Ile wynosi abonament RTV w 2023 roku?

17.02.2023

2023-02-17T07:57:00.000Z//2023.02.17

|
Udostępnij:

Abonament RTV to jeden z rachunków które należy regularnie opłacać w 2023 roku. Pomaga on rozwijać telewizję i dostarczać ją na najwyższym poziomie. Częstym pytaniem które pada na początku roku, jest to, ile wynosi abonament RTV obecnie? Stawki zmieniają się co roku i zależą od wielu czynników.

ile wynosi abonament rtv

Czym jest abonament RTV?

Abonament RTV to opłata radiowo telewizyjna, którą muszą płacić obywatele na finansowanie publicznej telewizji oraz radiofonii. Abonament ten pomaga rozwijać i utrzymywać publiczne media. Jego wysokość jest ustalana na konkretny rok kalendarzowy na podstawie wielu czynników. To ile wynosi abonament rtv, ustalane jest przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji specjalnym ogłoszeniem.

Ogólnie abonament RTV, muszą opłacać osoby mające dostęp do radia lub telewizji, nawet jeśli z nich nie korzystają. Jest to zatem opłata za dostęp do publicznych mediów masowych przewidziana dla każdego gospodarstwa domowego. Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest z kolei znacznie wyższa aniżeli łączna suma rocznego abonamentu. Istnieje jednak wiele zwolnień i grup społecznych które nie muszą płacić abonamentu RTV. Do grupy tej zaliczane są osoby, które posiadają pierwszą grupę inwalidzką czy te które skończyły 75 lat. Ze zwolnienia mogą korzystać również osoby które ukończyły 65 lat, posiadają prawo do emerytury, ale nie wyższej niż 50% przeciętnego wynagrodzenia. Istnieje też kilka innych sytuacji które umożliwiają całkowite zwolnienie z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Ile wynosi abonament RTV w 2023 roku?

Bardzo ważną kwestią jest to, ile wynosi abonament RTV w 2023 roku. Nie jest to jedna konkretna suma, co rodzi wiele pytań i wątpliwości. Konkretna suma będzie zależała od wyboru konkretnej opcji zapłaty. Podstawową sumą opłaty abonamentu radiowego za odbiornik radiowy jest kwota 104,40 zł. Daje to kwotę 8,70 zł miesięcznie. Jest to suma którą trzeba zapłacić przy regularnym opłacaniu należności co miesiąc przez cały rok.

Jeśli wiadomo już, ile wynosi abonament RTV za radioodbiornik, warto również poznać sumę jaka obowiązuje za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny razem. Jest to kwota 327,60 zł za rok opłacania abonamentu regularnie co miesiąc. Daje to więc opłatę miesięczną na poziomie 27,30 zł. Bardzo ważną informacją jest to, że opłacając abonament RTV w styczniu za cały rok z góry, istnieje możliwość skorzystania z 10% zniżki. Będzie to dawało zauważalną oszczędność. Regulując abonament RTV w taki sposób, abonament radiowy będzie wynosił 94 zł, a telewizyjny 294,90 zł. Zastanawiając się zatem, ile wynosi abonament RTV i jak warto go opłacić, należy wziąć pod uwagę zniżkę za zapłatę całości abonamentu z góry.

Na to ile wynosi abonament RTV, będzie miał również wpływ rodzaj odbiornika który jest wykorzystywany w dostępie do mediów. Jeśli korzysta się jedynie z radia, płaci się pierwszą roczną stawkę w kwocie 104 zł. Jeśli korzysta z telewizji lub telewizji i radia płaci drugą stawkę w kwocie 327,60 zł. Wyższą sumę abonamentu RTV płaci się zatem w sytuacji, kiedy używany jest tylko sam telewizor lub telewizor i radio łącznie a niższą, gdy używane jest tylko radio bez telewizora. Bardzo ważną podpowiedzią jest również to, że radioodbiorniki w samochodach również podlegają konieczności opłacenia abonamentu RTV i ich zarejestrowania. Pominięcie tego faktu może grozić karą finansową.

Jaka jest kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Gdy rozmawiamy o cenach abonamentu radiofoniczno telewizyjnego, ważną kwestią jest kara za niepłacenie abonamentu rtv. Według prawa jest to trzydziestokrotność jednomiesięcznej stawki abonamentu na dzień wykrycia nieuiszczania opłaty. Kontrolę tego typu mogą przeprowadzać jedynie pracownicy Poczty Polskiej. Muszą jednak otrzymać pozwolenie na wejście do naszego mieszkania, a następnie stwierdzić możliwość dostępu do telewizji oraz radia i wykorzystywanie takich urządzeń. Wbrew obiegowej opinii kara za niepłacenie abonamentu RTV nie będzie wystawiona przez policję – nawet podczas kontroli drogowej samochodu.

Częstą powtarzającą się wątpliwością jest również to czy opłata abonamentowa odnosi się do jednego odbiornika czy do wszystkich odbiorników w danym gospodarstwie domowym. Według prawa jedna opłata na gospodarstwo domowe wypełnia obowiązek abonamentowy, a w danym gospodarstwie może znajdować się wiele różnorodnych odbiorników. Kara za niepłacenie abonamentu RTV nie będzie zatem nałożona, jeśli opłacony zostanie jeden abonament RTV, a w domu będzie użytkowane wiele telewizorów lub radiostacji.

Jak można opłacić abonament?

Abonament można opłacić na różne sposoby. Przede wszystkim można zrobić to za darmo w placówkach Poczty Polskiej. Oprócz tego najpopularniejszego sposobu można również opłacić abonament we wszystkich instytucjach finansowych na podstawie indywidualnego przekazu. Zawiera on unikalny numer rachunku bankowego przypisany do konkretnego klienta. Wpłacając zatem pieniądze na ten rachunek – niezależnie czy internetowo czy w banku, dopełnia się prawa i nie należy obawiać się żadnych kar.

Przeczytaj także:

W Tłusty Czwartek bez żadnych wyrzutów sumienia jemy wszystko na co mamy ochotę, a szczególnie słodkości. W Fitatu możemy sprawdzić ile kalorii dostarczyliśmy.

16.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bycie singlem, czy singielką ma wiele zalet i wcale nie oznacza samotności. Warto, aby walory życia w pojedynkę wybrzmiały w obchodzonym dzisiaj Dniu Singla.

15.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Walentynki miło jest spędzić z ukochaną osobą. Tylko jak dowiedzieć się, czy to prawdziwa miłość na całe życie, czy zauroczenie, które wkrótce przeminie?

14.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.