Sprawdzone komunikatory do bezpłatnego porozumiewania się on-line

20.10.2020

2020-10-20T10:03:00.000Z//2020.10.20

|
Udostępnij:

Komunikacja przez Internet to doskonały sposób na wymianę informacji pomiędzy osobami z różnych zakątków świata. Jej znaczenie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele komunikatorów zaczęto wykorzystywać nie tylko do celów towarzyskich, ale również zawodowych. Dzięki rozwojowi techniki praca przez Internet jest prosta i praktyczna, a darmowe komunikatory pozwalają nam pozostać w kontakcie z najbliższymi, kiedy nie możemy ich odwiedzić osobiście.

Jak kontaktować się zdalnie bez dodatkowych opłat?

Komunikatory on-line to sprawdzony sposób porozumiewania się na gruncie zawodowym, towarzyskim lub rodzinnym. Istotną zaletą najpopularniejszych programów jest możliwość darmowego wykorzystywania, bez względu na to, czy prowadzimy wideorozmowy, rozmowy głosowe, czy wymianę wiadomości tekstowych, zdjęć lub plików. Jak pokazują badania IRCenter, w roku 2017 wciąż najpopularniejszym komunikatorem był Messenger, na którym konto posiadało aż 66 proc. internautów. Kolejne miejsca zajął popularny Skype (55 proc.), coraz rzadziej użytkowane Gadu-Gadu (35 proc.), WhatsApp (27 proc.) oraz Viber (9 proc.). Posiadanie konta na danym komunikatorze jednak nie zawsze wiązało się z jego użytkowaniem. Polacy najchętniej aktywnie porozumiewali się za pomocą Messengera, WhatsAppa oraz Skype’a.

Skype

Skype to jeden z najpopularniejszych komunikatorów on-line, który od wielu lat jest chętnie wykorzystywany zarówno w kontaktach zawodowych, jak i prywatnych. Jego zaletą jest możliwość instalacji na komputerach stacjonarnych i laptopach, urządzeniach mobilnych, a nawet konsolach Xbox. Za pomocą programu w łatwy oraz darmowy sposób można porozumiewać się głosowo, a także przeprowadzać wideokonferencje indywidualne i grupowe. Ciekawą funkcją komunikatora jest możliwość nagrywania prowadzonych rozmów, co sprawdza się zwłaszcza podczas szkoleń pracowniczych lub webinarów. Program udostępnia użytkownikom możliwość przekierowywania rozmowy na urządzenia mobilne, a nawet kontaktowanie się z osobami, które nie mają go zainstalowanego na swoim urządzeniu. Wystarczy podać ich numer telefonu, jednak nie zapominajmy, że za tę opcję będzie trzeba zapłacić.

W czasie pandemii koronawirusa wiele osób z dnia na dzień zmuszonych zostało do przejścia na system pracy zdalnej, a nie każdy posiada w przestrzeni domowej swój gabinet. W tym przypadku ciekawą funkcjonalnością komunikatora okazała się opcja rozmycia tła, która sprawia, że nieład za plecami nie jest nam straszny. Skype umożliwia też prowadzenie rozmów tekstowych pomiędzy dwiema osobami lub całą grupą w formie wygodnego czatu. Bez problemu udostępnimy też pliki, filmy oraz zdjęcia lub zintegrujemy aplikator z Outlookiem.

Program można pobrać na stronie: https://www.skype.com/pl/

Microsoft Teams

Microsoft Teams to komunikator, który został stworzony specjalnie dla osób, które pracują w wieloosobowych zespołach. Dzięki możliwości szybkiej i darmowej komunikacji przepływ informacji w firmie jest zdecydowanie łatwiejszy, a powierzone obowiązki wykonywane w sposób bardziej produktywny. Początkowo darmowy dostęp do programu mieli jedynie użytkownicy Office’a w wersji 365-dniowej, jednak obecnie program został udostępniony wszystkim internautom.

Zaletą programu spod szyldu Microsofta jest jego duża funkcjonalność. Dzięki komunikatorowi w łatwy sposób można przeprowadzić indywidualne i grupowe połączenia wideo lub audio, wymienić wiadomości tekstowe, przesłać ważne pliki lub udostępnić ekran swojego komputera. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne podczas pracy zdalnej, ponieważ w łatwy sposób można wytłumaczyć swoim współpracownikom nowe procesy lub przedstawić prezentację i raport. Docelowo z komunikatora może korzystać grupa licząca nawet 300 osób.

Bezpłatne konto można utworzyć na stronie: https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/microsoft-teams/group-chat-software

WhatsApp

Innym popularnym komunikatorem, za którego wykorzystanie nie zapłacimy ani złotówki jest WhatsApp, który obecnie należy do Facebooka. Początkowo za jego pomocą mogliśmy jedynie wymieniać wiadomości tekstowe, jednak obecnie komunikator został rozbudowany o wiele nowych funkcjonalności, a także możliwość czatów grupowych nawet dla 200 osób. WhatsApp, podobnie jak inne, konkurencyjne programy udostępnia możliwość wideorozmów, przesyłania plików do 100 MB, zdjęć oraz filmów. Dodatkową zaletą komunikatora jest możliwość jego integracji z książką adresową na telefonie oraz możliwość rozmowy poprzez komputer, laptop i urządzenia mobilne.

Program można pobrać na stronie: https://www.whatsapp.com/?lang=pl

Facebook Messenger

Luźne rozmowy z rodziną lub znajomymi wielu osobom kojarzą się jedynie z popularnym Messengerem, który jest jednym z narzędzi Facebooka. Z roku na rok komunikator coraz bardziej się rozbudowuje, dzięki czemu skutecznie wyprzedził swoją konkurencję. Za pomocą Messengera wymienimy wiadomości tekstowe wzbogacone o dostosowane do sytuacji GIF-y lub ikony emocji. Bez problemu przeprowadzimy również indywidualną bądź grupową wideorozmowę, przekażemy sobie pliki zdjęciowe lub filmy, a także udostępnimy inne ważne dokumenty. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość udostępniania lokalizacji, która pozwala na bieżąco kontrolować położenie wybranej osoby, np. dziecka lub osoby bliskiej, która wraca do domu z dalszej podróży. Z aplikacji można korzystać na komputerach PC, laptopach oraz urządzeniach mobilnych. Nowością jest natomiast możliwość zmienienia motywu na czarny, który ogranicza emisję światła niebieskiego męczącego wzrok.

Program można pobrać na stronie: https://www.messenger.com/

Jak widać, darmowych komunikatorów on-line jest naprawdę wiele. Warte naszej uwagi są także Viber, TeamSpeak oraz popularny wśród graczy Discord. Wybór właściwej aplikacji powinien być uzależniony od naszych potrzeb oraz osoby, z którą chcemy się porozumieć. Nie wszystkie komunikatory są bowiem postrzegane jako profesjonalne narzędzie wymiany informacji.

Przeczytaj także:

Facebook nieustannie rozwija swoje możliwości. Obecnie testuje automatyczny status w Messengerze. Pobieranie takich danych będzie możliwe dzięki GPS. Cel jest taki, aby Auto Status informował naszych najbliższych znajomych, gdzie jesteśmy lub co robimy. 

16.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Przelewy tradycyjne powoli odchodzą do lamusa, ich miejsce zastępują szybkie przelewy - kluczowe dla sprzedaży przez internet - zobacz jak one działają.

15.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Wszystkie ważne dokumenty formalne wymagają czytelnego podpisu składających je osób. Nie inaczej jest w przypadku organów państwowych, takich jak np. US lub ZUS. 

14.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.