Skype – darmowe narzędzie do spotkań on-line!

22.01.2021

2021-01-22T08:24:00.000Z//2021.01.22

|
Udostępnij:

Komunikacja z wykorzystaniem sieci internetowej pozwala bez żadnych barier utrzymywać kontakt z osobami, z którymi trudno się spotkać w rzeczywistości. W internecie dostępnych jest wiele różnych komunikatorów, a korzystanie z większości jest darmowe. Najpopularniejszym komunikatorem w Polsce do przeprowadzania wideorozmów jest Skype.

Skype

Darmowe komunikatory internetowe

Komunikatory internetowe są wykorzystywane do spotkań z osobami, gdy nie jest to możliwe w rzeczywistości, z różnych powodów – odległości czy na przykład choroby. Komunikatory świetnie sprawdzają się również podczas pracy zawodowej. Z wielu dostępnych, warto stawiać na te bezpłatne, czyli pozbawione opłat za prowadzenie rozmów. Takie darmowe komunikatory internetowe to przede wszystkim Skype, Zoom, Microsoft Teams, Telegram, Signal, Facebook Messenger, WhatsApp, Viber.

Które są najpopularniejsze?

Podczas pandemii COVID-19 komunikatory stały się jednym z ważniejszych narzędzi umożliwiających pracę zdalną oraz spotkania z bliskimi. Zainteresowanie komunikatorami w czasie pandemii wzrosło 7-krotnie. Na podstawie raportu przygotowanego przez firmę Picodi, można sprawdzić, które komunikatory są najbardziej popularne w poszczególnych krajach. Podczas badania sprawdzano i porównywano liczbę wyszukiwań poszczególnych komunikatorów internetowych, które umożliwiają przeprowadzenie rozmów wideo.

WhatsApp używany jest przede wszystkim w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech i Niemczech. Na północy Europy w krajach takich jak Wielka Brytania czy Norwegia, społeczeństwo preferuje korzystanie z Zoom. W Polsce oczywiście króluje Skype, podobnie jak w Słowacji, Węgrzech i w Grecji.

Czym jest Skype?

Komunikator Skype ma bezpłatną licencję i służy do prowadzenia rozmów głosowych oraz wideokonferencji. Został zaprojektowany przez szwedzko-duński duet: Niklasa Zennströma i Janusa Friisa. Ogromny wkład w powstanie programu mieli również programiści ze stolicy Estonii. W Polsce już w 2005 roku można było z niego korzystać, początkowo za pośrednictwem serwisu Onet. W 2011 roku Skype został kupiony przez Microsoft za 8,5 mld dolarów! Obecnie ma aż 40 mln użytkowników!

Jakie funkcje ma Skype?

W czasie pandemii to urządzenie zostało szczególnie docenione przez użytkowników. Rozmowy można nagrywać, co szczególnie okazuje się praktyczne podczas zawodowych spotkań. W trakcie rozmowy możesz poczuć się swobodnie, nawet mając za plecami bałagan. Wystarczy wtedy zastosować efekt rozmytego tła. Z powodzeniem za jego pośrednictwem można też udostępniać zdjęcia lub filmy. O atrakcyjności Skype świadczy również możliwość spotkań grupowych. To oznacza, że możesz zorganizować spotkanie z kilkoma osobami.

Spotkania grupowe

Rok temu Skype podwoił liczbę osób, które mogą w tym samym czasie wziąć udział w rozmowie wideo. Obecnie w tym samym czasie można połączyć się, aż z 50 osobami. Równocześnie Skype wprowadził zmiany w sposobie nawiązywania większych połączeń. Doszła nowa funkcja powiadomienia zastępującego domyślnie dzwonienie. W ten sposób każdy uczestnik spotkania otrzymuje krótki sygnał umożliwiający dołączenie do rozmowy.

Jakie wymagania sprzętowe trzeba spełnić?

Skype działa na wszystkich urządzeniach z systemem operacyjnym Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS. Możesz więc z niego korzystać na smartfonie, iPhone, tablecie, konsoli, laptopie czy też komputerze stacjonarnym. Jedyne co potrzebujesz to dostęp do internetu.

O tym jak pobrać i zainstalować Skype, oraz jak nawiązać połączenie pisaliśmy już: Jak połączyć się z bliskimi na SKype?

Jakie są korzyści wykupienia wersji premium?

Po wykupieniu abonamentu lub doładowaniu konta, Skype umożliwia również wykonywanie rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych, lub komórkowych za pomocą technologii VoIP. W Skype podobnie jak w telefonie można włączyć pocztę głową. Jeśli ktoś zadzwoni w nieodpowiednim momencie, będzie mógł zostawić wiadomość. Można też zdecydować się na opcję przekierowania połączeń, bezpośrednio na wskazany numer telefonu. W Skype można nawet wysyłać wiadomości tekstowe, czyli SMS-y. Połączenia za pośrednictwem Skype pozwalają na połączenia do większości krajów na całym świecie. Jak to działa?

  • Doładuj konto lub wykup abonament w Skype
  • Pobierz Skype'a, na przykład z oficjalnej strony www.skype.com
  • Zaloguj się
  • Wybierz numer i dzwoń

Należy docenić, że korzystanie z podstawowych funkcji (a jest ich nie mało) jest darmowe i dostępne na wszystkich rodzajach urządzeń połączonych z internetem. Skype cechuje intuicyjny interfejs, łatwość obsługi i dostępność. Można go wykorzystywać nie tylko podczas spotkań on-line z przyjaciółmi i rodziną, ale też w pracy.

Przeczytaj także:

Które aplikacje, strony www i programy mają największe zasięgi? Okazuje się, że pod koniec roku interesowały nas przede wszystkim wydarzenia, media społecznościowe, zakupy on-line, filmy i seriale w serwisach streamingowych oraz… anonse towarzyskie.

21.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Netflix to usługa, dzięki której użytkownicy mogą korzystać z bogatej bazy filmów, seriali i dokumentów. To lider wśród płatnych platform. W ciągu miesiąca korzysta z niego prawie 4 miliony użytkowników. Które seriale okazały się hitem?

20.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W Polsce powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszają jeszcze w tym miesiącu. Obecnie trwają szczepienia osób najbardziej zagrożonych zarażeniem, w tym lekarzy i pielęgniarek. Jak zapisać się na szczepienie on-line? 

19.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.