Polscy seniorzy rzadziej korzystają z internetu w porównaniu do osób starszych w UE

25.02.2021

2021-02-25T08:03:00.000Z//2021.02.25

|
Udostępnij:

Seniorzy w ramach aktywności najczęściej realizują swoje hobby o charakterze artystycznym, uprawiają aktywność fizyczną oraz wyjeżdżają na wycieczki, ale również korzystają z internetu. Okazuje się jednak, że z internetu korzystają rzadziej, w porównaniu do seniorów mieszkających w Unii Europejskiej.

seniorzy

Jak wynika z danych GUS za 2015 rok, hobby o charakterze artystycznym, wśród osób w wieku 65–74 lat, realizowało niecałe 27% osób w Polsce i ponad 33% seniorów w Unii Europejskiej. Starsi seniorzy w wieku 75 lat rzadziej decydowali się na taką aktywność – w Polsce było to 18%, a w UE 24% osób.

Okazuje się, że polscy seniorzy rzadziej kontaktują się z rodziną niż zagraniczni rówieśnicy. Dotyczy to różnych form kontaktu: spotkań, telefonów, tradycyjnych listów, poczty elektronicznej, sms-ów, komunikatorów internetowych oraz portali społecznościowych.

W 2019 roku seniorzy również rzadziej korzystali z internetu, w porównaniu do seniorów mieszkających w krajach europejskich. Co ciekawe - w Polsce nieco połowa (dokładnie 53%) seniorów nigdy nie korzystała z Internetu! W Unii Europejskiej była to nieco ponad jedna trzecia seniorów (dokładnie 33%). Codziennie z internetu korzysta prawie dwa razy mniej osób w wieku 65–74 lat w Polsce (24% osób) niż w UE-28 (47%).

Jakich informacji seniorzy wyszukują w internecie? Sprawdź! Jak seniorzy korzystają z internetu?

Jak informuje raport GUS, spośród wielu rodzajów aktywności podejmowanych w Internecie szczególnie istotne w przypadku osób starszych są aktywności związane z komunikacją, służące podtrzymywaniu kontaktów społecznych. Niestety, nadal Polska wypada na tym tle gorzej niż w Unii Europejskiej.

W 2019 r. z poczty elektronicznej korzystało w Polsce ponad dwa razy mniej osób niż przeciętnie w UE-28 (prawie 50%). Z internetowych komunikatorów korzystało 3 razy mniej polskich seniorów. Z popularnych portali społecznościowych w Polsce korzysta zaledwie 12%, gdy średnia w krajach europejskich wynosi jeszcze raz tyle.

Przeczytaj także:

TikTok jest jedną z najpopularniejszych aplikacji. Korzystają z niego głównie nastolatkowie, których bawią publikowane tam filmiki. Czy są one jednak przeznczone dla tak młodych widzów? 

24.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Generalnie to osoby, które znają się na nowinkach technologicznych i aktywnie korzystają z internetu. Ich cechą charakterystyczną jest zuchwałość i otwartość na nowe wyzwania.

23.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Robienie codziennych zakupów jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło nam się z prawdziwą udręką. Na szczęście obecnie liczne sklepy prześcigają się w rozwiązaniach, które mają maksymalnie ułatwić je swoim klientom. Doskonałym tego przykładem jest aplikacja Mój Carrefour.

22.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.