Jak udostępnić internet z telefonu? 

16.04.2021

2021-04-16T08:15:00.000Z//2021.04.16

|
Udostępnij:

Korzystanie ze wszystkich możliwości urządzeń mobilnych wymaga dostępu do internetu. Laptopy, smartfony, czy tablety stają się wtedy bardzo przydatnym sprzętem. Zdarza się jednak, że internet z pakietu przestaje działać, co może ograniczać możliwości korzystania z tego typu urządzeń oraz zaburzać prawidłowe funkcjonowanie aplikacji. Na szczęście w takiej sytuacji można wykorzystać swój smartfon jako router. Sprawdź, jak udostępnić internet z telefonu Samsung, Huawei oraz Apple!

jak udostępnić internet z telefonu

Ponad 70 proc. Polaków korzysta na co dzień z internetu

Jak pokazuje raport „Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów” z 2019 roku, wykonany na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) 70,5 proc. Polaków korzysta na co dzień z internetu. Najwięcej użytkowników posiada mobilny dostęp do internetu we własnym telefonie – 91,2 proc. Z internetu stacjonarnego korzysta natomiast 39,7 proc. badanych. Ten ostatni bywa zawodny, dlatego dodatkowo 14,4 proc. osób w tej grupie posiada również internet mobilny.

Posiadanie mobilnego internetu to wygodne rozwiązanie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że można go również udostępnić dla pozostałych urządzeń. Jak udostępnić internet z telefonu Huawei, Samsung i Apple dowiesz się w dalszej części artykułu.

Urządzenie może pełnić funkcję przenośnego routera. To wyjątkowo przydatna propozycja dla domostw, w których nie został podłączony internet stacjonarny. Sprawdza się także w podróży oraz podczas awarii stałego łącza.

Jak udostępnić internet z telefonu?

Udostępnienie internetu z telefonu nie jest trudne i nie wymaga pobierania skomplikowanych aplikacji.Można szybko udostępnić połączenie, co jest szczególnie istotne w awaryjnych sytuacjach. Zanim jednak przystąpisz do tego zadania, upewnij się, że twój smartfon posiada opcję hotspotu. Znajdziesz ją, wpisując w wyszukiwarkę telefonu hasło „hotspot” lub „tethering”. Na szczęście opcja ta istnieje we większości smartfonów dostępnych obecnie na rynku – zarówno tych z systemem iOS, jak i Android.

Jak udostępnić internet z telefonu? Jeśli twój smartfon posiada wymienioną funkcję, nie potrzebujesz dodatkowych programów, aplikacji, a nawet kabli. Dzięki temu wszystkie urządzenia posiadające Wi-Fi lub Bluetooth wychwycą sygnał wysyłany z twojego telefonu.

Jak udostępnić internet z telefonu Samsung?

Statystyki podają, że blisko 90 proc. wszystkich smartfonów w Polsce działa na oprogramowaniu Android. Dotyczy to przede wszystkim popularnych modeli marki Samsung i Huawei. Jak udostępnić internet z telefonu Samsung? Można to zrobić na 3 sposoby:

  • Udostępnianie internetu przez hotspot Wi-Fi – wejdź w ustawienia telefonu i odszukaj zakładkę „Połączenia” lub „Sieci”. Znajdziesz tutaj opcję „Router Wi-Fi i udostępnianie internetu”. Po jej włączeniu potwierdź swój wybór. Następnie otrzymasz powiadomienie z nazwą udostępnionej sieci Wi-Fi ze swojego telefonu, a także z wygenerowanym hasłem umożliwiającym dostęp z wybranego urządzenia
  • Udostępnianie internetu przez Bluetooth – opcję tę odnajdziesz w tym samym miejscu, co funkcja udostępniania połączenia przez Wi-Fi. Jak udostępnić internet z telefonu Samsung przez Bluetooth? Zacznij od włączenia funkcji Bluetooth w swoim smartfonie oraz urządzeniu, na którym chcesz korzystać z internetu. Następnie na telefonie włącz opcję „Router Bluetooth”,
  • Udostępnianie internetu przez kabel USB – to najmniej praktyczne rozwiązanie, jednak również możliwe. Opcję tę znajdziesz w tym samym miejscu, co udostępnienie hotspotu przez Wi-Fi oraz Bluetooth. Po jej włączeniu i sparowaniu urządzeń za pomocą kabla USB, komputer rozpozna telefon jako mobilny modem, przez który połączy się z internetem. Propozycja ta sprawdza się zwłaszcza podczas dłuższego korzystania z internetu. Połączenie z kabla pozwala bowiem jednocześnie korzystać z internetu i ładować baterię smartfona.

Jak udostępnić internet z telefonu Huawei?

Użytkownicy telefonów marki Huawei również posiadają możliwość udostępniania internetu. Ze względu na ten sam system operacyjny (Android) zadanie to będzie bliźniaczo podobne jak w przypadku modeli Samsunga. Jak udostępnić internet z telefonu Huawei?

W menu ustawień związanych z siecią i połączeniem odszukaj funkcję „Tethering i przenośny hotspot”. Jeśli udostępniasz internet na swoim urządzeniu po raz pierwszy, skonfiguruj punkt Wi-Fi. Na tym etapie ustaw nazwę i hasło dla punktu dostępu, które będą potrzebne do uruchomienia internetu na innym urządzeniu. Jak udostępnić internet z telefonu Huawei? Dalej postępuj analogicznie jak na urządzeniu marki Samsung.

Jak udostępnić internet z telefonu Apple?

Urządzenia spod szyldu Apple działające na systemie iOS również posiadają funkcję udostępniania internetu na 3 wspomniane sposoby. Znajdują się one wszystkie w jednym miejscu, dzięki czemu łatwo je odnaleźć w ustawieniach telefonu pod hasłem „Hotspot osobisty”.

Następnie z interfejsu należy wybrać interesującą cię możliwość i zastosować się do prostej i krótkiej instrukcji, jaką przedstawi ci krok po kroku telefon. Przed udostępnieniem internetu poprzez Wi-Fi, należy ustawić nazwę sieci oraz hasło. Z kolei przed wykorzystaniem opcji Bluetooth, należy sparować urządzenia. W przypadku kabla USB wystarczy telefon połączyć z laptopem lub tabletem i zaczekać aż urządzenia poprawnie się skomunikują.

Przeczytaj także:

Wypłata środków z bankomatu, bez użycia karty? To możliwe, trzeba tylko mieć zainstalowaną na telefonie aplikację BLIK. Podczas wypłaty pamiętaj również o włączeniu dostępu do internetu.

15.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja STOP COVID jest  internetowym narzędziem do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Korzysta z niej już prawie 2 miliony osób. Dostępna jest w sześciu językach - polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim. Warto ją mieć!

14.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

To o czym mówiło się od pewnego czasu, stało się faktem. Od kilku lat dział mobilny LG przynosił starty, co spowodowało decyzję o zakończeniu produkcji smartfonów. Oczywiście będą one jeszcze dostępne w sprzedaży, ale tylko do momentu wyczerpania zapasów.

13.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.