Nanotechnologia w walce z zaparowanymi okularami

20.02.2023

2023-02-20T09:52:00.000Z//2023.02.20

|
Udostępnij:

Zaparowane okulary to jeden z największych problemów z którymi zmagają się osoby muszące używać ich na co dzień. Para potrafi znacząco pogorszyć komfort użytkowania okularów. Z pomocą przychodzi jednak nanotechnologia która pomoże całkowicie usunąć problem ich parowania.

zaparowane okulary

Zaparowane okulary

Zaparowane okulary to jeden z największych problemów ich posiadaczy. Jest on zwłaszcza dotkliwy, jeśli dana osoba musi nosić okulary na stałe i używa ich cały dzień. W niektórych sytuacjach takich jak duża wilgotność powietrza czy nagła zmiana temperatury okulary stają się błyskawicznie zaparowane. Oznacza to skraplanie się na nich wilgoci, co w konsekwencji powoduje częściowe lub całkowite przesłonięcie widoku.

Mocno zaparowane okulary wpływają zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo ich używania. Do tej pory jedynym sposobem na zaparowane okulary było skorzystanie z powłoki oleofobowej która rozprowadzała wodę i starała zapobiegać się parowaniu okularów. Doraźnie w celu oczyszczenia okularów można przetrzeć je materiałem lub chusteczką – co też nie gwarantuje utrzymania się efektu czystych okularów przez dłuższy czas.

Nanotechnologia chroni okulary

Zastosowanie nanotechnologii w ochronie okularów przed parowaniem jest jednym z najnowszych osiągnięć naukowców. Uczeni z Politechniki Federalnej w Zurychu wynaleźli preparat oparty na nanotechnologii który pomaga całkowicie pozbyć się tego zjawiska. Co warto podkreślić, nanotechnologia nie walczy z tym zjawiskiem ani go nie usuwa, a zapobiega jego powstawaniu. Jest to kamień milowy który z pewnością zmieni funkcjonalność okularów jaką znamy do tej pory.

Nowatorskie zastosowanie nanotechnologii z cząsteczkami złota sprawia, że na powierzchni szkieł wytworzy się specjalna powłoka. Złota powłoka całkowicie chroni okulary przed występowaniem tego zjawiska, a zaparowane okulary stają się przeszłością. Powłoka tego typu zwiększa temperaturę szkieł do ponad 7 stopni Celsjusza, co jest kluczowe w zabezpieczeniu okularów przed parowaniem. Tak wysoką temperaturę osiąga się dzięki nanopowłoce absorbującej dużą ilość światła podczerwonego. Na skutek tego zapobiega ona rozpoczęciu kondensacji, a okulary pozostają w pełni przejrzyste nawet w bardzo wilgotnym środowisku. Niezależnie zatem czy będziemy przebywali w niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy zmieniali temperaturę otoczenia, nawet duża amplituda temperatur nie spowoduje zaparowania szkieł.

Ta nanotechnologia jest niezwykle interesująca. Powłoka ma grubość 10 nm. Składa się z trzech warstw – dwóch takich samych zewnętrznych i jednej wewnętrznej. Warstwy zewnętrzne stworzone są z tlenku tytanu a warstwa wewnętrzna ze złota. Zastosowanie nanotechnologii tego typu sprawia, że z jednej strony szkła są na tyle ciepłe, aby nie dopuścić do kondensacji i wystąpienia zaparowania w zimie, a z drugiej strony zapobiegają przedostawaniu się promieniowania na drugą stronę szkieł w lecie, dzięki czemu nie musimy obawiać się wysokiej temperatury okularów.

Nanopowłoka w praktyce

Zastosowanie nanotechnologii to z pewnością skok milowy w branży okulistycznej. Mogą pojawiać się jednak w związku z tym liczne pytania, jak powłoka i użytkowanie tego typu okularów będą wyglądały w praktyce. Są to całkowicie uzasadnione obawy jak przy każdym nowym wynalazku czy nowej technologii wprowadzonej na rynek. W praktyce z okularów z taką powłoką będzie korzystało się dokładnie tak samo, jak z obecnych modeli. Nie będą wymagały żadnej konserwacji ani specjalnego użytkowania. Nie będą również różniły się w żaden sposób od konstrukcji, które znamy dzisiaj. Nie pogorszy się również widoczność, a szkła będą posiadały dokładnie takie same parametry jak te obecnie produkowane. Zastosowanie nanotechnologii ze złotem nie zmieni zatem w żaden sposób praktycznego użytkowania okularów. Jest to zatem idealny sposób na zaparowane okulary który jest skuteczny, bezpieczny i nie zmienia funkcjonalności tego gadżetu.

Plusy i korzyści

Mówiąc o tym nowatorskim sposobie na zaparowane okulary, warto podkreślić kilka korzyści. Przede wszystkim naukowcy stworzyli technologię możliwą do wykorzystania przy standardowych procesach produkcyjnych. Oznacza to, że producenci szkieł i okularów nie będą musieli korzystać z nowych technik czy maszyn do wytwarzania okularów. Sama technologia jest również bardzo tania i nie powinna podnieść cen okularów. Choć ten sposób na zaparowane okulary wykorzystuje złoto, potrzeba go na tyle mało, że są to śladowe ilości niosące marginalne koszty.

Technologia ta może być również wprowadzona praktycznie od zaraz na szeroką skalę, czyli być wykorzystywana masowo. Pomoże więc dużej liczbie osób na całym świecie, nie tylko zwiększając komfort używania okularów, ale także zwiększając bezpieczeństwo. Powłoka nie jest również alergiczna, a więc nie ma negatywnego wpływu na zdrowie osób uczulonych na pewne substancje. Ten sposób na zaparowane okulary idealnie nadaje się dla tych wszystkich którzy nie potrafią poradzić sobie z tą przypadłością w wystarczający sposób przy pomocy obecnie dostępnych metod. Nanotechnologia zabezpieczająca okulary przed parowaniem, nie uszkadza również szkieł, a także chroni je, gdyż nie musimy często ich czyścić przy pomocy materiału lub chusteczki.

Przeczytaj także:

Abonament RTV to chyba najczęściej unikana opłata w naszym kraju. Ile wynosi abonament RTV za radio, a ile za telewizor? Kto zobowiązany jest do zapłaty?

17.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

W Tłusty Czwartek bez żadnych wyrzutów sumienia jemy wszystko na co mamy ochotę, a szczególnie słodkości. W Fitatu możemy sprawdzić ile kalorii dostarczyliśmy.

16.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bycie singlem, czy singielką ma wiele zalet i wcale nie oznacza samotności. Warto, aby walory życia w pojedynkę wybrzmiały w obchodzonym dzisiaj Dniu Singla.

15.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.