Nowa aplikacja pogodowa, dzięki GPSowi w komórce pokazuje dokładniejszą pogodę

27.05.2022

2022-05-27T06:20:00.000Z//2022.05.27

|
Udostępnij:

Zainstalowane w smartfonie aplikacje potrafią znacząco ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Szybkie przelewy, bezpieczne zakupy online, licznik kroków czy kalorii to tylko niektóre z nich. Dużą popularnością cieszą się również aplikacje pogodowe. Które z nich warto wybrać?

prognoza pogody

Prognoza pogody ma dla nas szczególnie duże znaczenie w okresie wiosenno-letnim, gdy więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Szykując się do pracy czy na uczelnię, planując aktywność na świeżym powietrzu lub weekendowy wyjazd za miasto chcemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się pogoda na telefon.

Aplikacje pogodowe – co je wyróżnia?

Już dawno minęły czasy, gdy każdego ranka spoglądaliśmy na zawieszony za oknem termometr i oglądaliśmy wieczorną prognozę pogody w telewizji, by dowiedzieć się, jakich zjawisk meteorologicznych możemy się spodziewać. Obecnie mamy dostęp do znacznie dokładniejszych danych w wygodnej formie.

Instalując w smartfonie aplikację pogodową, możemy w szybki i prosty sposób sprawdzać nie tylko temperaturę, ale również wilgotność, zachmurzenie, zapowiadaną ilość oraz intensywność opadów, siłę podmuchów wiatru, a nawet ilość docierających do nas w ciągu dnia promieni słonecznych. Wiele aplikacji rozbudowuje swoje funkcje o prognozę pogody dla alergików – uwzględniającą kalendarz pylenia – czy wskaźnik jakości powietrza.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji pogodowych, odpowiednich zarówno dla smartfonów z Androidem, jak i iOS. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

Prognoza pogody w telefonie – Accu Weaether

To prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych apek umożliwiających śledzenie zjawisk meteorologicznych. Jest ona wykorzystywana przez ok. 1,5 mld ludzi na całym świecie i dostępna w ponad 100 wersjach językowych. Jej niekwestionowaną zaletą jest dokładność – aplikacja pogodowa Accu Weaether przedstawia szczegółowe dane na najbliższą godzinę, dzień lub tydzień. Posiada również mapę zagrożeń pogodowych. Przejrzysty i prosty w obsłudze infterfejs sprawiają, że korzystanie z niej nie powinno sprawiać trudności. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń mobilnych z systemem Android oraz iOS.

Pogoda na telefon – MORECAST Pogoda&Radar

To kolejna warta uwagi darmowa aplikacja pogodowa. Oprócz standardowych danych, przedstawia również aktualny indeks UV, informacje astronomiczne (wschód i zachód słońca) intensywność pylenia czy jakość powietrza. Pogoda&Radar posiada również aktualizowany minuta po minucie radar opadów deszczu i burz, które można obserwować na załączonych mapach. Dodatkowo wyróżnia się efektownym i bardzo intuicyjnym interfejsem.

Aplikacja pogodowa na iPhone’a – IMC Meteo

Pogoda IMC Meteo została stworzona z myślą o właścicielach smartfonów, tabletów oraz smartwatchy iPhone. Wylicza ona prognozę meteorologiczną w oparciu o modele COAMPS oraz UM. Przydatną opcją jest możliwość zapamiętywania ulubionych lub najczęściej wyszukiwanych lokalizacji. Jako ciekawostkę pogoda na telefon IMC Meteo podaje również aktualną prognozę falowana Bałtyku – być może informacje te przydadzą się osobom spędzającym urlop nas polskim morzem.

Prognoza pogody na komputer - Weather Watcher Live

Aplikacje pogodowe można instalować nie tylko na smartfonach czy smartwatchach. Niektóre z nich zostały dostosowane również do potrzeb użytkowników komputerów z oprogramowaniem Windowsa. Można w niej sprawdzić aktualną prognozę dla całego świata oraz prześledzić szczegółowe mapy satelitarne, pokazujące nadciągające fronty, opady czy podmuchy wiatru.

Nowoczesna aplikacja pogodowa – Camaliot

Ta innowacyjna aplikacja została stworzona przez Europejską Agencję Kosmiczną i jest dostępna dla użytkowników Androida w wersji 7.0 lub wyższej. Spośród innych, podobnych produktów wyróżnia ją m.in. wykorzystanie odbiorników GPS. Smartfony za pomocą nawigacji odbierają sygnał z satelity, który jest w stanie szczegółowo określić ich położenie, a dzięki badaniu pary wodnej stworzyć jeszcze dokładniejszą niż do tej pory prognozę pogody.

Obecnie projekt jest w fazie testów. Ochotnicy, którzy się do niego zgłoszą, będą mogli udostępnić swój telefon oraz zbierane przez niego dane jako narzędzie naukowe. Europejska Agencja Kosmiczna twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do nakreślania szczegółowych oraz długoterminowych prognoz pogody jest ważnym krokiem, który zbliży nas również do znacznego zwiększenia skuteczności przewidywania prognozy kosmicznej.

Jeśli projekt zakończy się sukcesem, z pewnością zostanie rozszerzony na kolejne urządzenia mobilne i udostępniony szerszej grupie odbiorców.

Przeczytaj także:

Dobór właściwego kasku, ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika podczas rowerowych wycieczek.

26.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Sensacja doniesienia dotarły od naukowców z Event Horizon Telescope - w centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura.

25.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zbliża się czas wakacyjnych podróży. Zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty biura podroży, dokładnie sprawdź jaką ma kondycję finansową.

24.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.