Skąd wiedzieć, gdzie na drogach są fotoradary?

31.08.2021

2021-08-31T13:11:00.000Z//2021.08.31

|
Udostępnij:

Mimo że przepisowi kierowcy nie powinni się go obawiać, to mandat z fotoradaru może przytrafić się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby na liczniku pojazdu pojawiła się prędkość przekraczająca tę dopuszczalną na drodze. Sprawdź, jak odpowiednio wcześnie rozpoznać, gdzie znajduje się fotoradar.

fotoradar

Naruszenia przepisów zarejestrowane przez fotoradary w Polsce

Według statystyk policyjnych w 2020 roku w wyniku zarejestrowania naruszeń przepisów ruchu drogowego, wystawiono 656 tys. mandatów. To aż o 61 tys. mniej niż w roku 2019, na co zdaniem specjalistów miało wpływ zmniejszenie ruchu drogowego w czasie pierwszej i drugiej fali pandemii koronawirusa. Rekordzista ukarany mandatem w minionym roku przekroczył dopuszczalną prędkość aż o 142 km/h.

Oznakowanie radarów w Polsce

W 2020 roku w Polsce działało około 430 punktów pomiaru prędkości, co na tle innych europejskich krajów stanowi niewielką ilość fotoradarów. Dodatkowo każdy z nich oznakowany jest niebieską tabliczką z napisem:

  • fotoradar,
  • kontrola prędkości,
  • kontrola średniej prędkości na dystansie…

To właśnie one wskazują nam, w których miejscach na drodze należy zwolnić, aby uniknąć mandatu. Zgodnie z obowiązującym prawem radary rejestrują przekroczenia wyższe niż 10 km/h, które przekazywane są do Inspekcji Transportu Drogowego.

Jak jeszcze można sprawdzić, gdzie są radary?

Jedną z najpopularniejszych nawigacji wykorzystywanych przez polskich kierowców jest Google Maps. Jakiś czas temu twórcy aplikacji powiadomili użytkowników o rozpoczęciu prac nad rozwijaniem mapy fotoradarów, o których będą informowani kierowcy w trasie. Mimo to w praktyce wciąż trudno polegać na mapach Google. Wiele radarów nadal jeszcze nie zostało oznaczonych na mapach, a o części aplikacja informuje zdecydowanie za późno, by nacisnąć pedał hamulca. Wciąż brakuje jeszcze informacji o odcinkowych pomiarach prędkości. Znacznie bardziej pomocną aplikacją w kontekście ostrzegania kierowców przed fotoradarami jest popularny Yanosik, o której więcej przeczytasz w artykule: Yanosik – aplikacja dla wymagających kierowców.

Przeczytaj także:

Od początku lipca zakupy na AliExpress przestały być tak tanie, jak dotychczas. Fakt ten wynika z nowych regulacji prawnych wprowadzonych na terenie całej Unii Europejskiej. Podatek od zakupów na AliExpress to nie jedyne dodatkowe koszty, którymi zostały obarczone przesyłki z krajów azjatyckich.

30.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Technologia druku 3D z metalu ma już prawie 30 lat, ale wciąż jest postrzegana jako nowatorski sposób na tworzenie precyzyjnych elementów. Sama technika wykonywania modeli ze sproszkowanych stopów metali wciąż się rozwija, dzięki czemu staje się coraz dokładniejsza. 

27.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Już od wielu lat w większych polskich miastach można obserwować rywalizację pomiędzy tradycyjnymi taksówkami a nowoczesnymi przejazdami zamawianymi z poziomu aplikacji. W 2014 roku na rynku pojawił się popularny Uber, a dwa lata później Taxify. Firma ta zmieniła nazwę na Bolt.

26.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.