Aplikacja Kwarantanna domowa - jak ją pobrać?

25.03.2021

2021-03-25T05:49:00.000Z//2021.03.25

|
Udostępnij:

Wczoraj, 24 marca 2021 roku, odnotowano rekordową liczbę kolejnych prawie 30 000 zakażeń koronawirusem. Zmarło aż 575 osób. Na przymusowej kwarantannie do wczoraj znajdowało się około 400 000 osób. Te osoby, powinny korzystać z rządowej aplikacja Kwarantanna domowa. Gdzie można ją pobrać i jak z niej korzystać?

aplikacja kwarantanna domowa

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest niepokojąca. Z dnia na dzień wzrasta liczba chorych, ale również osób pozostających na kwarantannie domowej. Od roku zachorowało już ponad 2 mln Polaków, z czego prawie 50 tys. z tego powodu zmarło.

Kto musi zainstalować aplikację Kwarantanna domowa?

Aplikację Kwarantanna domowa, zgodnie z art. 7e ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz. 374, z późn. zm., muszą zainstalować osoby skierowane na kwarantannę domową. Co ciekawe, osoby które pozostają na izolacji nie mają obowiązku korzystać z aplikacji.

Z obowiązku instalacji aplikacji są zwolnione także osoby, niewidzące lub niedowidzące, a także osoby, które nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub po prostu nie mają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Wszystkie inne osoby, są zobowiązane do korzystania z aplikacji. Jeżeli jej nie zainstalują lub nie będą używać aplikacji mogą zostać ukarane karą grzywny lub nagany. Aplikacja Kwarantanna domowa umożliwia służbom potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny, ale też dokonać oceny stanu zdrowia.

Kiedy zainstalowac aplikację Kwarantanna domowa?

Aplikację należy zainstalować, po tym jak z numeru 22 257 11 45 otrzymasz telefon od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, informującą o nałożeniu obowiązku odbycia kwarantanny domowej. Wtedy musisz niezwłocznie udać się do miejsca odbywania kwarantanny i dopiero zainstalować aplikację. Po zainstalowaniu aplikacji w swoim telefonie, otrzymasz SMS z kodem autoryzującym.

Aplikację można bezpiecznie pobrać z rządowej strony Pobierz aplikację Kwarantanna Domowa

Aby aplikacja poprawnie działała, telefon musi mieć aktywny dostęp do internetu, GPS-u oraz aparatu fotograficznego. Aplikacja generuje zadania, które należy wykonać. Konkretnie chodzi o przesłanie swojego zdjęcia w miejscu odbywania kwarantanny. Należy zadbać aby zdjęcie było wystarczająco dobrej jakości, i można było jednoznacznie wskazać, że przedstawia osobą poddaną kwarantannie.

Jeżeli dwa razy nie zostanie wykonane zadanie, użytkownik otrzyma informację o naruszeniu kwarantanny. Ta informacja jest automatycznie przekazywana do służb oraz instytucji. Dlatego tak ważne jest wykonywanie zadań zgodnie z instrukcją. Aby zadań nie pominąć, warto pamiętać o włączeniu dźwięków w telefonie.

Przeczytaj także:

Wkrótce zmienią się przepisy prawa w zakresie poruszania się hulajnogą elektryczną w mieście.  Do tej pory miłośnicy elektrycznych hulajnóg, mogli poruszać się w zasadzie, tak jak było im wygodnie.

23.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Liczba wpłatomatów w Polsce stale rośnie. Jak wynika z danych NBP, w 2015 roku było ich 4029, a w 2020 roku już 8618. Polacy doceniają takie innowacyjne rozwiązania, dzięki którym można w prosty i szybki sposób wpłacić pieniądze na konto.

22.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe technologie potrafią nieźle zaskakiwać, a współczesne rozwiązania coraz bardziej przypominają gadżety rodem z filmów science fiction. Nie inaczej jest w przypadku urządzenia LumiWatch, które nie tak dawno zostało zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców. 

22.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.