Jak wysłać plik JPK online?

08.02.2021

2021-02-08T10:02:00.000Z//2021.02.08

|
Udostępnij:

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie nowego pliku JPK_VAT. Obejmuje on dwie części - deklarację i ewidencję. Ma on za zadanie uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym oraz zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT. Wielu przedsiębiorców, nadal ma problem i zastanawia się – jak wysłać plik JPK?

jak wysłać plik JPK

Od zeszłego roku został zniesiony obowiązek obsługi odrębnych plików, co ma prowadzić do zmniejszenia kosztów obsługi księgowej i ograniczyć pracochłonność wypełniania obowiązków sprawozdawczych. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K są przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednym dokumencie elektronicznym, zwanym właśnie JPK_VAT. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane 18 października 2019 r. Wcześniej prowadzone były konsultacje podatkowe z przedsiębiorcami, co pozwoliło na precyzyjne przystosowanie pliku do ich potrzeb. Ministerstwo Finansów po konsultacjach, zrezygnowało z części proponowanych pierwotnie oznaczeń typów dokumentów. W praktyce zredukowano je o połowę. Jednolity Plik Kontrolny to po prostu formularz zawierający dane księgowe, które ułożone według wyznaczonego schematu pozwalają organom kontroli skarbowej na łatwy przegląd i analizę.

JPK_VAT zawiera m.in.:

 • informacje o zakupach i sprzedaży,
 • inne dane, które są niezbędne do analizy poprawności rozliczenia.

Celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest usprawnienie pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. Wybrani podatnicy wysyłają go do Ministra Finansów, skąd dane zostają przekazane dalej do odpowiednich urzędów skarbowych.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny ma za zadanie:

 • uprościć i skrócić kontrolę podatkową
 • dać większy wgląd w transakcje
 • utrudnić wyłudzenia podatkowe
 • dokonywać tzw. kontroli krzyżowych

Kto musi składać JPK?

JPK_VAT muszą obowiązkowo składać wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT za okresy od 1 października 2020 r. Obejmuje to wszystkich dużych, średnich i małych przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców.

Obecnie obowiązują dwa rodzaje JPK_VAT:

 • dla podatników rozliczających się miesięcznie - JPK_VAT7M
 • dla podatników rozliczających się kwartalnie - JPK_VAT7K

Ci podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną za cały kwartał.

Jak wysłać JPK?

Zastanawiasz się jak wysłać JPK? Wymagane jest jedynie urządzenie z dostępem do internetu. Formularze dostępne są pod adresem: e-mikrofirma.mf.gov.pl. Z tego internetowego narzędzia mogą korzystać również podatnicy mający kontrahentów za granicą.

Jak wysłać plik JPK_VAT – inne możliwości

 • z bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma,
 • z bezpłatnego narzędzia Formularz uproszczony,
 • z bezpłatnego narzędzia Klient JPK WEB - służy do wysyłania plików przygotowanych przez aplikację e-mikrofirma, programy komercyjne i Formularz uproszczony
 • utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub innej komercyjnych aplikacji on-line.

Jeśli zastanawiasz się jak wysłać JPK musisz wiedzieć, że będziesz potrzebować podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego, danych autoryzujących. Po wysłaniu formularza istnieje możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Jak wysłać JPK - e-mikrofirma

Z pomocą aplikacji e-mikrofirma można nie tylko wystawiać faktury krajowe, ale również stworzyć ewidencję VAT i dzięki temu można w prosty sposób wygenerować pliki JPK_VAT i JPK_FA. Od 1 lutego 2021 r. do e-mikrofirmy można zalogować się za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Szczegółowe wytyczne, jak wysłać JPK, znajdują się na stronie: Jak wysłać plik JPK

Zmiany w składaniu deklaracji JPK pozwoliły ograniczyć problemy dla tych osób, które zastanawiały się jak wysłać plik JPK. Zamiast dwóch deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz z załącznikami i odrębnie informacji JPK_VAT, podatnik wysyła jedynie jeden plik JPK_VAT. W ten sposób realizuje łącznie dwa obowiązki podatkowe. Dzięki tym zmianom została ograniczona liczba kontroli podatkowych i postępowań oraz skrócono czas wykonywania czynności kontrolnych.

Przeczytaj także:

Od premiery pierwszego telefonu z zakrzywionym ekranem minęło już kilka lat, ale smartfon nadal budzi spore emocje. Czy ta technologia jest funkcjonalna, czy można ją określić jako przerost formy nad treścią? 

05.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Nintendo Switch to konsola do gier wideo, która jest dostępna na rynku od czterech lat.  Pozwala grać kiedykolwiek i gdziekolwiek użytkownik zechce. 

04.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 1 lutego przyjmowane są nowe wnioski o przyznanie i wypłatę świadczenia 500+. Możesz to zrobić wygodnie, bez wychodzenia z domu. Zajmie Ci to nie więcej niż 5 minut!

03.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.