Czym różni się szybki przelew od tradycyjnego?

15.10.2020

2020-10-15T10:03:00.000Z//2020.10.15

|
Udostępnij:

Handel internetowy od lat niezmiennie stanowi rozwojową dziedzinę, a poszczególni sprzedawcy i dostawcy usług wyprzedzają się w udogodnieniach dla swoich klientów. W efekcie na rynku pojawiło się wiele nowych opcji płatności, dzięki którym w łatwy sposób można zapłacić za zakupione towary, opłacić rachunki, faktury za wykonane zlecenia oraz wykonać inne niezbędne transakcje. Najpopularniejsze z nich to przelew tradycyjny oraz zdobywający coraz więcej zwolenników przelew szybki. Czym różnią się te dwa sposoby płacenia?

Przelew tradycyjny – forma płatności znana milionom Polaków

Przelew tradycyjny to forma płatności, którą znamy od wielu lat. Za jego pośrednictwem opłacamy rachunki, opłaty urzędowe, faktury oraz zakupy w sklepach internetowych. Rozwój technologii sprawił, że stopniowo staje się on coraz rzadziej wykorzystywany. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim długi czas, jaki zajmuje nam doprowadzenie do końca konkretnej płatności. Czas przelewu tradycyjnego uzależniony jest od rodzaju banku, w którym obie strony transakcji posiadają swoje konto. Każda instytucja ma bowiem własne sesje wychodzące i przychodzące, przez co pieniądze mogą pojawiać się na koncie z opóźnieniem. Tymczasem, kiedy opłacamy rachunki lub robimy zakupy on-line, szybkie zaksięgowanie wpłaty na koncie odbiorcy gwarantuje nam równie szybką realizację. Dzięki temu na zamówiony towar nie musimy czekać zbyt długo.

Przelew tradycyjny ciężko zaliczyć do wygodnych form płatności, mimo że możemy go obecnie wykonać za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Aby sfinalizować płatność, musimy wypełnić samodzielnie dane dotyczące odbiorcy, numeru konta, tytułu przelewu oraz kwoty, na jaką ma on być wykonany. Część osób z wypełnionym przekazem wciąż udaje się do swojego oddziału banku lub na pocztę, gdzie może fizycznie wpłacić odliczoną kwotę. Wprowadzenie bankowości elektronicznej nieco ułatwiło ten proces, ponieważ przelew możemy zlecić samodzielnie bezpośrednio ze swojego konta. Wypełnianie poszczególnych pól przelewu internetowego wiąże się jednak z ryzykiem wpisana błędnych danych, a także zajmuje sporo czasu, a jak powszechnie wiadomo, nie mamy go obecnie zbyt wiele.

Czym jest szybki przelew internetowy?

Mając na uwadze potrzebę zautomatyzowania i przyspieszenia płatności za zakupy internetowe, rachunki, opłaty urzędowe itp. banki i operatorzy płatności internetowych wprowadzili do swojej oferty wygodne oraz praktyczne szybkie przelewy. Za ich pomocą odpowiednią sumę pieniędzy przekażemy w bardzo krótkim czasie niezależnie od banków, w których obie strony transakcji mają swoje konta. Dzięki wprowadzeniu szybkich przelewów jesteśmy zwolnieni z wielu formalności związanych z przelewami tradycyjnymi. Dzieje się tak dlatego, że po dokonaniu zakupów zostajemy bezpośrednio przekierowani na stronę swojego banku, a po zalogowaniu na własne konto niezbędne informacje do przelewu wypełniają się automatycznie. Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo szybkie i oszczędza nam wiele czasu, ale również zapobiega błędom, które zdarzają się stosunkowo często podczas wypełniania tradycyjnych formularzy.

Szybkie przelewy internetowe, pomimo wysokiej funkcjonalności mają pewne wady. Wiele osób martwi się przede wszystkim o bezpieczeństwo wykonywanych operacji oraz utratę kontroli nad środkami pieniężnymi zgromadzonymi na koncie osobistym. Dodatkowo wiele operatorów wciąż pobiera niewielką prowizję od wykonania szybkich transakcji, co jest szczególnie dotkliwe dla osób, które często robią zakupy w sklepach internetowych oraz opłacają w ten sposób swoje zobowiązania. Co więcej, nieliczne banki realizują szybkie przelewy jedynie w dni robocze. Jeśli zależy nam więc na czasie, to przed wykonaniem przelewu szybkiego warto sprawdzić, czy nasz bank obsługuje tę funkcję również w weekendy. Większość banków w tym zakresie działa jednak w systemie 24/7, jednak należy sprawdzić też system księgowania banku odbiorcy.

Zalety szybkich płatności internetowych

Szybkie przelewy to rozwiązanie oszczędzające czas, co dla każdego z nas jest bardzo istotnym udogodnieniem. Wychodząc więc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, z dnia na dzień przybywa sklepów internetowych, dostawców usług i urzędów, które udostępniają błyskawiczne systemy płatności. Dokonując transakcji w wielu przypadkach wciąż mamy jednak wybór i samodzielne możemy zadecydować, czy zapłacimy szybkim przelewem, czy wolimy samodzielnie wykonać płatność tradycyjną.

Dane z raportu „Płatności cyfrowe 2019” zleconego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej we współpracy z VISA, Przelewy24 i Nest Bankiem pokazują, że szybkie przelewy elektroniczne są coraz chętniej wykorzystywane przez Polaków. Ich użytkowanie deklaruje już 35 proc. Polaków posługujących się bankowością elektroniczną, podczas gdy z przelewów tradycyjnych korzysta 26 proc. ankietowanych. Co więcej, w codziennych płatnościach już połowa z nas posługuje się urządzeniami mobilnymi, co stanowi znaczną oszczędność czasu oraz wpływa na wygodę wykonywanych transakcji.

W wielu sytuacjach zależy nam, aby zakupiony towar znalazł się w naszym domu w możliwie krótkim terminie, a szybkie przelewy internetowe często umożliwiają przesłanie powiadomienia o wykonaniu płatności. Zazwyczaj trafia ono drogą mailową na skrzynkę sprzedawcy oraz kupującego. Rozwiązanie to skutecznie więc uspokaja wszystkie osoby, które martwiły się do tej pory, czy ich przelew dotarł do sprzedającego. Ten z kolei mając potwierdzoną informację o dokonaniu płatności, pakuje zakupiony towar i organizuje jego wysyłkę. Szybkie przelewy są jednak równie popularne wśród osób opłacających swoje rachunki oraz faktury.

W Polsce istnieje wielu operatorów szybkich płatności elektronicznych, wśród których wymienić należy Dotpay, PayU, Przelewy24, Blue Media, Tpay, Fondy lub paynow. Ich usługi umożliwiają przelanie dowolnej kwoty za pomocą kilku ruchów myszką lub palcem. Zaletą tego rozwiązania jest wspomniana już szybkość, a także:

  • brak formularzy do wypełnienia,
  • automatyczne wypełnianie niezbędnych danych,
  • eliminacja błędów popełnianych podczas wypełniania tradycyjnych blankietów,
  • księgowanie płatności w czasie rzeczywistym,
  • przyjmowanie wpłat w obcych walutach.

Każdy sklep internetowy, instytucja, dostawca mediów oraz usług lub wykonawca, któremu zależy na profesjonalnej obsłudze klienta, powinien więc zadbać o udostępnienie możliwości wykonania szybkich przelewów. Dzięki temu zyskuje uznanie i dobrą opinię.

Przeczytaj także:

Wszystkie ważne dokumenty formalne wymagają czytelnego podpisu składających je osób. Nie inaczej jest w przypadku organów państwowych, takich jak np. US lub ZUS. 

14.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Posiadacze telefonów z Androidem, z entuzjazmem korzystają ze Sklepu Play, pobierając różnego rodzaju przydatne aplikacje. To miejsce docenili również oszuści, którzy oferują darmowe aplikacje, jednocześnie nie informując „o promocji ograniczonej czasowo”.

02.06.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Sprawdzi pisownię, ortografię oraz interpunkcję – mowa o narzędziu Redaktor Microsoft, czyli specjalnym dodatku dla przeglądarek Edge oraz Google Chrome. Zobacz jak pomaga >

02.06.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.