Sklep Play – koniec z naciąganiem!

02.06.2020

2020-06-02 03:49:48//2020.06.02

|
Udostępnij:

Posiadacze telefonów z Androidem, z entuzjazmem korzystają ze Sklepu Play, pobierając różnego rodzaju przydatne aplikacje. To miejsce docenili również oszuści, którzy oferują darmowe aplikacje, jednocześnie nie informując „o promocji ograniczonej czasowo”. Efekt jest taki, że z konta nieświadomych użytkowników w mig znikają pieniądze. Google powiedziało dość i wprowadza zmiany w regulaminie Sklepu Play!

Producent wypowiedział wojnę aplikacjom typu fleeceware. To takie typy programów, które oferują krótki darmowy okres próbny, po którym zaczynają obciążać konto użytkownika wysokimi opłatami. Rzadko kiedy użytkownicy orientują się w porę i rezygnują z subskrypcji. Fleeceware nie są bezpośrednim zagrożeniem dla urządzeń, ale ich działanie nastawione jest na wyłudzanie pieniędzy, przez stosowanie niejasnych komunikatów o warunkach rezygnacji i kosztach przedłużenia. Ofiarami wyłudzeń są zazwyczaj nieświadomi użytkownicy, którzy korzystają ze smartfonów w sposób intuicyjny.

Google w końcu zdecydowało się podjąć działania z nieuczciwymi aplikacjami. Nowe regulacje wejdą w życie 16 czerwca 2020r. Google będzie wymagało, aby w czytelny dla użytkownika sposób była przedstawiona informacja o kosztach korzystania z oprogramowania po darmowym okresie próbnym. Twórcy aplikacji będą zobowiązani także informować, jakie funkcje dostępne są w darmowej wersji, a jakie wymagają wykupienia opcji premium. Użytkownicy dostaną informację przed końcem okresu testowego oraz informacje, w jaki sposób skutecznie zrezygnować z subskrypcji. To istotne, bo niewiele użytkowników ma świadomość, że odinstalowanie aplikacji nie wystarcza.

Dzięki wprowadzonym zmianom, informacje o czasie trwania bezpłatnych okresów próbnych, kosztach subskrypcji oraz sposobach rezygnacji, będą jasne, czytelne i niepozostawiające żadnych wątpliwości. Kolejne zmiany mają dotyczyć sposobów zatwierdzania aplikacji korzystających z dostępu do lokalizacji w tle. Dzięki temu zmniejszy się ilość programów wyłudzających dane o użytkownikach. Te zmiany zostały zaplanowane na sierpień.

Przeczytaj także:

Pewnie nieraz zdarzyło Ci się, że pobierasz ulubiony film, a Twój Internet nie chce współpracować. Dlaczego, tak się dzieje, skoro dostawca obiecywał, że Internet będzie działał szybko i niezawodnie? Coś wyraźnie poszło nie tak. 

01.06.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość czasu spędzamy w domach. Chwilowo można zapomnieć o towarzyskich spotkaniach w restauracjach. Warunki, w których przyszło nam żyć, sprzyjają rozwijaniu kulinarnych pasji. 

27.05.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Zwróciłeś uwagę, gdy w Internecie pojawiały się niesprawdzone informacje o koronawirusie? Masowo były przesyłane filmy z wypowiedziami „ściśle tajnych” osób blisko rządu albo nowe doniesienia o tym, że zostaną zamknięte sklepy i zabraknie leków. 

26.05.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.