Podatnicy w nowej rzeczywistości

05.07.2022

2022-07-05T09:50:00.000Z//2022.07.05

|
Udostępnij:

Rząd zreflektował się, że niektóre z wprowadzonych wraz z początkiem roku zmian podatkowych, są nietrafione. Poszczególne kwestie związane z przepisami podatkowymi, zostały zmodyfikowane, a 1 lipca podatnicy są zobowiązani do stosowania nowych zasad. Większość z nich została pozytywnie oceniona zarówno przez przedsiębiorców, jak i pracowników. Co się zmieniło?

podatki

Wiele wprowadzonych zmian w ramach Polskiego Ładu trafiło do kosza. Część została zmodyfikowana. Jakie zmiany obowiązują od 1 lipca 2022 roku?

Zmiana podatku dochodowego z 17 do 12%

To najważniejsza zmiana podatkowa, na którą czekali chyba wszyscy. Otóż podatek dochodowy, który płaci każdy, kto takowe osiąga, został obniżony z 17 do 12 procent. Podatek PIT dotyczy wszystkich, którzy rozliczają się skalą podatkową: przedsiębiorców, pracowników, emerytów, zleceniobiorców itp. Każda z tych grup będzie mogła zostawić w swojej kieszeni dodatkowe 5% różnicy. Zamiast płacić 17%, będzie płacić 12% od uzyskanego dochodu. Górny próg nie uległ zmianie, i wszystko, co ponad 120 tys. zł, zostanie opodatkowane podatkiem w wysokości 32%. Co ciekawe i nie każdy o tym wie, obniżka, chociaż wejdzie w życie 1 lipca, ma obowiązywać wstecznie od 1 stycznia. Wyrównie będzie w ramach rozliczenia PIT.

Ulga dla samotnych matek

Od nowego roku samotni rodzice dostali możliwość skorzystania z ulgi w wysokości 1500 zł. Było to jednak mniej korzystne rozwiązanie nich poprzednio. Ostatecznie rząd wrócił do „starych” przepisów, w ramach których można rozliczać się wspólnie z dzieckiem, ale na nieco innych zasadach, mniej korzystnych.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Ze względu na skomplikowaną konstrukcję ulgi, nawet księgowi mieli problem z jej odliczaniem Ostatecznie 1 lipca ulga dla klasy średniej przestała obowiązywać. Ulga była przyznawana pracownikom, którzy zarabiali pomiędzy 5 tys. 701 zł a 11 tys. 141 zł miesięcznie. Miała rekompensować brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania

Od nowego roku, wraz z nastaniem Polskiego Ładu w przepisach, przedsiębiorcy stracili możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Na szczęście wprowadzone zmiany 1 lipca, przywróciły taką możliwość. Jednak nie wszyscy – różne formy opodatkowania, są obwarowane różnymi szczegółowymi zapisami zasad, odliczania składki.

Przeczytaj także:

Wakacje w Afryce to jedno z ważniejszych marzeń podróżniczych. Dzika natura i gorący klimat, to coś czego nam brakuje w Polsce.

04.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Kierowcy mają wiele aplikacji z nawigacją do wyboru. Jednak nie każdy wybór będzie trafiony. Dlatego podpowiadamy, które nawigacje są godne uwagi.

01.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

To już ostatnie trzy miesiące, aby skorzystać z pomocy rządowej i aktywować bon turystyczny.

28.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.