Polscy seniorzy rzadziej korzystają z internetu w porównaniu do osób starszych w UE
Seniorzy w ramach aktywności najczęściej realizują swoje hobby o charakterze artystycznym, uprawiają aktywność fizyczną oraz wyjeżdżają na wycieczki, ale również korzystają z internetu. Okazuje się jednak, że z internetu korzystają rzadziej, w porównaniu do seniorów mieszkających w Unii Europejskiej.
Jak wynika z danych GUS za 2015 rok, hobby o charakterze artystycznym, wśród osób w wieku 65–74 lat, realizowało niecałe 27% osób w Polsce i ponad 33% seniorów w Unii Europejskiej. Starsi seniorzy w wieku 75 lat rzadziej decydowali się na taką aktywność – w Polsce było to 18%, a w UE 24% osób.
Okazuje się, że polscy seniorzy rzadziej kontaktują się z rodziną niż zagraniczni rówieśnicy. Dotyczy to różnych form kontaktu: spotkań, telefonów, tradycyjnych listów, poczty elektronicznej, sms-ów, komunikatorów internetowych oraz portali społecznościowych.
W 2019 roku seniorzy również rzadziej korzystali z internetu, w porównaniu do seniorów mieszkających w krajach europejskich. Co ciekawe - w Polsce nieco połowa (dokładnie 53%) seniorów nigdy nie korzystała z Internetu! W Unii Europejskiej była to nieco ponad jedna trzecia seniorów (dokładnie 33%). Codziennie z internetu korzysta prawie dwa razy mniej osób w wieku 65–74 lat w Polsce (24% osób) niż w UE-28 (47%).
Jakich informacji seniorzy wyszukują w internecie? Sprawdź! Jak seniorzy korzystają z internetu?
Jak informuje raport GUS, spośród wielu rodzajów aktywności podejmowanych w Internecie szczególnie istotne w przypadku osób starszych są aktywności związane z komunikacją, służące podtrzymywaniu kontaktów społecznych. Niestety, nadal Polska wypada na tym tle gorzej niż w Unii Europejskiej.
W 2019 r. z poczty elektronicznej korzystało w Polsce ponad dwa razy mniej osób niż przeciętnie w UE-28 (prawie 50%). Z internetowych komunikatorów korzystało 3 razy mniej polskich seniorów. Z popularnych portali społecznościowych w Polsce korzysta zaledwie 12%, gdy średnia w krajach europejskich wynosi jeszcze raz tyle.
Przeczytaj także:
TikTok – czy jest bezpieczny dla nastolatków?
TikTok jest jedną z najpopularniejszych aplikacji. Korzystają z niego głównie nastolatkowie, których bawią publikowane tam filmiki. Czy są one jednak przeznczone dla tak młodych widzów?
24.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJKim są millenialsi?
Generalnie to osoby, które znają się na nowinkach technologicznych i aktywnie korzystają z internetu. Ich cechą charakterystyczną jest zuchwałość i otwartość na nowe wyzwania.
23.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJAplikacja Mój Carrefour - jak ją pobrać?
Robienie codziennych zakupów jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło nam się z prawdziwą udręką. Na szczęście obecnie liczne sklepy prześcigają się w rozwiązaniach, które mają maksymalnie ułatwić je swoim klientom. Doskonałym tego przykładem jest aplikacja Mój Carrefour.
22.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.