Kredyt a pożyczka - w banku czy instytucji pozabankowej?

20.09.2022

2022-09-20T04:36:00.000Z//2022.09.20

|
Udostępnij:

Galopująca inflacja zmusza wiele gospodarstw do korzystania z zewnętrznego finansowania, aby spiąć domowy budżet. Coraz bardziej interesuje ich kwestia kredytów i pożyczek. Ze względu na problemy ze zdolnością kredytową, zdarza się, że biorą pod uwagę ofertę instytucji pozabankowych. Co można zyskać, a co stracić?

kredyt a pożyczka

Kredyt a pożyczka

We wstępnie należy wyjaśnić, że kredyt i pożyczka to różne produkty finansowe. Wiele je łączy, ale też jest sporo różnic. Warto wziąć pod uwagę cel finansowania i rodzaj instytucji, u której będzie zaciągane zobowiązanie. Są one bowiem udzielane na podstawie odrębnych przepisów.

Kredyt jest zobowiązaniem pieniężnym udzielanym przez bank z przeznaczeniem na ustalony cel. Jest on zawsze odpłatny, a także powinien być udzielony na podstawie pisemnej umowy. Wyróżnia się na przykład kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, samochodowe itp. Aby otrzymać kredyt, należy mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania w BIK-u.

Pożyczka natomiast może zostać udzielona przez bank, ale również dowolne podmioty, np. instytucje pozabankowe. Pożyczka nie musi być odpłatna i nie trzeba deklarować, na jaki cel zostanie przekazana. Dlatego pożyczka jest bardziej elastyczna i dostępna dla przeciętnego kredytobiorcy.

Kredyt, czy pożyczka?

Jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pozyskanie środków do realizacji konkretnego celu jest kredyt bankowy. Instytucje bankowe są wiarygodnymi instytucjami na rynku. Same kredyty bankowe są również udzielane na podstawie prawa bankowego i jedynie przez banki, a także posiadają przejrzystość i transparentność. Aby otrzymać kredyt bankowy, należy posiadać zdolność kredytową i mieć dobrą kondycję finansową. Przede wszystkim nie można być zadłużonym, a także trzeba wykazać regularne dochody. Banki oferują wiele rodzajów kredytów od tych dedykowanych takich jak hipoteczne czy samochodowe poprzez gotówkowe – ratalne czy na sprzęt AGD RTV, po elastyczne takie jak karty kredytowe czy limity w koncie. Dedykowane kredyty są odpowiednio skonstruowane, aby jak najlepiej spełnić dany cel klienta.

Alternatywnym sposobem dla kredytów bankowych są pożyczki pozabankowe. Są one udzielane na podstawie prawa cywilnego i są bardziej liberalne niż kredyty bankowe. Korzystając z nich, również można uzyskać pełną sumę pieniędzy, która pomoże zrealizować dowolny cel. Przede wszystkim trzeba jednak zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, które często może wynosić nawet kilkadziesiąt procent i być skrajnie niekorzystne. Dobrym posunięciem jest korzystanie jedynie z renomowanych firm pożyczkowych, a także wybieranie tych pożyczek z najmniejszym RRSO.

Prywatną pożyczkę pozabankową można wziąć, nawet bez wychodzenia z domu, załatwiając wszystkie formalności nawet w ciągu kilku minut przez internet. Do tego celu potrzebny będzie rachunek bankowy, z którego trzeba przelać 1 zł na rachunek prywatnej firmy pożyczkowej w celu weryfikacji. Oczywiście do tego potrzebny będzie komputer lub telefon z dostępem do internetu, w którym trzeba złożyć wniosek o pożyczkę. Po pozytywnej weryfikacji pieniądze zostaną wypłacone na konto. Aby uniknąć problemów, pożyczkę należy spłacać zgodnie z otrzymanym harmonogramem.

Przeczytaj także:

Wyścig kosmiczny między Rosją a Stanami Zjednoczonymi trwa w najlepsze. Oba mocarstwa starają się przejąć kontrolę nad kosmosem w celach szpiegowskich.

19.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nie zawsze można spełnić marzenie o zwiedzeniu najpiękniejszych zakątków świata. Na szczęście, dzięki Google Street View, można to zrobić z własnego domu.

16.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Decydując się, przekazać pieniądze w ramach prezentu, pewnie nie raz zastanawiałeś się - jaka kwota będzie optymalna? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

15.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.