Jak zabezpieczyć się przed bankructwem biura podróży?
Upadłość biura podróży stanowi poważny problem dla turystów. Straty finansowe mogą dotyczyć zarówno podróżników, którzy już rozpoczęli swój urlop, jak i tych, którzy dopiero czekają na zbliżający się termin wyjazdu. Na szczęście istnieją sposoby na odzyskanie pieniędzy, które warto poznać.
W latach 2009-2021 bankructwo w Polsce ogłosiło 71 biur podróży
To statystyki Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG), który powstał, aby bronić interesów podróżujących. Niestety instytucja nie zawsze jest skuteczna. Doskonałym przykładem jest upadłość biura Alfa Star w sierpniu 2015 roku. Na zwrot wpłaconych na poczet wyjazdu pieniędzy turyści oczekiwali wtedy aż 21 miesięcy – do maja 2017 roku.
Z podobnym problemem spotkali się klienci biura podróży Thomasa Cook’a – Neckermann Polska. Biuro ogłosiło bankructwo w 2019 roku, a ubieganie się o zwrot środków trwało wiele miesięcy. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić wiarygodność biura podróży jeszcze przed zakupem wycieczki oraz jak odzyskać pieniądze w razie nagłej rezygnacji z wyjazdu.
Sprawdź sytuację finansową biura podróży
Przed podpisaniem umowy na wyjazd, warto upewnić się, że wybrane biuro ma stosowne zabezpieczenie finansowe. Można to zrobić przez internet - za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. przy okazji sprawdź: Gdzie szukać ofert Last Minute?
Kondycję finansową instytucji można też zbadać za pośrednictwem stron informujących o zaległościach w płatnościach, np. poprzez Krajowy Rejestr Długów lub Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
Zwrot środków z ubezpieczenia
Biura podróży posiadające zabezpieczenie finansowe mają obowiązek poinformować o tym swoich klientów. Dzięki temu w razie nieprawidłowości turysta może zgłosić się o wypłacenie odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Jeśli natomiast biuro nie jest w stanie zwrócić w ten sposób środków wszystkim swoim klientom, ich interesów broni istniejący od 2016 roku Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jest on częścią Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). To właśnie tutaj warto szukać pomocy.
Przeczytaj także:
Dopasuj prezent na Dzień Mamy do jej osobowości
26 maja obchodzimy Dzień Mamy. To czas, kiedy warto podarować jej wyjątkowy prezent, idealnie dopasowany do jej osobowości.
23.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJInstrukcja krok po kroku: jak zmienić imię, nazwisko i urodziny na Facebooku
Raz na 60 dni można dokonać zmiany imienia i nazwiska na swoim koncie na Facebooku. Łatwiejsza jest modyfikacja daty urodzenia.
20.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJKieszonkowe dla dzieci – ile powinno wynosić?
Polskie dzieci poniżej 10 r.ż. dostają więcej kieszonkowego niż dzieci z innych krajów w Europie.
19.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.