Jak zmieniają się nasze smartfony?

29.05.2023

2023-05-29T12:19:00.000Z//2023.05.29

|
Udostępnij:

Smartfony to gadżety, które ewoluują niezwykle szybko. Obecne trendy w projektowaniu tych urządzeń wykorzystują już futurystyczne wizje z przeszłości, a niektóre rozwiązania mają niezwykle wiele do zaoferowania. Smartfony będą zatem intensywnie zmieniały się zarówno w zakresie wyglądu jak i funkcjonalności.

nowe smartfony

Składane i elastyczne ekrany

Nowe smartfony, które pojawią się w przyszłości przede wszystkim, mogą liczyć na gigantyczne zmiany związane z ekranami. Obecnie wprowadzane są na rynek pierwsze modele składanych smartfonów oraz tabletów, które mogą zmieniać swój rozmiar. Technologia ta do tej pory miała wiele wad, a także “błędów wieku dziecięcego” czemu trudno się dziwić. W najbliższej przyszłości projektowanie smartfonów będzie jednak wykorzystywało sprawdzone i jakościowe rozwiązania związane z elastycznymi ekranami.

Mówiąc o ekranach tego typu można podkreślić zarówno składanie ekranu w różnych płaszczyznach, a także technologie elastycznego ekranu, który może zmieniać swój kształt w różnych kierunkach. Ekrany takie są intensywnie rozwijane przez naukowców np. w Japonii lub w Polsce.

Nowe smartfony, mogą mieć zatem zupełnie inną formę od tej która jest znana i wykorzystywana obecnie. Może być to gigantyczna zmiana, a wręcz rewolucja jeśli technologia ta stanie się tania i powszechna. O popularności składanych czy elastycznych ekranów najlepiej świadczy fakt, że wielu producentów intensywnie pracuje nad tym rozwiązaniem, inwestuje sporo środków, a także patentuje wiele rozwiązań.

Kamera pod ekranem

Nowe smartfony w najbliższym czasie będą wykorzystywały również coraz częściej kamery umieszczone pod ekranem na przednim panelu. Popularne wyspy, choć stają się coraz mniejsze, w dalszym ciągu ujmują komfortu użytkowania. Projektowanie smartfonów uwzględniające kamery pod ekranem ma zatem przyszłość, gdyż z jednej strony jest to już technologia możliwa do wykorzystywania na szeroką skalę, a z drugiej strony opcja znacząco poprawiająca wrażenia z użytkowania.

Kamery tego typu instalowane są na przednim wyświetlaczu pod ekranem w taki sposób, iż nie widać ich podczas użytkowania, a właściciele smartfonu mają do dyspozycji 100% pola ekranu z którego można korzystać lub na którym można wyświetlać informacje. Technologia wyświetlaczy pozwalająca na zastosowanie takich rozwiązań to OLED. nowe smartfony

AI sztuczna inteligencja

Projektowanie smartfonów to ciągła rywalizacja. Marki korzystają z wielu broni, aby wyprzedzić konkurencję i stać się pionierami. Sztuczna inteligencja z pewnością zalicza się do takich narzędzi, a wybuch jej popularności w 2023 roku naturalnie określił nowe trendy związane z projektowaniem smartfonów.

Nowe smartfony z pewnością będą posiadały wiele funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Mogą one dotyczyć funkcjonalności, bezpieczeństwa czy komfortu. Będą wykorzystywane zarówno w aplikacjach mobilnych, jak i oprogramowaniu czy technologiach zarządzających urządzeniami. AI może służyć zarówno użytkownikom bezpośrednio pomagając wykonywać konkretne czynności np. zdjęcia lub działać w ukryciu, wykonując swoje zadania w czasie rzeczywistym np. optymalizując pracę smartfona. Sztuczna inteligencja może również pełnić funkcje asystenckie które do tej pory bazowały na konkretnie określonych schematach. AI to też dostarczanie odpowiedzi oraz danych, odnośnie konkretnego zagadnienia, przekształcając smartfona w przydatną encyklopedię. Zastosowań sztucznej inteligencji w smartfonach jest niezwykle duże i z pewnością w najbliższym czasie będzie ona szeroko wykorzystywana przy projektowaniu nowych urządzeń.

nowe smartfony

Eko materiały

Jednym z najnowszych trendów, który z pewnością będzie wykorzystywany w nowych smartfonach, są eko materiały. Przeważnie do tej pory projektowanie smartfonów uwzględniało różnej jakości plastik, metal czy szkło. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się smartfony z ekologicznymi lub wręcz organicznymi materiałami. Mogą być one wykorzystywane zarówno do tworzenia obudowy, a także samej konstrukcji smartfona. Nowe smartfony, mogą posiadać zatem ekologiczne wykończenie będące przyjazne dla środowiska. W najbliższych latach mogą również powstać oficjalne wymogi czy standardy według których smartfony będą musiały być ekologiczne.

Nowe smartfony będą z pewnością wykorzystywały eko materiały w różnym stopniu. Obudowa bambusowa lub elementy wykonane ze sprasowanych odpadów kawy, mogą już w najbliższej przyszłości być stosowane na szeroką skalę. Obecnie ekologiczna technologia materiałowa bardziej uważana jest za ciekawostkę lub gadżet dla pasjonatów. Nie musi jednak być to niszowe rozwiązanie zwłaszcza jeśli takie projektowanie smartfonów okaże się bardziej wydajne, zdrowe czy opłacalne dla producentów telefonów. Swój udział w promocji tej technologii z pewnością mają trendy globalne, które wymuszają na markach używanie rozwiązań przyjaznych dla planety.

Przeczytaj także:

Nowe możliwości związane ze sztuczną inteligencją pojawiają się w dziedzinach, takich jak: medycyna, efektywność pracy, usługi cyfrowe czy komunikacja.

26.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 25 maja, będziemy obserwować w Polsce zjawisko białych nocy. Nie jest ono szczególnie spektakularne, ale warto wiedzieć na czym ono polega.

25.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Już w lipcu tego roku w aptekach pojawi się spray do nosa, który szybko pomaga zwalczyć migrenę. Czy okaże się skuteczniejszy niż tradycyjnie tabletki?

24.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.