Nowy Jork planuje budowę samowystarczalnego pionowego miasta

23.09.2022

2022-09-23T07:23:00.000Z//2022.09.23

|
Udostępnij:

Miasto przyszłości to futurystyczna wizja, która towarzyszy nam od zawsze. Najnowsze rozwiązania technologiczne, nowoczesna architektura, czy niespotykane dotąd plany działania dobrze opisują miasto przyszłości, jakie mamy na myśli. Sporym zaskoczeniem może być zatem Nowy Jork, który planuje budowę osobliwego samowystarczającego pionowego miasta. Mówiąc o takich zamiarach mamy na myśli egzotyczne środowisko, a nie jedno z największych i najnowocześniejszych miast na świecie.

miasto przyszłości

Edison Tower czyli miasto przyszłości w NY

Pionowe miasto przyszłości to koncept, który realnie jest rozważany i ma powstać do końca 2030 roku. Będzie to samowystarczalne miasto oparte o nowoczesne wieżowce połączone w niezależną samowystarczalną konstrukcję. Miasto przyszłości ma być w pełni autonomiczne, czyli zapewnić swoim mieszkańcom wszystko, czego będą potrzebowali do życia tak, aby bez opuszczania go mogli przebywać tam na stałe.

Projekt ten ma składać się z czterech półkolistych konstrukcji przypominających rozpostarte żagle. Ma wznosić się na wysokość 1,3 km, a także być wykończony szkłem. Budowla ma posiadać ok. 300 pięter, a także nowoczesną architekturę połączoną z najnowocześniejszymi zdobyczami technologicznymi. Bardzo ciekawie prezentuje się również potencjalna lokalizacja Edison Tower. Pionowe miasto ma znajdować się na wysepce na Brooklynie naprzeciwko Manhattanu. Widok nowoczesnego miasta przyszłości ma zatem obejmować zarówno Nowy Jork, jak i ocean. Z pewnością będzie on niepowtarzalny z najwyższych pięter budynku, z którego będzie można patrzeć na Nowy Jork z góry.

Samowystarczalne miasto przyszłości jest obecnie jedynie odważnym planem i jednym z najważniejszych projektów, które realnie można wykonać w najbliższych latach. Nowy Jork ma aspiracje do bycia pierwszym, autonomicznym, pionowym miastem. Edison Tower ma w planach zapewniać zaplecze rekreacyjne, medyczne, handlowe, gastronomiczne czy kulturalne. Ma też posiadać system tarasów na najwyższych piętrach.

Edison Tower ma być miastem w mieście. Jego twórcy uważają, że będzie to najnowocześniejsza konstrukcja mieszkalna na świecie. Projekty zostały wykonane przez architekta z Niemiec Franka Jendrusch.

Samowystarczalność miasta przyszłości

Miasto przyszłości, jakie ma postać w Nowym Jorku ma również być samowystarczalnym. Przede wszystkim powinniśmy rozumieć to pod względem elektryczności, którą Edison Tower będzie wytwarzał samodzielnie. Według architektów będzie wytwarzał nawet nadwyżki prądu, który może być sprzedawany dalej. Dla mieszkańców samowystarczalne nowoczesne wieżowce będą produkowały jednak prąd za darmo. Ten z kolei będzie zasilał wszystkie systemy obecne w autonomicznym module, począwszy od klimatyzacji poprzez sieć energetyczną po oświetlenie. Miałby zapewniać złożony system pozyskiwania energii odnawialnej. Miasto przyszłości ma uzyskiwać prąd z turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, a także systemów geotermalnych.

Kolejnym elementem, który ma sprawić, że miasto przyszłości będzie samowystarczalne, jest instalacja wodna. Będzie dostarczała zarówno wodę pitną do pionowego miasta, oraz odprowadzała nieczystości. Edison Tower nie będzie musiał korzystać zatem z zewnętrznych usług wodociągowych.

Nowoczesna architektura zapowiada się również imponująco pod kątem kwestii transportu. Za transport mają odpowiadać niezależne windy próżniowe, które będą poruszały się dzięki polu elektromagnetycznemu, a nie rozwiązaniom standardowym znanym dzisiaj. Windy mają być rozmieszczone w różnych częściach miasta oraz mają mieć przystanki, co kilkanaście – kilkadziesiąt pięter. Punkty przesiadkowe będą umożliwiały szybkie i sprawne poruszanie się po różnych częściach miasta. Same windy mają zapewniać szybki, bezgłośny, a także komfortowy transport z minimalną – wręcz nieodczuwalną wibracją. Osiągi takie będą możliwe dzięki podróżowaniu w próżni. System ten jest jednym z najnowocześniejszych systemów transportu i z powodzeniem jest już wdrażany w praktyce na ziemi w poziomej konfiguracji.

Edison Tower ma również posiadać futurystyczną estetykę, która z pewnością będzie wyróżniała go od tradycyjnej części Nowego Jorku i tradycyjnego budownictwa. Miasto przyszłości z pewnością będzie smukłe, aerodynamiczne, a także będzie spójną koncepcją.

Miasto przyszłości — Czy to realna koncepcja?

Tak, koncepcja miast przyszłości jest jak najbardziej realnym pomysłem możliwym do wykonania przy obecnej technologii. Miasta przyszłości są w również w Polsce, chociaż jak można się domyslić, nie na taką skalę. Pisaliśmy o tym w artykule: Inteligentne miasta przyszłości. Wiele osób wciąż posiada sporo wątpliwości co do tego typu projektów. Ogólnie, podobny projekt ma być również realizowany w nieco późniejszych latach w Japonii. Projekt Edison Tower jest w centrum zainteresowania wielu poważnych inwestorów, wykonawców i wizjonerów, którzy chcą budować nowoczesne wieżowce i zapisywać się na kartach historii.

Przeczytaj także:

Usługi cashback i moneyback są oferowane przez banki, które w ten sposób chcą zachęcić klientów do korzystania z karty płatniczej. Czym się różnią?

22.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Backstreet Boys, Celine Dion, Rammstein, Justin Biber - to gwiazdy, które w najbliższym roku wystąpią w Polsce. Na kiedy zostały zaplanowane koncerty?

21.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ze względu na trudna sytuację ekonomiczną, coraz bardziej interesuje nas kwestia zaciągania kredytów i pożyczek. Czym różnią się te produkty finansowe?

20.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.