Bon turystyczny – do kiedy jest ważny i jak go wykorzystać w 2022 roku?

28.06.2022

2022-06-28T08:35:00.000Z//2022.06.28

|
Udostępnij:

Podczas pandemii państwo uruchomiło specjalny program pomocowy, który miał wesprzeć polskich przedsiębiorców między innymi z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Każdy, kto jest beneficjentem świadczenia wychowawczego, otrzymał bon na kwotę 500 zł za jedno dziecko do wykorzystania na atrakcje turystyczne. Od rozpoczęcia tego programu w sierpniu miną już dwa lata. Wiele osób zdążyło już go wykorzystać, a Ci, którzy nie zdążyli, zastanawiają się do kiedy mają czas.

bon turystyczny

Z bonu turystycznego można korzystać od 1 sierpnia 2020 roku. Aby go aktywować, osoby uprawnione muszą uruchomić bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, a po aktywacji mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na PUE ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną. O szczegółach pisaliśmy w artykule: Jak aktywować Bon Turystyczny?. Początkowo miał być ważny tylko do końca roku 2021, ale ostatecznie ważność bonu została wydłużona do końca września 2022 roku. To będą więc ostatnie wakacje, aby skorzystać z rządowej pomocy w tej formie.

Przypomnijmy - bon turystyczny przysługuje tylko jeden raz, ale na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Co ciekawe, dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością mogą skorzystać z dodatkowego bonu również o wartości 500 zł. Z bonu mogą skorzystać również dzieci, urodzone do 31 grudnia 2021 roku. Dzieciom urodzonym w 2022 roku, nie przysługuje bon. Co istotne - otrzymanie bonu turystycznego nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

Ta forma pomocy rządowej, okazała się bardzo potrzebna. Do tej pory skorzystało z niej 80% uprawnionych. Z informacji ZUS wynika, że łącznie bonami zapłacono za usługi turystyczne na kwotę 2,2 mld zł. To oznacza, że wsparcie okazało się trafione. Skorzystali na tym przedsiębiorcy, ale przede wszystkim polskie rodziny.

Przeczytaj także:

IKEA zbuduje w Polsce farmę fotowoltaiczną. Inwestycja IKEA Industry Zbąszynek będzie jedną z największych w Europie.

27.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Facebook to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych. Pozwala ona nie tylko śledzić losy znajomych, ale również bieżące informacje.

24.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Miliarder Elon Musk nie przestaje zaskakiwać swoimi innowacyjnymi pomysłami. Najnowszy dotyczy elektronicznych pieniędzy Dogecoin.

23.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.