwencji jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Powstały w nim martwe strefy, w których zupełnie nie ma życia.

Ważne, aby zapobiegać dalszemu zanieczyszczeniu Bałtyku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez ograniczenie zużycia sztucznych nawozów w rolnictwie oraz skuteczniejsze oczyszczanie ścieków. W przeciwnym razie problem ze stanem wód Bałtyku będzie się pogarszał. Warto też mieć na uwadze co, stało się na Pacyfiku, i zrobić wszystko, aby sytuacja nie powtórzyła się u nas. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Niespodziewany efekt zanieczyszczenia wód plastikiem.

Martwe strefy to obszary bardzo słabo natlenione, które nie nadają się do podtrzymania życia. Na początku XX wieku zjawisko to dotyczyło około 1% powierzchni Bałtyku. W latach 50. Zaczęło się rozszerzać, w wyniku zanieczyszczania morza ściekami rolniczymi, przede wszystkim fosforem i azotem pochodzącym z nawozów. Te substancje powodują namnożenie się alg i sinic, które z kolei podczas rozpadu zużywają ogromne ilości tlenu. Pozbawione w głębinach zwierzęta przedostają się na powierzchnie, a tam atakowane są przez drapieżniki. Badania przeprowadzone właśnie przez naukowców z Finlandii i Niemiec wykazały, że utrata tlenu w bałtyckich wodach przybrzeżnych jest największa od 1500 lat.

Przeczytaj także:

Kolorowe soczewki mogą zupełnie odmienić wygląd. Będą idealne na bal przebierańców, ale też na co dzień, jeśli wybór padnie na te podkreślające kolor oczu.

21.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Jakie są najbardziej innowacyjne sposoby na oszczędzanie energii? To już nie tylko panele fotowoltaiczne, ale na przykład panele perowskitowe.

20.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Gra w dinozaura Google może nieźle wciągnąć. Pobijanie kolejnych rekordów to dobry sposób, gdy pojawią się problemy z dostępnością internetu.

17.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.