Netflix tworzy własne studio gier

19.12.2022

2022-12-19T11:59:00.000Z//2022.12.19

|
Udostępnij:

Netflix to wszystkim dobrze znana platforma zajmująca się streamingiem filmów. Każdy z nas ma z pewnością swój ulubiony serial na Netflixie lub korzystał z niego choćby okazjonalnie. Bardzo ciekawą informacją może być zatem fakt, że Netflix inwestuje w studia gier komputerowych i otworzył niedawno własne studio developerskie.

studia gier komputerowych

Netflix otworzył własne studio gier

Netflix niedawno otworzył w Finlandii swoje pierwsze studio developerskie. Marka zamierza tworzyć gry i wydawać je na swojej platformie. Na czele studia stoi Marko Lastikka. To osoba, która wcześniej współpracowała z Electronic Arts czy Zynga. Pełniła wysokie stanowiska kierownicze, a także nie jest osobą anonimową w branży gier. Jest to pierwsze studio gier komputerowych uruchomione przez Netfliksa samodzielnie, choć jest współprowadzone z zakupionym studiem Next Games. Studio to zatrudniało w ubiegłym roku 120 osób, a także wygenerowało 30 milionów dolarów zysku, co dobrze pokazuje, że inwestycja Netfliksa była trafiona. Studio gier Netfliksa będzie działało w Helsinkach, a jego uruchomienie w pełnej skali może zająć nawet kilka lat. Studia gier komputerowych działające na globalną skalę nie powstają w ciągu kilku dni, nawet jeśli jest odpowiedzialna za nie największa marka streamingowa wideo na świecie z gigantycznym budżetem, gdyż potrzeba do tego czasu.

Wybór samej lokalizacji również nie jest przypadkowy. Niedaleko bowiem znajduje się studio developerskie, które kupił Netflix — Next Games. W tej lokalizacji znajdują się też inne studia gier komputerowych takie jak Rovio czy Supercell a więc sąsiedztwo na takie przedsięwzięcie jest sprzyjające. Ważną część całego projektu stanowią również inne niezależne studia gier komputerowych, z którymi zamierza współpracować. Netflix posiada też dwa kolejne swoje studia Boss Fight Entertainment Oraz Night School Studio zakupione wcześniej. Według statystyk Netflix posiada w Polsce ponad 2 mln aktywnych użytkowników, a biorąc pod uwagę popularność gier, w Polsce z pewnością będzie to dobrze przyjęta inicjatywa.

Pierwszą grą na konsolę i komputer PC, jaką zamierza wypuścić Netflix jest kontynuacja gry przygodowej Oxenfree. Jest to tytuł, który z pewnością zawiesza wysoko poprzeczkę przed Netflixem. Gra miała ukazać się już w 2022 roku, choć jej premiera została przełożona na rok 2023. Za pierwszą część gry, co ciekawe odpowiedzialne jest studio Night School Studio, które Netflix zakupiło. Może to znacząco wpłynąć na jakość tworzonej gry i zwiększyć szanse na sukces tytułu.

Co zamierza Netflix?

Poznawszy informacje o tym, że Netflix stawia na studia gier komputerowych i tworzy własne studio developerskie, warto również przyjrzeć się bliżej temu, co ma zamiar tworzyć. Może okazać się to przełomowe na dużą skalę, gdyż marka nie chce tworzyć i zarabiać na grach w sposób tradycyjny jak ma to miejsce dzisiaj na rynku.

Studia gier komputerowych Netfliksa będą tworzyły wysokojakościowe gry pozbawione reklam, a także mikropłatności. Jest to model, który na pierwszy rzut oka może przeczyć wszystkim prawom rynku i zarabiania na grach. W rzeczywistości może jednak być doskonałym innowacyjnym rozwiązaniem, które da Netflixowi o wiele więcej zarobku aniżeli tradycyjne podejście.

Rozwiązanie takie ma skupiać się na przyciąganiu do platformy, która ma dawać zyski, a nie na bezpośrednim pozyskiwaniu zarobku z konkretnych gier i tytułów. Jest to bardzo przemyślane rozwiązanie, jakie w pierwszej kolejności buduje silną pozycję Netfliksa, który będzie miał dużo większe możliwości zarobkowe niż pojedyncze tytuły poprzez mikropłatności i reklamy — które z kolei często zniechęcają do gry. Netflix chce tworzyć wciągające tytuły, które będą dawały wiele radości tak jak oglądanie filmu.

Marka zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie gry na platformie nie cieszą się dużą popularnością. Netflix jest jednak przekonany, że zmieni się to z czasem, o czym najlepiej świadczą duże i regularne inwestycje wykonywane w tym kierunku.

Studia gier komputerowych wpływają na rynek

Mówiąc o studiu gier komputerowych, które tworzy Netflix, warto podkreślić, że wpływają one już na rynek w znacznym stopniu. Netflix na swojej platformie streamingowej, obecnie udostępnia kilkadziesiąt gier, z których możemy skorzystać. Zapowiedział już, że zamierza podwoić tę liczbę do końca roku, co bardzo dobrze ukazuje dynamikę rozwoju tej branży. Studia gier komputerowych stają się powoli nieodłączną częścią wielu marek, które chcą wydawać tytuły związane ze swoimi brandami, urozmaicać swoje platformy tak jak robi to Netflix poprzez publikowanie gier czy rozszerzyć swoją działalność.

W przypadku Netfliksa wydawanie gier może okazać się nie tylko jednostronną korzyścią a działać w obie strony. Jak wiemy, Netflix zajmował się adaptacjami gier i jest odpowiedzialny za takie tytuły filmowe jak Arcane, Castlevanii czy Tekken: Bloodline. Oznacza to, że wpływ gier na platformę może być znacznie większy, aniżeli się nam teraz wydaje. Idealnym przykładem kooperacji filmów i gier jest również marka Assassin’s Creed. Netflix pracuje obecnie nad filmową adaptacją tego tytułu, a inne studio developerskie tworzy mobilną wersję gry dedykowaną filmowi.

Przeczytaj także:

The Line - ma to być innowacyjne miasto, a przy tym niezwykle długie i wąskie, a więc ma zupełnie inną koncepcją niż nawet najnowocześniejsze obecne miasta.

16.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W tym w całej Polsce zorganizowanych zostało wiele jarmarków świątecznych. Które są szczególnie warte odwiedzenia, ze względu na atrakcje dla dzieci?

15.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Kolorowa, biała, pastelowa a nawet czarna - choinkę można ubrać na wiele rożnych sposobów. Ważne, aby zrobić to w gronie szczęśliwej rodziny.

14.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.