Jak zaplanować wakacyjny wyjazd do Afryki?

04.07.2022

2022-07-04T08:47:00.000Z//2022.07.04

|
Udostępnij:

Wakacje w Afryce to marzenie każdego podróżnika. Obcowanie z dziką przyrodą, możliwość poznania zupełnie innej kultury, czy oglądanie zwierząt i roślin, zupełnie innych od naszych – to największe walory wyjazdu do Afryki. Jednak w przeciwieństwie do podróży po Europie, na wakacje w Afryce trzeba się przygotować. Czego nie można pominąć?

wakacje w Afryce

Afryka to zaraz po Azji - drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Znajduje się na nim aż 54 krajów lub 56 - jeśli wliczy się Somaliland i Saharę Zachodnią.

Wakacje w Afryce – kierunki wyjazdów

Przeglądając oferty największych biur podróży, można dostrzec, że wakacje w Afryce to hit ostatnich lat. Liczba ofert z roku na rok się poszerza. Jest również więcej rejonów, w których organizowane są wakacje w Afryce. Biura podróży oferują zorganizowanie wyjazdu do krajów takich jak na przykład: Egipt, Botswana, Benin, Etiopia, Ghana, Gambia, Gwinea Bissau, Kenia, Madagaskar, Maroko, Mauritius, Namibia, Senegal, Republika Południowej Afryki, Seszele, Sudan, Togo, Tanzania, Tunezja, Wybrzeże Kości Słoniowej i Zimbabwe. Szczególnie kraje z dostępem do oceanu w pełni pozwolą cieszyć się udanymi wakacjami. Oczywiście najbardziej popularnymi kierunkami są: Egipt, Maroko i Tunezja, ale też modny w ostatnim sezonie Zanzibar.

Wyjazd do Afryki – co trzeba zabrać?

Wybierając się na Czarny Ląd, trzeba pamiętać o wielu sprawach, a o przygotowaniach warto pomyśleć nawet kilka tygodni przed wylotem. Przede wszystkim musisz mieć ważny paszport, a w niektórych krajach potrzebna będzie także wiza, np. w Senegalu. W niektórych krajach wizę można wyrobić na miejscu, zaraz po przylocie do docelowego kraju. Zdarza się jednak, że trzeba się o nią ubiegać długo przed przyjazdem w ambasadzie lub konsulacie.

W kwestii pakowania walizek, przede wszystkim nie zapomnij o lekkich i przewiewnych ubraniach. Nie jest tajemnicą, że w wakacje może temperatura może tam osiągać zawrotne wartości, co dla naszego ciała, może być ogromnym szokiem. Trzeba mieć również coś cieplejszego i chroniącego przed owadami na wieczorową porę. Podczas wyjazdu do Afryki przydadzą się również: okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy. Warto mieć również ze sobą gotówkę (dolary, euro lub miejscową walutę), bo nie wszędzie są bankomaty, a nawet terminale płatnicze. Weź jeszcze przejściówkę, abyś mógł naładować telefon komórkowy – w Afryce jest inne napięcie w gniazdach elektrycznych.

Ile kosztują wakacje w Afryce

Zastanawiasz się, ile kosztują wakacje w Afryce? Szczególnym zainteresowaniem Polaków cieszy się Afryka Północna, czyli kraje, w których można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty. To przede wszystkim Egipt, Tunezja i Maroko. Tam za tygodniowe wczasy można zapłacić tylko 3-5 tysięcy złotych. Rekordami cenowymi są natomiast obarczone oferty bardziej egzotyczne, szczególnie do krajów wyspiarskich. Za takie wczasy trzeba zapłacić od ok. 9 do 20 tysięcy złotych za osobę.

Szczepienia przed wyjazdem do Afryki

Przed wyjazdem do Afryki koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kraj jest bezpieczny. W wielu krajach jest większe prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych, kradzieży, napadów czy porwań. Do mniej bezpiecznych krajów można uznać: Sudan i Sudan Południowy, Somalię, Mali, Nigerię, Burundi, Etiopię, Republikę Środkowoafrykańską i Libię. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych MSZ.

Pamiętaj również o ochronie swojego zdrowia. Miej na uwadze, że ugryzienie przez komara, może skutkować poważnym zachorowaniem, dlatego weź środki owadobójcze, apteczkę i moskitierę. Część szczepień dla osób wybierających się do Afryki jest obowiązkowa, a część jedynie zalecana. O tym, jakie szczepienia musisz wykonać, powie Ci lekarz rodzinny. Po wykonaniu szczepień zostaną one wpisane do Twojej książeczki zdrowia, którą musisz wziąć ze sobą.

Na kilka tygodni przed podróżą zalecane sąszczepienia przed wyjazdem do Afryki:

Najczęściej zaleca się szczepienia przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
  • tężcowi i błonicy (krztuścowi)
  • durowi brzusznemu
  • poliomyelitis (chorobie Heinego i Medina)
  • żółtej gorączce

W niektórych sytuacjach zalecane są dodatkowe szczepienia przeciwko:

  • wściekliźnie
  • cholerze
  • meningokokom

Wybierając się na wakacje do Afryki nie warto zapominać o ubezpieczeniu. O ile w Europie w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, sobie poradzisz, tak w Afryce może być to trudniejsze. Zwróć uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje profesjonalną pomoc prawną i wsparcie tłumacza.

Okazuje się więc, że planowanie wyjazdu do Afryki nie jest proste. O wiele lepiej wygląda sytuacja z planowaniem podróży do europejskich krajów.

Przeczytaj także:

Kierowcy mają wiele aplikacji z nawigacją do wyboru. Jednak nie każdy wybór będzie trafiony. Dlatego podpowiadamy, które nawigacje są godne uwagi.

01.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

To już ostatnie trzy miesiące, aby skorzystać z pomocy rządowej i aktywować bon turystyczny.

28.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

IKEA zbuduje w Polsce farmę fotowoltaiczną. Inwestycja IKEA Industry Zbąszynek będzie jedną z największych w Europie.

27.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.