Kask rowerowy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

26.05.2022

2022-05-26T07:30:00.000Z//2022.05.26

|
Udostępnij:

Kask rowerowy to ważny element wyposażenia rowerzysty, który znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy podczas wypadku. Powinien być on dopasowany do rodzaju aktywności oraz terenu, po którym się poruszamy.

kask rowerowy

Jak dobrać rozmiar kasku?

Dobry kask rowerowy skutecznie chroni przed urazem, kiedy jest odpowiednio dopasowany do głowy rowerzysty. Nie może on być zbyt luźny ani za ciasny. Aby dobrać wygodny rozmiar, najlepiej skorzystać z miary krawieckiej.

Miarę należy zebrać ok. 2 cm nad linią brwi i powyżej uszu. Wiele dostępnych modeli kasków ma specjalne pokrętło, które umożliwia precyzyjne ustawienie obwodu głowy. Dzięki temu można mieć pewność, że kask jest dobrze dopasowany. Jeśli natomiast uzyskany wymiar znajduje się na pograniczu dwóch rozmiarów, warto rozważyć innego producenta kasku, aby jak najlepiej dobrać zabezpieczenie.

Rodzaje kasków rowerowych

Model kasku należy też dopasować do stylu jazdy oraz terenu, po którym porusza się rowerzysta. Wśród dostępnych w sprzedaży modeli znaleźć można:

  • kask górski (MTB) – to najbardziej uniwersalna ochrona, która sprawdzi się podczas jazdy po mieście, na szosie oraz w terenie,
  • kask szosowy – jest lekki i aerodynamiczny, dlatego został stworzony z myślą o rowerzystach poruszających się z większą prędkością po terenach miejskich i drogach,
  • kask full-face – wyglądem przypomina kask motorowy – jest mocno zabudowany i osłania szczękę. Idealny do szybkich zjazdów na wymagających terenach,
  • kask typu orzeszek – przeznaczony do jazdy wyczynowej,
  • kask miejski – na spokojną przejażdżkę po mieście oraz codzienne dojazdy do szkoły lub pracy.

Waga i wentylacja kasku

Nie jest tajemnicą, że lekki kask rowerowy daje więcej komfortu podczas jazdy, zwłaszcza na dłuższych trasach. Ważną kwestią jest także dopływ powietrza. Duża ilość wywietrzników sprawdzi się zwłaszcza w upalne dni, ale należy pamiętać, że pogarszają one wytrzymałość i aerodynamikę kasku. Niektóre modele wyposażone są w specjalne nakładki, które umożliwiają zasłonięcie wywietrzników w chłodniejsze dni.

Co istotne, wszystkie kaski rowerowe sprzedawane w UE powinny posiadać atest EN 1078. Warto sprawdzić to przed zakupem.

Przeczytaj także:

Sensacja doniesienia dotarły od naukowców z Event Horizon Telescope - w centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura.

25.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zbliża się czas wakacyjnych podróży. Zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty biura podroży, dokładnie sprawdź jaką ma kondycję finansową.

24.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

26 maja obchodzimy Dzień Mamy. To czas, kiedy warto podarować jej wyjątkowy prezent, idealnie dopasowany do jej osobowości.

23.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.