Najprostsze sposoby jak sprawdzić hasło do Wi-Fi 

19.04.2021

2021-04-19T06:10:00.000Z//2021.04.19

|
Udostępnij:

Hasło Wi-Fi zazwyczaj zapamiętujemy na swoich urządzeniach, dzięki czemu połączenie następuje automatycznie po uruchomieniu sprzętu. Zdarza się jednak, że kupujemy nowe urządzenie mobilne lub chcemy dać dostęp do internetu odwiedzającym nas znajomym. Wielu posiadaczy routerów Wi-Fi nie pamięta wtedy, jakie hasło zostało ustawione. Na szczęście można to sprawdzić. Dowiedz się, jak znaleźć hasło do Wi-Fi.

jak sprawdzić hasło do Wi-Fi

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi – co to takiego?

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2020 roku dostęp do szerokopasmowego internetu ma już prawie 90 proc. gospodarstw domowych w Polsce. To aż 6,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wśród respondentów 67,7 proc. ma dostęp do szerokopasmowego internetu stacjonarnego, a 66,7 proc. do szerokopasmowego internetu mobilnego.. Bez względu na rodzaj wybranego łącza, Polacy chętnie korzystają też z sygnału Wi-Fi.

Wi-Fi to nic innego jak sieć bezprzewodowa, która przesyła informacje za pośrednictwem fal radiowych. Najczęściej korzysta z fal o częstotliwości 2,4 GHz, jednak w zależności od standardów mogą być to również większe częstotliwości. Routery Wi-Fi można obecnie spotkać w wielu polskich domach i biurach, co umożliwia bezprzewodowe korzystanie z internetu. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania stosownych zabezpieczeń, aby z internetu nie korzystały osoby nieupoważnione. Obok skomplikowanych mechanizmów szyfrowania przesyłanych danych stosuje się również proste klucze zabezpieczeń, czyli hasła. Jak znaleźć hasło do Wi-Fi, kiedy chcesz podłączyć nowe urządzenie lub podać klucz zabezpieczeń swoim gościom?

Hasło Wi-Fi – jak sprawdzić?

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych systemów operacyjnych przez Polaków są Windows 10 i Linux. Gdzie sprawdzić hasło do Wi-Fi na tym oprogramowaniu? Swój indywidualny klucz zabezpieczeń można znaleźć w ustawieniach komputera w zakładce „Zabezpieczenia”. W miejscu tym należy odszukać panel konfiguracji sieci bezprzewodowej.

Hasło odszukamy za pomocą konsoli systemowej i terminala. Często klucz zabezpieczeń jest umieszczony na odwrocie routera, o ile nie został on zmieniony w procesie konfiguracji. Ponieważ hasła tego typu są długie i skomplikowane, wielu użytkowników decyduje się na ich zamianę na łatwiejsze do zapamiętania układy liter i cyfr. Jak znaleźć hasło do Wi-Fi w tym przypadku?

Hasło do Wi-Fi – jak sprawdzić w systemie Windows 10?

Hasło do Wi-Fi w systemie Windows 10 można znaleźć we wspomnianej już zakładce „Zabezpieczenia”. Gdzie sprawdzić hasło do Wi-Fi w taki sposób?

 • Na pasku startu kliknij prawym przyciskiem myszy w okienko swojej sieci oznaczone symbolem Wi-Fi,
 • Wybierz opcję „Otwórz ustawienia sieci i Internetu”,
 • Wybierz zakładkę „Centrum sieci i udostępniania”,
 • W polu połączenia kliknij lewym przyciskiem myszy na nazwie swojej sieci Wi-Fi,
 • Przejdź do zakładki „Właściwości sieci bezprzewodowej”, a w oknie zabezpieczenia zaznacz pole „Pokaż znaki”. Hasło Wi-Fi powinno pojawić się w miejscu wykropkowanego pola „Klucz zabezpieczeń sieciowych”.

Jak znaleźć hasło do Wi-Fi w inny sposób? Do centrum sieci i udostępniania możesz dotrzeć również poprzez panel sterowania. W menu głównym ustawień wybierz zakładkę „Sieć i internet”, a następnie przejdź do pola Wi-Fi. Dalej postępuj analogicznie do wspomnianego już sposobu, aby wyszukać hasło Wi-Fi. Jak sprawdzić klucz zabezpieczeń w przypadku Linuxa?

Hasło Wi-Fi – jak sprawdzić w systemie Linux?

Windows 10 jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, jednak część osób korzysta z oprogramowania Linux (Ubuntu). Gdzie sprawdzić hasło do Wi-Fi w tym przypadku?

 • Na pasku zadań wybierz opcję „System”,
 • Wejdź w zakładkę „Preferencje”,
 • Wybierz opcję „Połączenia sieciowe”,
 • Wejdź do zakładki „Bezprzewodowe” i kliknij okienko „Zmodyfikuj”,
 • Wybierz zakładkę „Zabezpieczenia” i kliknij okienko obok „Wyświetlanie hasła”.

Hasło Wi-Fi – jak sprawdzić na telefonie z systemem Android?

Dodatkowo bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy zastanawiamy się, jak znaleźć hasło do Wi-Fi na swoim smartfonie. Odczytanie klucza zabezpieczeń z poziomu urządzenia mobilnego jest także możliwe. Na najpopularniejszych telefonach z systemem Android zrobisz to następująco:

 • Wejdź w ustawienia telefonu i wybierz zakładkę „Sieci zwykłe i bezprzewodowe” ,
 • Przejdź do kategorii Wi-Fi, gdzie wyświetlą się wszystkie dostępne sieci. Wybierz tę, do której jesteś podłączony,
 • Zrób zrzut ekranu kodu QR, który pojawi się na ekranie,
 • Uruchom czytnik kodów QR (jeśli nie masz go na telefonie, musisz ściągnąć aplikację „Skaner QR” ze Sklepu Play),
 • W aplikacji Skaner QR otwórz zrobiony wcześniej zrzut ekranu kodu QR,
 • Aplikacja odczyta hasło z kodu QR.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, gdzie sprawdzić hasło do Wi-Fi na telefonie jest dosyć skomplikowana, dlatego wielu użytkowników woli odszukać swoje zapomniane hasło z poziomu komputera. Nie wymaga to dodatkowego oprogramowania oraz aplikacji, dzięki czemu można to zrobić zdecydowanie szybciej.

Przeczytaj także:

Zdarza się, że internet z pakietu przestaje działać, co może ograniczać możliwości korzystania z tego typu urządzeń oraz zaburzać prawidłowe funkcjonowanie aplikacji. Na szczęście w takiej sytuacji można wykorzystać swój smartfon jako router. 

16.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wypłata środków z bankomatu, bez użycia karty? To możliwe, trzeba tylko mieć zainstalowaną na telefonie aplikację BLIK. Podczas wypłaty pamiętaj również o włączeniu dostępu do internetu.

15.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja STOP COVID jest  internetowym narzędziem do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Korzysta z niej już prawie 2 miliony osób. Dostępna jest w sześciu językach - polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim. Warto ją mieć!

14.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.