Jakie są metody autoryzacji przelewów?

26.05.2021 |
Udostępnij:

Przelewasz pieniądze na konto znajomego, lub opłacasz rachunek. Zastanawiasz się, czy bank będzie wymagał od Ciebie potwierdzenia tej transakcji? Tak, to ważne ze względów bezpieczeństwa. Możesz wybrać dogodną dla siebie formę autoryzacji – SMS, kartę kodów lub autoryzację w aplikacji.

autoryzacja przelewu

Klienci banków, mogą korzystać z różnych form autoryzacji przelewów internetowych. Do niedawna popularna była karta kodów. Zaliczana jest do lekko przestarzałych już metod autoryzacji, ale mimo wszystko „nadal jest w obiegu”, głównie za sprawą przyzwyczajeń klientów. Jest mniej wygodna od innowacyjnych metod. Taka karta zawiera ponumerowane kolejno kody jednorazowe, które składają się z 6 cyfr. Podczas potwierdzania transakcji, zostaniesz poproszony o wskazanie kodu z konkretnego pola, np. numeru 12. Wydaje się to wygodne rozwiązanie, gdyby nie fakt, że taką kartę kodów, trzeba zamówić w banku, czekać na jej przesłanie, a następnie dokonać jej autoryzacji. Jeśli natomiast zgubisz kartę kodów lub zauważysz, że ktoś niepowołany ma do niej dostęp, musisz ją niezwłocznie zablokować.

Obecnie wyparły ją bardziej innowacyjne metody – SMS lub potwierdzenie w aplikacji swojego banku. W przypadku autoryzacji SMS, na wskazany numer telefonu, wysyłany jest 6-cyfrowy kod, którym należy potwierdzić przelew. Przy mobilnej weryfikacji operację zatwierdzasz bezpośrednio na swoim telefonie w aplikacji. Jeżeli Twój telefon zginie, lub zostanie skradziony, musisz natychmiast zablokować możliwość autoryzacji operacji. W tym celu należy niezwłocznie skontaktować się z pracownikiem banku – najlepiej zadzwonić na infolinię.

Pamiętaj, że narzędzia autoryzacyjne służą wyłącznie do potwierdzania operacji zleconych przez Ciebie. Nigdy nie podawaj swoich kodów osobom trzecim. Jeżeli dostaniesz SMS z kodem do transakcji, której właśnie nie dokonujesz, możesz spodziewać się oszustwa. Koniecznie skontaktuj się w takiej sytuacji ze swoim bankiem.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.