Supermasywna czarna dziura w centrum naszej galaktyki

25.05.2022

2022-05-25T04:29:00.000Z//2022.05.25

|
Udostępnij:

Obraz supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A w centrum Drogi Mlecznej obiegł w maju tego roku niemalże cały świat. Sensacyjne badanie naukowców z Event Horizon Telescope dostarczyło ludzkości wielu informacji na temat funkcjonowania tego typu obiektów. To ważny krok dla astronomii.

czarna dziura

Czym jest czarna dziura?

Czarna dziura to obszar, w którym występuje potężna siła grawitacji niepozwalająca uciec nie tylko materii, ale również światłu. Aby mogła powstać, w przestrzeni musi zgromadzić się bardzo duża masa o małej objętości. Granica czarnej dziury nazywana jest przez astrologów horyzontem zdarzeń.

Według badaczy wyróżniamy 2 rodzaje czarnych dziur:

  • o masach gwiazdowych,
  • o masach milionów, a nawet miliardów mas Słońca – tzw. czarne dziury supermasywne.

Potwierdzenie istnienia czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Podejrzenia dotyczące istnienia supermasywnej czarnej dziury w naszej galaktyce istniały od dawna. Dopiero zaprezentowane niedawno zdjęcia stały się potwierdzeniem istnienia zjawiska w centrum Drogi Mlecznej. Na uzyskanych grafikach widoczny jest cień czarnej dziury oraz jasny pierścień usytuowany obok horyzontu zdarzeń.

Otrzymany obraz czarnej dziury jest wynikiem analizy danych z obserwatoriów radiowych współpracujących w ramach projektu Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT). Naukowcy nie kryją zdumienia, że rozmiar pierścienia czarnej dziury tak dobrze pokrywa się z przewidywaniami wyliczonymi z teorii względności Einsteina.

Zdaniem astrologów wyniki badań poprawiły znacznie zrozumienie zdarzeń w centrum naszej galaktyki. Co więcej, pozwoliły lepiej przyjrzeć się interakcjom czarnej dziury z otoczeniem.

Polski mianownik w odkryciu Event Horizon Telescope

W badaniach nad czarną dziurą brało udział przeszło 300 naukowców z 80 instytutów z całego świata. Wśród badaczy znalazło się też dwóch Polaków. Prof. Monika Mościbrodzka z Radboud University w Nijmegen w Holandii była zaangażowana w tworzenie teorii związanej z publikacjami. Natomiast dr Maciej Wielgus z Max Planck Institute for Radioastronomy w Bonn uczestniczył w przetwarzaniu uzyskanych danych.

Przeczytaj także:

Zbliża się czas wakacyjnych podróży. Zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty biura podroży, dokładnie sprawdź jaką ma kondycję finansową.

24.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

26 maja obchodzimy Dzień Mamy. To czas, kiedy warto podarować jej wyjątkowy prezent, idealnie dopasowany do jej osobowości.

23.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Raz na 60 dni można dokonać zmiany imienia i nazwiska na swoim koncie na Facebooku. Łatwiejsza jest modyfikacja daty urodzenia.

20.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.