Jak zablokować niechciany numer na Androidzie i iOS?

26.03.2021

2021-03-26T07:26:00.000Z//2021.03.26

|
Udostępnij:

Irytujące telefony telemarketerów, próba rozmów z naprzykrzającymi się osobami, czy mało zabawne żarty to część rzeczywistości każdego z nas. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest blokada numeru, która pozwala pozbyć się przykrego problemu. Mimo że jest to bardzo łatwe zadanie, wiele osób wciąż nie wie, jak zablokować numer na swoim urządzeniu.

blokada numeru

Nękające telefony – jaka jest skala problemu?

Natrętne telefony o różnych porach dnia to prawdziwa zmora wielu użytkowników telefonów. Dzwoniący telemarketerzy reprezentują różne firmy – od operatorów sieci komórkowych, przez sprzedawców garnków, aż do szybkich pożyczek. Modyfikacje prawne w 2014 roku miały to zjawisko mocno ukrócić, jednak wielu z nas wciąż codziennie odbiera telefony z ofertą marketingową bez swojej zgody.

W walce z nachalnym telemarketingiem biorą udział trzy urzędy – Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Ilość sankcji wymierzona w 2019 roku nie była jednak duża. UKE nałożył w tym okresie zaledwie dwie kary, tyle samo co UOKiK. Tymczasem okazuje się, że każdego dnia tysiące Polaków jest nękanych niechcianymi połączeniami. Na szczęście można z tym sobie poradzić we własnym zakresie.

Blokada numeru – kiedy warto się zdecydować?

Nie ulega wątpliwości, że dane osobowe są w dzisiejszych czasach szeroko rozpowszechnione. Wpływ mają na to nie tylko internetowe systemy, ale również zakupy online, korzystanie z wielu aplikacji mobilnych, czy logowanie do urzędów internetowych. Mimo że w myśl obowiązujących przepisów wszystkie dane wrażliwe powinny być właściwie zabezpieczone, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy nasze numery trafiają w niepowołane ręce. Wśród najczęściej nękających numerów znajdują się sprzedawcy produktów i usług, oferty bankowe i pożyczkowe, propozycje marketingowe, a nawet telefony z działu windykacji.

Częste niechciane telefony, to problem, którego można się na szczęście skutecznie pozbyć. Blokada numeru to funkcja, którą posiada każdy telefon nowszej, ale i starszej generacji. Możesz z niej skorzystać, kiedy otrzymywane telefony są dla ciebie bardzo uciążliwe lub kiedy nie jesteś zainteresowany przedstawianą ofertą. Rozwiązanie to nic nie kosztuje i zajmuje zaledwie kilka sekund, a pozwala ci skutecznie odzyskać spokój.

Jak zablokować numer na urządzeniu z Androidem?

Blokada numeru wygląda bardzo podobnie w przypadku wszystkich telefonów z systemem Android. Może się ona jednak nieznacznie różnić w zależności od posiadanego modelu telefonu. Jak zablokować numer w kilku prostych krokach?

  • Wejdź w listę ostatnich połączeń poprzez wybranie odpowiedniej ikony z menu (najczęściej z symbolem słuchawki).
  • Znajdź numer, który zamierzasz zablokować.
  • Wejdź w menu edycji wybranego numeru – w zależności od modelu telefonu można to zrobić poprzez dłuższe przytrzymanie numeru lub kliknięcie na symbol 3 kropek obok niego.
  • W menu edycji numeru wybierz opcję „zablokuj ten numer” – w zależności od modelu może się ona nazywać również, np. „blokuj kontakt”. Odnalezienie właściwej pozycji na liście nie powinno ci sprawić problemu.

Zablokowany numer w ten sposób trafia do listy połączeń, które nie będą odbierane z twojego urządzenia. W efekcie telemarketer nie tylko nie może się do ciebie dodzwonić, ale również wysłać wiadomości SMS. Jeśli jednak uznasz, że przez przypadek zablokowałeś niewłaściwy numer, możesz łatwo przywrócić go do swojej sieci kontaktów. Wystarczy w ustawieniach znaleźć tzw. „czarną listę” lub „zablokowane numery” i cofnąć wybraną funkcję.

Jak zablokować numer na sprzęcie z systemem iOS?

Urządzenia firmy Apple to częsty wybór użytkowników. Na szczęście blokada numeru jest możliwa również w tym przypadku i wygląda bardzo podobnie jak na telefonach z Androidem. Aby zablokować połączenia przychodzące i SMS-y od niechcianego numeru na systemie iOS, należy:

  • Wejść do listy połączeń.
  • Wyszukać niechciany, nękający numer.
  • Wybrać opcję „informacje o połączeniu”.
  • Znaleźć i wybrać w panelu na dole strony opcję „blokuj tę osobę”.
  • Potwierdzić komunikat, który zapyta, czy jesteś pewien, że chcesz zablokować numer.

Tak oto blokujesz możliwość kontaktu osobom nieupoważnionym. W razie pomyłki na iOS możesz jednak również cofnąć blokadę numeru. Wystarczy odszukać listę z zablokowanymi połączeniami w ustawieniach telefonu lub znaleźć właściwą funkcję w informacjach o zablokowanym połączeniu.

Jak zablokować numer – czy są inne sposoby?

Dodatkowo blokada numeru to opcja, która udostępniona jest również na poziomie operatorów sieci komórkowej. W tym przypadku najczęściej przyjmuje ona postać prostego kodu, za pomocą którego możesz zablokować połączenia. Odpowiedni kod znajdziesz na stronie internetowej swojego operatora, wpisując w wyszukiwarkę hasło „blokowanie numerów”.

Na rynku dostępne są również specjalne aplikacje, które są świetnym rozwiązaniem dla osób zastanawiających się jak zablokować numer. Można je znaleźć zarówno w sklepie Google Play dla Androida, jak i w App Store dla systemu iOS. Przykładowe oprogramowanie to Avast Antywirus 2020, Calls Blacklist, czy Blokada połączeń.

Przeczytaj także:

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest niepokojąca. Z dnia na dzień wzrasta liczba chorych, ale również osób pozostających na kwarantannie domowej. Osoby pozostające na kwarantannie domowej muszą zainstalować aplikację Kwarantanna domowa.

25.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wkrótce zmienią się przepisy prawa w zakresie poruszania się hulajnogą elektryczną w mieście.  Do tej pory miłośnicy elektrycznych hulajnóg, mogli poruszać się w zasadzie, tak jak było im wygodnie.

23.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Liczba wpłatomatów w Polsce stale rośnie. Jak wynika z danych NBP, w 2015 roku było ich 4029, a w 2020 roku już 8618. Polacy doceniają takie innowacyjne rozwiązania, dzięki którym można w prosty i szybki sposób wpłacić pieniądze na konto.

22.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.