Oszustwo na BLIK-a

09.12.2020 |
Udostępnij:

Najczęściej wygląda to tak, że dostajesz wiadomość na Messengerze od znajomego, który prosi Cię o przekazanie pieniędzy za pośrednictwem płatności BLIK. Głupio Ci odmówić, więc się zgadasz. Później okazuje się, że Twój znajomy o niczym nie wie, a tym bardziej nie prosił o żaden przelew. Nieświadomie padł ofiarą kradzieży tożsamości, a Ty ofiarą oszustwa na tak zwany BLIK.

BLIK

Oszuści kradną tożsamość w internecie, a w kolejnym kroku proszą znajomych ofiary o podanie kodu do płatności BLIK. Jeśli ktoś go poda, z jego konta znikają środki, których nie można odzyskać.

W jaki sposób oszuści kradną w internecie tożsamość?

Bardzo łatwo paść ofiarą kradzieży tożsamości, wchodząc w linki z tak zwanymi fake newsami. Klikając w taki link, okazuje się, że odczytanie będzie możliwe po ponownym zalogowaniu się do Facebooka. Wtedy oszuści przechwytują login i hasło i mogą w przyszłość bez problemu zalogować się i zhakować Twoje konto.

Jakich zasad przestrzegać, aby nie dać się oszukać?

  • Pilnuj swoich haseł dostępowych
  • Pamiętaj, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania
  • Co kilka miesięcy zmieniaj hasło
  • Nie klikaj w fake newsy
  • Pamiętaj, aby zawsze wylogować się z aplikacji bankowości internetowej
  • Nie otwieraj e-maili i zawartych w nich załączników, przesłanych od nieznanych nadawców
  • Nie otwieraj podejrzanych lików przesłanych w mediach społecznościowych
  • Jeśli Twój znajomy prosi Cię w wiadomości o przelew, najpierw do niego zadzwoń i upewnij się, że nikt się pod niego nie podszywa

Czy jest szansa, aby odzyskać utracone pieniądze?

Prawdopodobnie nie odzyskasz pieniędzy. Dlaczego? Bankowe regulaminy korzystania z usługi BLIK wymagają zachowania szczególnej ostrożności przy dokonywaniu operacji finansowych metodą BLIK. Wskazują w nich, że klient powinien z należytą starannością chronić urządzenie, na którym zainstalowana jest aplikacja bankowości i nikomu nie udostępniać żadnych kodów, czy haseł. To oznacza, że udostępnienie kodu BLIK osobie trzeciej jest równoznaczne, z nieprzestrzeganiem regulaminu banku. To zamyka drogę w postępowaniu o odzyskanie utraconych środków.

Zapamiętaj!

Jeśli ktoś, nawet jeśli to Twój znajomy, prosi Cię w wiadomości o pieniądze, musisz zachować czujność! Wtedy koniecznie zadzwoń do tej osoby i powiedź o wiadomości, jaką dostałeś. Nigdy nie ignoruj takich próśb o pieniądze. Osoba, która dowie się, że ktoś podszywa się pod jej tożsamość, jest w stanie przestrzec inne osoby. Jeśli Ty zignorujesz taką wiadomość, ta osoba, nadal będzie nieświadoma, a oszuści w tym czasie być może wyłudzą pieniądze od innych znajomych. Najważniejsze, abyś zapamiętał, że nigdy nie wolno nikomu podawać kodów BLIK. Aby nie paść ofiarą przestępstwa, zaleca się również dodatkowo zabezpieczyć swoje konto na Facebooku. Aby ustrzec się przed nieautoryzowanym dostępem, zaleca się włączenie dwuetapowej weryfikacji. Wówczas zalogowanie się wymaga potwierdzenia np. SMS-em. Jeżeli doszło do oszustwa, sprawę należy zgłosić na policję!

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.