Jak złożyć online wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

29.03.2021

2021-03-29T07:11:00.000Z//2021.03.29

|
Udostępnij:

Od dzisiaj zamknięte są już nie tylko szkoły, ale też przedszkola i żłobki. Wszystko z powodu coraz większej liczby zakażeń koronawirusem. Rodzice nie zostali bez pomocy. Mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

zasiłek opiekuńczy

Zasiłek można dostać na zdrowe dziecko, które nie ukończyło 8 lat, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w szczególnych sytuacjach można wnioskować o zasiłek nawet na dziecko 24-letnie.

Ogłoszone w dniu 25 marca 2021 r. kolejne obostrzenia nakazujące zamknięcie przedszkoli i żłobków w całej Polsce, powodują, że od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. placówki będą zamknięte. Nie dotyczy to dzieci, których rodzice pracują w służbach medycznych i mundurowych. Pozostali rodzice, którzy nie mogą wysłać dziecka do placówki, mogą skorzystać z zasiłku, który jest wypłacany przez ZUS. Tam również składa się wniosek – na okres od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r.

Tak naprawdę wniosek, formalnie nazywa się oświadczeniem do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Oświadczenie składa się do pracodawcy, a przedsiębiorcy mogą je złożyć online, bez wychodzenia z domu.

Jak złożyć oświadczenie online?

  • zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS)
  • wejdź w zakładkę Ubezpieczony
  • z bocznego menu wybierz Dokumenty i Wiadomości
  • kliknij Utwórz nowy - wniosek ZAS-58
  • wypełnij wniosek
  • wybierz przycisk „Sprawdź”
  • zapisz wniosek i zamknij formularz
  • podpisz wniosek za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego (PZ ePUAP) lub podpisu osobistego (e-dowodu).
  • wybierz przycisk „Wyślij”.
  • wybierz sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS

ZUS ma na wypłatę zasiłku opiekuńczego 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. W przypadku przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego wypłata zasiłku przez ZUS nastąpi na wskazany przez Ciebie rachunek. Natomiast jeśli nie podałeś numeru rachunku, zasiłek zostanie wysłany na adres zamieszkania lub inny, wskazany jako adres do wypłaty.

Jeżeli nie masz zarejestrowanego profilu PUE ZUS, sprawę możesz załatwić osobiście lub przesłać oświadczenie listownie.

Przeczytaj także:

Irytujące telefony telemarketerów, próba rozmów z naprzykrzającymi się osobami, czy mało zabawne żarty to część rzeczywistości każdego z nas. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest blokada numeru, która pozwala pozbyć się przykrego problemu.

26.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest niepokojąca. Z dnia na dzień wzrasta liczba chorych, ale również osób pozostających na kwarantannie domowej. Osoby pozostające na kwarantannie domowej muszą zainstalować aplikację Kwarantanna domowa.

25.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wkrótce zmienią się przepisy prawa w zakresie poruszania się hulajnogą elektryczną w mieście.  Do tej pory miłośnicy elektrycznych hulajnóg, mogli poruszać się w zasadzie, tak jak było im wygodnie.

23.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.