Nowe USB-C z dwa razy większą mocą

03.09.2021

2021-09-03T06:48:00.000Z//2021.09.03

|
Udostępnij:

Nadchodzące innowacyjne rozwiązanie USB-C to sprzęt, na który wiele osób wyczekuje już od dłuższego czasu. Nowy standard 2.1 dla kabli USB-C zwiększy maksymalną moc aż do 240 watów, co znacznie przyspieszy przenoszenie danych z telefonu na telefon lub komputer. To duża różnica, biorąc pod uwagę fakt, że dostępne dotąd interfejsy USB-C miały moc zaledwie 100 watów, czyli ponad dwa razy mniejszą.

przenoszenie danych z telefonu na telefon

Zastosowanie kabli USB

Kable USB to uniwersalne złącza, które umożliwiają komunikację przewodową pomiędzy wieloma urządzeniami. Za ich pomocą do jednego komputera można podpiąć mysz, klawiaturę, dysk przenośny, pendrive, drukarkę, modem, aparat, telefon, głośnik, czy inne urządzenia zewnętrzne. Rozwiązanie to pozwala również zgrywać dane ze smartfonów. Połączenie USB stanowi więc uniwersalną odpowiedź na pytanie, jak przenieść dane z telefonu na telefon. Już teraz najchętniej stosowanym rozwiązaniem jest zgrywanie informacji poprzez kabel USB.

Jak przenieść dane z telefonu na telefon, czyli rodzaje kabli USB

Podłączenie urządzenia USB jest bardzo łatwe i nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Współczesne systemy operacyjne najczęściej same instalują odpowiednie sterowniki. Dzięki temu USB zostaje automatycznie wykryte i po kilku sekundach jest już gotowe do pracy. Istnieje wiele rodzajów USB, z których najczęściej wykorzystywane są:

  • USB-A – najczęściej stosowane w komputerach. Za ich pomocą można podłączyć pendrive, dysk zewnętrzny, akcesoria do laptopa, czy urządzenia peryferyjne. Można je również często spotkać w ładowarkach do telefonów.
  • USB-B – kwadratowa wersja złącza USB, którą najczęściej można znaleźć w drukarkach oraz monitorach starszej generacji.
  • USB-C – są symetryczne i łatwe w podłączaniu do urządzeń, dlatego docelowo mają zastąpić wszystkie inne rodzaje złączy USB. Charakteryzują się wysoką wydajnością i mnogością zastosowanych pinów. Toczące się prace nad USB-C pozwoliły uzyskać najnowszy model o zwiększonej mocy.

USB-C to uniwersalny sposób na przenoszenie danych z telefonu na telefon lub komputer, co jest obecnie jego najczęstszym zastosowaniem. Jeśli natomiast intereuje Cię jak szybko naladować teleon, koniecznie przeczytaj artykuł: Ultraszybka ładowarka Xiaomi – w 8 minut do 100% baterii

Jak przenieść wszystko z telefonu na telefon – nowoczesne USB-C

Nowy standard USB-C został opracowany przez organizację USB-IF (USB Implementers Forum). Według przedstawionych wytycznych, kable oznaczone symbolem USB-C 2.1 zgodne ze specyfikacją USB PD (USB Power Delivery) wersja 3.1 będą dostarczać moc 240 watów. Dzięki temu stanowią bezpośrednią odpowiedź na pytanie, jak przenieść wszystko z telefonu na telefon w możliwie krótkim czasie.

Dostępne na rynku złącza USB-C mają owalny kształt i obsługują odwracalne kable. Można je spotkać w smartfonach, tabletach oraz komputerach. Zwiększenie mocy w tym przypadku oznacza, że nowe okablowanie będzie w stanie obsługiwać szybciej większe i bardziej wymagające urządzenia. Laptopy gamingowe, monitory 4K oraz duże stacje dokujące to jedynie początek urządzeń, które skorzystają na nowym USB-C.

USB-C – jak przenieść dane z telefonu na telefon?

Co prawda istnieją aplikacje, które umożliwiają bezprzewodowe przenoszenie danych pomiędzy urządzeniami z oprogramowaniem Android lub iOS. Mimo to przenoszenie danych z telefonu na telefon za pomocą złącza USB wciąż cieszy się największą popularnością. Aby przenieść dane tą metodą na inne urządzenie, wystarczy połączyć telefon z komputerem i zgrać na niego wybrane pliki, np. zdjęciowe, tekstowe lub wideo. Następnie za pomocą dokładnie tego samego kabla, należy połączyć drugi telefon z komputerem i przekopiować na niego wybrane pliki. Nowe USB-C o mocy 240 wat sprawi, że cała operacja zajmie znacznie mniej czasu niż dotychczas.

Operację tą ułatwić ma planowana standaryzacja kabli USB, dzięki której wszystkie smartfony i komputery będą posługiwały się takimi samymi portami USB. Dzięki temu osoby zastanawiające się, jak przenieść wszystko z telefonu na telefon niezależnie od marki urządzenia, będą miały ułatwione zadanie.

Oznaczenie nowego standardu USB-C

Wprowadzenie nowego standardu USB-C wiąże się z pewnymi problemami w oznaczeniach i w przygotowaniu sprzętu do nowej, większej mocy. W przypadku wielu urządzeń na rynku będą musiały pojawić się nowe kable, które poradzą sobie z napięciem 5 A lub 50 V. Organizacja USB-IF podkreśla także, że konieczne będą również modyfikacje adapterów, aby w miejscu stykania się elementów metalowych nie dochodziło do spięć.

Nowy typ USB-C będzie oznaczony symbolem EPR – Extended Power Range. Oznaczenie to będzie wymagane na wszystkich produktach obsługujących USB o mocy 240 W. Nie znaczy to, że mniejsze moce całkowicie znikną z rynku. Słabsze kable wciąż będą dostępne w sprzedaży pod oznaczeniem SPR - Standard Power Range. Z kolei na sprzętach wspierających moc 240 W powinno znaleźć się oznakowanie SPR/EPR.

Na wprowadzenie nowych oznaczeń i rozwiązań producenci mają prawdopodobnie kilka miesięcy, ponieważ na urządzenia obsługujące USB-C 2.1 będzie trzeba poczekać jeszcze jakiś czas. Wielu ekspertów twierdzi, że zmiany potrwają nawet kilka lat, ale niewątpliwie jest na co czekać.

Przeczytaj także:

Niedoświadczeni zbieracze, mogą mieć problem z określeniem, czy znalezione grzyby są jadalne, czy trujące. Pomocna okazuje się aplikacja, która na miejscu pozwala ocenić, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia.

02.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Ctrl+C i Ctrl+V, czyli skróty oznaczające kopiuj i wklej, zna większość użytkowników komputerów z systemem operacyjnym Windows. Codzienną pracę przy komputerze można sobie uprościć jeszcze bardziej, zapoznając się z pozostałymi skrótami klawiszowymi, które szybko wchodzą w nawyk.

01.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Mimo że przepisowi kierowcy nie powinni się go obawiać, to mandat z fotoradaru może przytrafić się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby na liczniku pojazdu pojawiła się prędkość przekraczająca tę dopuszczalną na drodze. Sprawdź, jak odpowiednio wcześnie rozpoznać, gdzie znajduje się fotoradar.

31.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.